Lepszy chleb na zakwasie czy na drożdżach?
Idziesz do sklepu po chleb, na co patrzysz? Na pewno na kolor, na to czy jest wyrośnięty, sprawdzasz czy zawiera nasiona i pestki, które lubi, czasem wąchasz…Mało kto patrzy na etykietę. Cóż przecież niezdrowego może zawierać mały bochenek chleba? Na co zwracać uwagę przy kupowaniu pieczywa?
A to błąd. Obecnie w supermarketach chleby są pieczone z gotowej mrożonej masy z dodatkiem drożdży. Niejednokrotnie zapach pieczonego chleba rozpylany jest w sprayu. Kusząco pachnie, ładnie wygląda, ale… na tym koniec. Taki chleb już na drugi dzień jest niesmaczny, kruszy się, psuje, a po kilku czy kilkunastu dniach może nawet zacząć pleśnieć. To nie jest to czego szukamy!
Spróbuj na pewien czas wyeliminować pieczywo drożdżowe, upiecz samodzielnie lub kupuj wyłącznie chleb na zakwasie i na własnym ciele poczuj różnicę. Czym się różni pieczywo na drożdżach od tego na zakwasie?
Prawdziwy chleb na zakwasie spożywany regularnie, każdego dnia może być traktowany niemal jak lekarstwo. Dzieje się tak za sprawą procesu fermentacji, która zachodzi podczas produkcji zakwasu. W tym właśnie momencie zostają zniszczone toksyny, związki pleśniowe oraz rakotwórcze. W procesie fermentacji następuje również dezaktywacja kwasu fitynowego, występującego w ziarnach zbóż a uniemożliwiającego wchłanianie żelaza, cynku, wapnia i magnezu. Dlatego jedynie z chleba na zakwasie mamy możliwość wykorzystania tych cennych pierwiastków.
Ponadto podczas procesu fermentacji powstaje kwas mlekowy. Warto zaznaczyć, że bakterie kwasu mlekowego, to bardzo pożyteczne mikroorganizmy, które naturalnie występują w naszym przewodzie pokarmowym – nie ma więc powodów do obaw. Bakterie te zapobiegają i leczą zarówno biegunki, jak i zaparcia czy niestrawności. Hamują rozwój chorobotwórczych bakterii gnilnych, gronkowców oraz nawet Salmonelli. Działają antynowotworowo oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Niestety, są niezwykle wrażliwe, na nasz obecny, szalony styl życia – niszczą je antybiotyki, a także niewłaściwa dieta (np. z dużą ilością cukru). Efektem tego są niedobory bakterii kwasu mlekowego, co skutkuje zaburzoną pracą przewodu pokarmowego i pogorszeniem samopoczucia i zdrowia. O florę bakteryjną jelit warto dbać nieustannie, każdego dnia. Najlepszym i najzdrowszym sposobem jest jej codzienne uzupełnianie np. za pomocą produktów spożywczych zawierających bakterie kwasu mlekowego – chleb na zakwasie, kiszonki, fermentowane napoje mleczne.
Dlatego właśnie warto czytać etykiety – także te maleńkie przyklejane do chleba. Dobrej jakości chleb produkowany na naturalnym zakwasie ma właściwości profilaktyczne, a nawet lecznicze.
Justyna Marszałkowska-Jakubik – dietetyk medyczny – www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
-
Przepisy na chleb na zakwasie
-
Różne przepisy na domowy chleb z piekarnika
-
Jak zrobić chleb na zakwasie, jogurt, masło…
-
Jaki chleb jeść podczas odchudzania?