Ostatnio popularnym napojem stał się kwas chlebowy, czyli nic innego jak napój otrzymany z fermentacji chleba. Bez problemu znajdziecie je w każdym większym markecie, warto jednak pokusić się o własnoręczne przygotowanie kwasu chlebowego.
Chleb pokroić na kawałki i suszyć w piekarniku w temp. 180st przez około 15 minut, jednak nie przypiekać go za mocno, bo kwas będzie gorzki! Następnie chleb wyjąć z piekarnika i zalać 3 litrami wrzątku, po czym ostudzić. Przecedzić najlepiej przez tetrową pieluchę. Resztki chleba zostawić na pieluszce i przelać pozostałymi 2 litrami wrzątku. Porządnie odcisnąć. Do powstałego płynu dodać cukier, dokładnie wymieszać.
Następnie przygotować matkę drożdżową – odlać około 100g otrzymanego płynu i ostudzić do temp. 30stopni. Dodać do niego 2 łyżeczki cukru i poczekać, aż drożdże zaczną pracować. Wtedy zlać to do pozostałego płynu i zostawić nie przykryte na około dobę. Gdy ruszy proces fermentacji odstawić płyn na kolejną dobę. Rozlać do butelek i tylko przykryć nakrętką, lecz jej nie zakręcać! Odstawić na kolejne 24-48 godzin w temp. pokojowej. Szczelnie zakręcić i odstawić co najmniej na dobę. Przechowywać w lodówce lub w chłodnej piwnicy.
Można go wzbogacać np. o rodzynki czy sok lub skórkę z cytryny.
Właściwości kwasu chlebowego
Największą zaletą kwasu chlebowego jest to, że szybko i skutecznie gasi pragnienie oraz działa orzeźwiająco. To bogactwo witamin z grupy B, C oraz selenu i cynku. Ponadto kwas chlebowy to naturalny probiotyk – zawiera bakterie kwasu mlekowego. Dzięki temu wzmacnia odporność i wspomaga mikroflorę jelitową. Reguluje trawienie, pomaga przetrawić ciężkostrawne potrawy oraz likwiduje wzdęcia i nadkwasotę. Śmiało można go stosować w trakcie odchudzania. Przychylnym okiem powinni na niego spojrzeć również osoby mające kłopoty z cholesterolem.
Nie powinny go jednak spożywać kobiety w ciąży.