Kuchnia tajska – smaczne i proste przepisy
Kuchnia tajska jest sztuką kulinarną pochodzącą z Tajlandii. Czerpie wiele z kuchni indyjskiej i chińskiej lecz jej oryginalność polega na stosowaniu swoich oryginalnych przypraw i składników oraz wykształceniu własnych reguł komponowania posiłków. Mimo że z kuchni azjatyckich to kuchnia chińska jest najbardziej znana w Polsce, ostatnimi czasy i kuchnia tajska staje się coraz to bardziej popularna – powstają coraz to nowe restauracje i miejsca, w których można zakosztować tych egzotycznych smaków. Wbrew pozorom nie jest trudno przyrządzić przekąski po tajsku w domu.
Jednym z najbardziej charakterystycznych składników dla kuchni tajskiej jest mleczko kokosowe, które bez problemu możemy znaleźć w większych marketach. Korzysta ona często także z ryżu (zwłaszcza jaśminowego), innymi typowymi smakami jest imbir, curry, limonka i inne aromatyczne przyprawy. Jest to kuchnia, w której używa się stosunkowo wiele pikantnych przypraw, nadających daniom typowego aromatu i smaku. Główną zasadą, która kieruje daniami kuchni tajskiej jest równowaga pięciu smaków – słodyczy, goryczy, ostrości, kwaśności i słoności- co ma nawiązywać do harmonii, którą Tajowie uznają za istotę udanego życia.
Jeżeli szukasz inspiracji na oryginalne przekąski, oto kilka przepisów.
Mini wrapy z krewetkami
Te mini wrapy są idealne dla fanów pikantnych i aromatycznych potraw na małą przekąskę, którą można przygotować na przyjęcie. Doskonałe do wina, piwa czy koktajli, a w większej porcji mogą stanowić także lekki obiad.
- 1 szklanka ugotowanych koktajlowych krewetek
- 3 łyżki wiórków kokosowych
- 1 główka sałaty rzymskiej
- 1/2 szklanki orzeszków ziemnych
- 2 ząbki czosnku
- 2 małe cebule
- 1/2 łyżeczki chili
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1 łyżka sosu rybnego
- 3 łyżki mleka kokosowego
- 1 świeża limonka
Wiórki kokosowe delikatnie uprażyć na złocisty kolor na patelni, odstawić do ostygnięcia. Ugotować krewetki, odsączyć z wody, pokroić na małe kawałki i umieścić w misce. Orzechy ziemne, mleko kokosowe, sos rybny i przyprawy zmiksować delikatnie razem. Do zmiksowanej mieszanki dodać pokrojoną drobno cebulę, wiórki kokosa i przeciśnięty czosnek. Całość wymieszać z krewetkami. Na każdy liść sałaty nakładać czubatą łyżkę krewetkowej masy. Owinąć dokładnie. Tuż przed jedzeniem wycisnąć sok z limonki i pokropić delikatnie.
Chrupiące smażone żeberka w marynacie po tajsku
Żeberka w specjalnej tajskiej marynacie – miksie kolendry i czosnku – sprawiają, że danie nabiera nietypowego smaku. Popularne danie serwowane jako street food w Tajlandii.
- 1/2 kg żeberek wieprzowych pokrojone na segmenty ok. 5 cm
- 7 ząbków czosnku
- 3/4 szklanki świeżej posiekanej kolendry
- 2 łyżki stołowe sosu rybnego
- 1/2 szklanki mąki
- 1/3 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 filiżanka oleju rzepakowego
Czosnek, kolendrę, sos rybny dokładnie zmiksować – to będzie naszą marynatą. Przygotuj żeberka. Umieść je w miejsce z marynatą, dobrze nacierając z każdej strony. Odstaw do lodówki i marynuj do 24 godzin. Przed bezpośrednim przygotowywaniem przekąski umieść w kolejnej misce mąkę, sól i pieprz. Zamarynowane żeberka obracaj w mieszance z mąki pozostawiając na nich jak najwięcej marynaty. Rozgrzej olej w głębokiej patelni (najlepiej woku). Umieszczaj delikatnie żeberka w gorącym oleju, uważając, by zbyt wiele nie mieszać podczas pierwszej minuty smażenia. Smaż żeberka z każdej strony przez ok. 5-6 minut na złoty kolor. Aby sprawdzić, czy są usmażone, wyjmij jedno żeberko z oleju – w środku powinno być białe albo jasnoróżowe.
Paluszki z kurczaka po tajsku
Łatwa do wykonania aromatyczna przekąska. Można użyć zarówno udek kurczaka jak i filetu, w celu ograniczenia tłuszczu
Kilka udek kurczaka/pierś kurczaka (w przypadku udek – bez skóry
Do marynaty:
- 2 łyżki trawy cytrynowej (mielonej lub mrożonej)
- 2 łyżeczki mielonej kolendry
- 2 łyżeczki mielonego kminku
- 1/2 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki białego pieprzu
- 1/2 łyżeczki mielonego chili
- 4 łyżki sosu rybnego
- 1/4 szklanki siekanej kolendry
- 4-5 ząbków czosnku
- 1 łyżeczka tartego imbiru
- 3 łyżeczki cukru
- 1/2 łyżki octu
- 2 łyżeczki miodu
- 2 łyżeczki oleju
Wszystkie składniki na marynatę zmiksować ze sobą. Marynatą zalać przygotowane wcześniej kawałki kurczaka i marynować pod przykryciem do 24 godzin. Przygotować pałeczki do szaszłyków, kawałki zamarynowanego kurczaka nadziać na nie pionowo. Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza na 5 minut. Po tym czasie wyjąć i obsmarować resztą marynaty. Włożyć do piekarnika ponownie, kontynuować czynność do momentu ładnego zarumienienia się kurczaka. Następnie na każdy patyczek nadziać po kawałku papryki.
Tajski sos orzechowy
Wiele przepisów na sos orzechowy bazuje na maśle orzechowym podczas gdy oryginalny tajski sos orzechowy przygotowuje się ze świeżo zmielonych orzeszków ziemnych. Jest on zatem sto razy zdrowszy i po prostu smaczniejszy! Jest też łatwy i szybki w wykonaniu. Doskonale komponuje się z warzywami i mięsem, można dodawać go jako składnik marynaty czy do sałatek warzywnych z kurczakiem.
- 1 szklanka prażonych niesolonych orzeszków ziemnych
- 1/3 szklanki wody
- 2 mielone ząbki czosnku
- 2 łyżeczki oleju sezamowego
- 1 łyżka cukru brązowego
- 3 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżki sou z limonki
- 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
- 1/2 szklanki mleka kokosowego
Wszystkie składniki umieścić w blenderze lub robocie kuchennym i zmiksować. Sos podawać w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzany. Z reguły ma mieć gładką konsystencję, jeśli jednak jesteś fanem masła orzechowego crunchy, miel orzeszki do momentu pojawienia się małych grudek.
Tajska sałatka z mango
Ten nietypowy przepis z pewnością zaskoczy kubki smakowe fanów mango i orzeszków ziemnych.
- 2 limonki
- 1 łyżka cukru
- 2 czerwone papryki
- 2 łyżki oleju arachidowego
- 2 dojrzałe mango
- 1 średnia marchew (grubo tarta)
- 2 zielone cebulki (posiekane)
- 1/2 szklanki świeżej kolendry (posiekanej)
- 1/3 szklanki orzeszków ziemnych (prażonych)
- szczypta soli
Wycisnąć sok z limonki i umieścić w misce wraz z pozostałymi składnikami oprócz mango. Mango pokroić w cienkie paski i wrzucić do reszty składników. Wymieszać do połączenia się składników. Podawać na liściu sałaty.
zobacz również:
Kuchnia węgierska – tradycyjne dania i przepisy
Kuchnia turecka – przepisy, przyprawy i tradycyjne dania
Kuchnia gruzińska – oryginalne i tradycyjne przepisy
Kuchnia tajska – przepisy i tradycyjne i oryginalne potrawy