Kuchnia indyjska najlepsze przepisy – przyprawy, oryginalne dania | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kuchnia indyjska najlepsze przepisy – przyprawy, oryginalne dania

1 stycznia 2019, dodał: pinkmause
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kuchnia indyjska nierozerwalnie łączy się z jego kulturą i religią. Hindusi gustują w pikantnie przyrządzonych potrawach, jak i w niezwykle słodkich deserach. Różnorodność potraw kuchni indyjskiej może zadziwić nawet konesera. Nic więc dziwnego, że kuchnia ta staje się coraz bardziej popularna na Zachodzie. Kombinacja świeżych składników, przypraw oraz szybkie techniki gotowania zaspakajają nie tylko najbardziej wybredne podniebienie, ale także spełniają warunki zdrowego odżywiania.

Posiłek to ceremonia

Niezależnie od zamożności domu, w jakim posiłek jest spożywany, jest on najważniejszy i traktowany jest jako swoisty ceremoniał. Zwykły posiłek hinduski składa się zazwyczaj z 2-3 dań, z obowiązkową soczewicą, ryżem, marynatami, jogurtem i sosem chutney. Ilość potraw zwiększa się na specjalne uroczystości rodzinne i święta. Przygotowuje się wtedy więcej dań mięsnych i rybnych, a w domach wegetarian – dań z warzyw oraz różne sosy i sałatki. Ryż może być zastąpiony chlebkami indyjskimi- podpłomykami (ćapati), w bogatych domach podaje się ryż i chlebki. Posiłek kończą orzechy, świeże lub suszone owoce albo nasiona i orzeszki mocno przyprawione korzeniami (pan) oraz napar z korzeni ułatwiający trawienie, jak na przykład napar z nasion włoskiego kopru lub kardamonu. Typowe dania to: Bandgobhi alu sabzi – smażona kapusta z ziemniakami, Cham cham, Chleb naan, ćapati, lub roti, Dal – zupa z soczewicy, Dosa, Gulab jamun, Kofta, Laddu, Pakora, Pani puri, Papad, Phal ka pakora – owoce smażone w cieście, Samosa – trójkątne pierożki.
Główny posiłek dnia spożywa się najczęściej wieczorem i stanowi on zazwyczaj swoisty, rodzinny rytuał. Centralne miejsce na stole zajmuje zwyczajowo misa z charakterystycznym indyjskim ryżem, który dzięki dodaniu do gotującej się wody niewielkiej ilości szafranu nabiera specyficznej, żółtawej barwy i delikatnie zmienia smak. Wokół niej ustawia się mniejsze lub większe misy z poszczególnymi potrawami. Klasyczna kompozycja indyjskich dań obejmuje najczęściej 1-2 sałatki, 1 posiłek mięsny lub rybny, kilka niewielkich potraw wegetariańskich, pasty, pikle, pieczywo naan lub ćapati i ryż. Potrawy spożywa się tradycyjnie prawą dłonią poprzez nabieranie na pieczywo pozostałych smakołyków.
Inne pory posiłków to skromne śniadanie oraz przekąski tandoori w ciągu dnia. Na południu subkontynentu rozpowszechnione jest o tej porze picie mleka kokosowego obok najczęściej używanego bawolego; stanowi ono również ważny składnik tamtejszych specyfików kulinarnych.
Tradycyjnie cały posiłek podawany jest na dużych okrągłych tacach (thal) lub na małych (thali). Na tacach tych ustawia się miseczki (’katoris) z potrawami mięsnymi, warzywnymi, raitą, chutney, z sałatkami i deserami. Pośrodku tacy stawia się miseczkę z ryżem lub chlebkami. Każdy nabiera sobie potrawy w odpowiadającej mu, dowolnej kolejności. Indusi jedząc u siebie w domu nie używają sztućców, jedzenie nabierają palcami.

Przyprawy i napoje

Swój charakterystyczny smak, potrawy indyjskie zawdzięczają tutejszym przyprawom. Do najczęściej używanych należą: szafran, kumin, chili, imbir, kardamon, pieprz. Dodatkowo każda rodzina posiada swój własny sposób przyprawiania dań, masalą – mieszanką przypraw, które upodobało sobie dane hinduskie domostwo.
Indyjskie zamiłowanie do użycia przypraw znalazło odzwierciedlenie również w miejscowych napojach, a szczególnie w charakterystycznym dla południowej części kraju lassi. Ta orzeźwiająca mieszanka jogurtu, mleka i wody różanej, zaprawiona kardamonem lub kminem jest chętnie spożywana przez Hindusów podczas gorących, letnich dni. Współczesne wariacje na temat lassi dopuszczają użycie zmiksowanego miąższu z mango, cytryn lub truskawek. Osobliwa odmiana tego napoju to bhang lassi, do którego dodaje się wyciąg z liści i kwiatów konopi indyjskich nazywany bhang. Posiada on działanie narkotyczne i używany jest głównie do celów religijnych, w szczególności podczas Holi, hinduskiego święta radości i wiosny, oraz Vaisakhi, obchodów Nowego Roku u sikhów, przypadającego zazwyczaj na 13 kwietnia.
Zbiega się on w czasie ze żniwami konopi, dzięki czemu w czasie trwania wiosennych ceremonii religijnych spotkać się można również z innymi napojami zawierającymi bhang, takimi jak bhang ki thandai – mieszaniny cukru, mleka, migdałów i różnego rodzaju przypraw. Uważa się, że od bhang pochodzi nazwa tradycyjnego indyjskiego tańca bhangra. W sztuce okresu Wielkich Mogołów obecne są motywy palenia bhang przy użyciu fajki wodnej. Występują one najczęściej w kontekście erotycznym. Stosunek konserwatywnej części społeczeństwa do tej używki jest na ogół sceptyczny, a hodowla konopi siewnych oficjalnie zabroniona.

Kuchnia i regionalizm

W kuchni indyjskiej przeważają dania wegetariańskie. Wyjątek stanowi północ Indii, gdzie spożywa się także mięso: baraninę, jagnięcinę i drób. Niemniej jednak ortodoksyjni Hindusi są stu procentowymi jaroszami. Wegetarianizm jest związany z szacunkiem dla żywych istot oraz wiarą w reinkarnację i ewentualny powrót zmarłego na ziemię pod postacią zwierzęcia. Z Indii nie można wyjechać bez spróbowania tutejszych słodkości, sprzedawanych niemalże na każdym targu.
Do najbardziej charakterystycznych zaliczają się cukierki Mithaj, czy kulki robione ze słodkiego sera zwane rasgule. Najbardziej znanym przysmakiem jest chałwa, której niezwykle słodkiego smaku nie można porównać z niczym innym.
Mimo tego, że wszystkie odmiany kuchni Indii mają wiele wspólnych cech, to każdy z rejonów posiada również swoje charakterystyczne potrawy i przyprawy, które fascynują i kuszą. W każdym regionie Indii kuchnia odgrywa niezwykle ważną rolę w kulturze, a odbywanie posiłków wiąże się z czczeniem darów ziemi.

Indie Północne

Potrawy indyjskie charakteryzują się dużą ilością przypraw, owoców i dań wegetariańskich, niemniej jednak kuchnia północy znacznie różni się od reszty kraju. Tutaj w dużych ilościach spożywa się mięso. Dania są zdecydowanie bardziej tłuste i ciężkie. Jednym z powodów jest klimat, który jest nieco chłodniejszy od południowego. Drugim, jest wpływ innych kultur i narodowości zamieszkujących te tereny oraz kraje otaczające ten rejon, czyli Chiny, Pakistan i Afganistan. Oddziaływanie kuchni muzułmańskiej jest w tym rejonie najbardziej widoczne, a przykładowymi potrawami wywodzącymi się z tej kuchni są pilaw i biryani np.: z baraniny. Oprócz baraniny spożywa się drób, jagnięcinę oraz wieprzowinę, aczkolwiek ta ostatnia nie istnieje w menu społeczności muzułmańskiej. Popularną potrawą jest również kakori kebab pochodzący z Lucknow w Uddar Pradesz. W skład tego charakterystycznego dania wchodzi roztarte na pastę mięso, które po doprawieniu jest umieszczane na rożnie i opiekane. Wiele potraw wypiekanych jest w piecu tandoori. Można w nim przyrządzić słynne na północy placki chlebowe zwane, roti lub chapati. Węgiel drzewny, którym opalany jest piec, nadaje jedzeniu charakterystyczny dymny smak. Wspomniane placki chlebowe i chleb nan są podstawowym dodatkiem do wszystkich dań.
Na północy, najczęściej latem, pije się lassi orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu doprawiony solą lub cukrem w odpowiednich proporcjach. Do jogurtu często dodawane są również owoce. Mimo tego, że napój wywodzi się z Pundżabu (północne Indie) pija się go w całych północno – wschodnich Indiach. Tak jak i w innych regionach Indii tak i tutaj do przyprawiania potraw używa się masali, mieszanki z ziół takich jak kumin rzymski, imbir i kolendra.

Indie Południowe

Największe stany południa Indii to: Kerala w południowo-zachodniej części Indii, Tamilnad, Andha Pradesh i Karnataka.
Ze względu na znacznie cieplejszy klimat, niż na północy, posiłki tutaj są proste i lekkie, jednakże przeważnie bardzo ostro doprawione. Potrawy opierają się głównie na owocach morza, takich jak: langusty czy kałamarnice, małże. Często główny posiłek stanowią ryby, m.in.: tuńczyki, barrakudy, dorsze. Wszystkie te dobra mórz można nabyć na wielkich targach. Straganiarze wprost prześcigają się w prezentowaniu swoich produktów i chwalą się dorodnymi okazami morskich stworzeń, jakie udało im się złowić.
Hindusi z południa pochłaniają niezliczone ilości ryżu i świeżych warzyw. Królują tutaj głównie dania wegetariańskie przyrządzane na klarowanym maśle ghee. Jednakże jest jedno danie, które bazuje na mięsie i uchodzi za rarytas. Jest to pochodzące z północy birjani z baraniny. Nawyki jedzeniowe z południa Indii zdecydowanie różnią się od tych z północy. Przyprawy są podobne, aczkolwiek na południu potrawy mają bardziej pikantny i ostrzejszy smak. Na południu, a dokładnie w Goa można skosztować wódki zwanej feni, produkowanej z wina kokosowego. Poza tym produkuje się tutaj rodzime wina i piwa. Oprócz trunków wysokoprocentowych, przeznaczonych głównie dla turystów, serwuje się również napoje bezalkoholowe takie jak herbata i kawa. Przyrządza się je raczej z dużą ilością mleka i cukru.
Doskonałym napojem, pomagającym ugasić smak palących podniebienie potraw, jest rayta lub lassi. Oba sporządzone są z jogurtu z dodatkiem przypraw lub owoców i pochodzą z północy, aczkolwiek rayta dotarła aż na południe i często serwowana jest turystom w restauracjach. Po porze suchej wszędzie widać zieleń palm, a ich owoce, czyli orzechy kokosowe, wykorzystywane są jako składnik wielu potraw. np. kokosowego chutney. Spragnieni mogą również skosztować mleka kokosowego prosto z rozłupanego orzecha, które sprzedawane są na targu. Najbardziej znanym tutejszym daniem jest vindaloo, czyli potrawa o słodko-kwaśnym smaku z dodatkiem ostrego chilli, przyrządzana w jednym garnku.
Po każdym posiłku Hindusi (jak i turyści, którzy pragną dogłębnie poznać smak Indii), spożywają tzw. paan. Jest to rodzaj pasty przyrządzonej ze zmiażdżonych orzechów zwanych betel. Ten specyfik pomaga zdezynfekować jamę ustną, ale również ma właściwości odurzające.
Wiara hinduistyczna w Indiach południowych jest niezwykle silnie zakorzeniona, a posiłki mają ważne znaczenie religijne. Jednym ze sposobów czczenia bóstw jest składanie im w ofierze jedzenia. Są to dania wegetariańskie na bazie ryżu i owoców. Południowa część Indii wyróżnia także osobliwy sposób podawania posiłków na tzw. vazhaillai. Mowa o świeżo zerwanym liściu bananowca, na którym układane są potrawy wedle rodzinnych zwyczajów i upodobań. Z uwagi na nieskończoną liczbę takich kombinacji trudno jest mówić o przeważających metodach porządkowania dań na liściu – generalnie jednak dolna połowa vazhaillai zarezerwowana jest dla wszechobecnego na południu ryżu.

Indie Wschodnie

Kulinarne zamiłowania Hindusów ze wschodu nie różnią się bardzo od gustów ich krajanów z południa czy zachodu. W stanach umiejscowionych bliżej Zatoki Bengalskiej, a w szczególności w Bengalu Zachodnim, spożywa się ryby morskie i owoce morza. Chętnie spożywane są tu również ryby słodkowodne, z których przyrządza się niezwykle pikantne curry zwane dźhal. Generalnie na wschodzie tak jak i w innych częściach Indii bazuje się na daniach wegetariańskich przyrządzonych z dodatkiem masali. Wśród głównych składników potraw dominują tu warzywa, mleko i ryż. Przyprawy wykorzystywane w tej kuchni praktycznie niczym się nie różnią od tych używanych w innych rejonach Indii. Chętnie używa się chilli, imbir, czosnek, kolendrę, gorczycę. Z tej ostatniej wyrabia się olej gorczycowy, używany do wielu potraw. Jest on niezwykle pikantny i wspaniale dopełnia smak hinduskich dań. Natomiast przyprawą charakterystyczną dla tej części Indii są nasiona cebuli – kalwanji.
W Indiach wschodnich podobnie jak na północy spożywa się wiele napoju lassi. Słynnym daniem z tej części kraju (a dokładnie ze stanu Orissa położonego nad Zatoką Bengalska) jest Jadgish saag alu na bazie ziemniaków, chilli i szpinaku. Dużo potraw serwowanych jest w towarzystwie gotowanej i pikantnie doprawionej soczewicy dhal bądź dal, ale i ta potrawa znana jest w innych częściach kraju, chociażby na zachodnim wybrzeżu.

Indie Zachodnie

Radżastan i Gudźarat to zdecydowanie najbardziej charakterystyczne stany na zachodzie. Regiony te są niezwykle malownicze i zdecydowanie odmienne krajobrazowo od południowych czy wschodnich Indii. Dominują niezwykle surowe w swoim charakterze pustynie. Tutejsza ludność, ubiera się natomiast w barwne stroje, a swe domy maluje i przyozdabia ciepłymi kolorami. W tej części Indii królują zboża oraz wszelkie potrawy z nich przyrządzane. Przykładową potrawą są tzw. bati, czyli zapieczone kule formowane ręcznie z mąki razowej. Do tego dania używa się masła ghee oraz dal – gotowaną soczewicę lub ciecierzycę. Ciecierzyca wykorzystywany jest w tym rejonie również do produkcji mąki, z której wytwarzane jest ciasto na pakorę. Jest to danie mające swoje korzenie w Pakistanie, w którego skład wchodzą warzywa, owoce lub mięso drobiowe zawinięte w ciasto. Na zachodzie, tak jak na południu i wschodzie kraju, do każdego posiłku serwowany jest ryż – uznany w Indiach za symbol płodności. Wśród regionalnych specjałów, które nadają swoistego smaku potrawom, na zachodzie używa się oleju z orzeszków ziemnych. Ma on neutralny smak i zapach oraz jest bogaty w białko.
Za: www.kuchnia.tv, http://kuchniaindyjska.indianfoodsite.com/.

Przykładowe przepisy

Lassi różane

 
Składniki:
– 200 ml gęstego jogurtu naturalnego
– 200 ml mleka lub wody
– 2 łyżki wody różanej
– 2 łyżeczki cukru
– 2 krople czerwonego barwnika spożywczego
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie zmiksować. Podawać zimne.

Lassi mango

 
Składniki:
– 2 bardzo dojrzale owoce mango
– 1 duży jogurt grecki
– ½ szklanki maślanki
– ¼ szklanki wody
– 2 łyżki jasnego trzcinowego cukru
– szczypta zmielonego kardamonu
Przygotowanie:
Wszystkie składniki powinny być zimne. Mango obrać, pokroić w kawałki zmiksować w malakserze. Powoli dodawać jogurt, maślankę a na końcu wodę – przy tej ostatniej, wlewać ją powoli – napój powinien być gładki i dosyć gęsty. Wlać do szklaneczek, podawać.

Vindaloo

 
Składniki:
Pasta przyprawowa:
– 3 małe suszone czerwone papryczki chili
– 1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego
– 1/8 łyżeczki ziaren fenugreek
– 1/4 łyżeczki nasion kolendry
– 1/2 laski cynamonu
– 10 ziaren czarnego pieprzu nasionka z 3 strączków
–  7 goździków
– 1 i 1/2 łyżeczki sproszkowanej słodkiej czerwonej papryki
– 1/2 łyżeczki sproszkowanej kurkumy
– 10 ząbków czosnku
– 4 cm korzenia imbiru
– 1 słodka czerwona papryka, opieczona
– 2 łyżki octu z białego wina
Pozostałe:
– 500 g wieprzowiny pokrojonej w kostkę
– 2 łyżki oleju lub ghee
– 4 ząbki czosnku
– 2 cebule, pokrojone w piórka
– 3 pomidory,
– 1 zielone chili
– 1/2 łyżeczki cukru palmowego (lub brązowego cukru)
– sól do smaku
Przygotowanie:
Zmielić w malakserze suche przyprawy. Dodać czosnek i imbir i miksować aż utworzą pastę, dodać 2 łyżki octu. Połowę pasty wetrzeć w mięso i zostawić w lodówce na noc do przemacerowania. Następnego dnia na oleju podsmażyć cebulę i czosnek. Dodać do nich zamarynowane mięso i smażyć aż się zrumieni ze wszystkich stron. Dodać resztę pasty przyprawowej, pomidory i zielone chili. Dusić aż mięso zmięknie ok. 15 min. pod przykryciem. Odkryć i zostawić na małym ogniu przez ok. 10 min., żeby sos trochę odparował.

Balti butter chicken

Składniki:
– 200 ml jogurtu naturalnego
– 50 g mielonych migdałów
– 1 1/2 łyżeczki sproszkowanego chilli
– 1 mały liść laurowy (połamany na maleńkie kawałki)
– 1/4 łyżeczki mielonych goździków
– 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu
– 4 zielone kardamony
– 1 łyżeczka swieżego imbiru (zmiażdżonego)
– 1 łyżeczka czosnku (zmiażdżonego)
– 1 puszka pomidorów
– 1 1/4 łyżeczki soli
– 1 1/2 łyżeczki garam masali
– 2 łyżeczku mango chutney
– kurczak (ok. 1.30 kg)
– 75 g masła
– 2 łyżeczki oleju kukurydzianego
– 2 średnie cebule (pokrojone)
– 2 łyżki swieżej kolendry
Przygotowanie:
Połączyć ze sobą jogurt, migdały, wszystkie suche przyprawy, imbir, czosnek, pomidory (wraz z sokiem) i sól. Przygotowanego kurczaka zalać jogurtową miksturą i wstawić do lodówki na minimum godzinę. Rozgrzać olej i masło na patelni o grubym dnie, dodać cebulę i smażyć kilka minut. Dodać kurczaka, obsmażyć mieszając przez ok 10 min. Dodać pozostały sos i połowę pokrojonej kolendry. Dusić pod przykryciem, aż mięso kurczaka bedzie miękkie. Pod koniec zdjąć pokrywkę i gotować na dużym ogniu, tak aby odparować część sosu (powinien byc dość gęsty). Podawać posypany natką kolendry z dobrym ryżem. /Za: http://przepisy.net/balti-butter-chicken//.
 

Indian Chickpea Soup


Składniki:
– 1 łyżka oleju roślinnego
– 1 duża cebula, pokrojona
– 1 łyżeczka startego korzenia imbiru (swieżego)
– 1 ząbek czosnku, posiekany
– 1 łyżka przyprawy garam masala
– 850 ml bulionu warzywnego
– 2 duże marchewki, pocięte w półplasterki
– 200 g suszonej ciecierzycy, namoczonej przez noc i ugotowanej
Przygotowanie:
W rondlu o grubym dnie rozgrzać olej, dodać cebulę, imbir i czosnek. Smażyć przez 2 min., po czym dodać garam masala i smażyć 1 min. Dodać półplasterki marchewki, znowu chwilę smażyć i dodać bulion. Gotować na małym ogniu przez 10 min. i dodać fasolkę i ciecierzycę. Gotować 5 min. Podawać z chlebem naan lub z włoskim chlebem le cecina.
/Za:http://table-table.blogspot.com/

Hummus

 
Składniki:
– 1 szklanka suchej ciecierzycy
– 0.5 łyżeczki sody oczyszczonej
– sok z 1 dużej cytryny
– kilka kropel soku z limonki
– 3 ząbki czosnku
– 4 łyżki tahini(masła sezamowego)
– sól
– oliwa z oliwek
– świeżo mielony pieprz lub szczypta ostrej papryki w proszku
– garść orzeszków piniowych
Przygotowanie:
Namoczyć 1 szklankę suchej ciecierzycy na noc. Po namoczeniu gotować ciecierzycę do miękkości w dużej ilości wody z dodatkiem sody. Wody nie solić, a wywar po gotowaniu zachować. Gdy ciecierzyca zacznie się rozpadać (po około godzinie) odcedzić ją, a wywar zachować.  Ostudzić. Wycisnąć sok z cytryny oraz limonki i zmiksować w blenderze z czosnkiem i solą. Dodać partiami ugotowaną ciecierzycę i jeśli całość jest za gęsta, dodać odrobinę wywaru z jej gotowania (zasada jest taka, że im go mniej tym lepiej).
Dodać tahini i oliwę z oliwek i zmiksować na kremową masę. Doprawić pieprzem i/lub papryką. Odstawić do lodówki na minimum pół godziny. Przed podaniem polać obficie oliwą i posypać orzeszkami piniowymi.
/Za: http://table-table.blogspot.com/.

Maasor tenga

 
Składniki:
– 1 dorsz
– 1/2 łyżeczki kurkumy
– 1 cytryna
– 3-4 zielone papryki
– 20 g panach phoran (mieszanka pięciu przypraw: białego kminu, nasion cebuli, nasion gorczycy, nasion fenkułu i nasion kozieradki)
– sól do smaku
– olej gorczycowy do smażenia
Przygotowanie:
Rybę oczyścić, pokroić na małe kawałki, zamarynować w kurkumie, soku z cytryny i soli przez 30 minut. Lekko podsmażyć na oleju, odłożyć. Na tę samą patelnię włożyć pokrojoną paprykę oraz panach phoran, dodać trochę wody. Doprowadzić do wrzenia, dodać smażoną rybę, dusić 10 min. na wolnym ogniu. Podawać z goracym ryżem.
/Za: http://smakorientu.blox.pl/html/.

Samosa


Składniki:
Nadzienie:
– 3-4 ziemniaki, ugotowane, obrane i rozgniecione
– 1/2 filiżanki zielonego groszku
– 1-2 zielone papryczki chili, drobno pokrojone
– 1/2 łyżeczki startego świeżego imbiru
– 1 łyżeczka świeżej kolendry, drobno posiekanej
– 1/2 łyżeczki garam masala
– szczypta soli
– szczypta czerwonego mielonego chili
– kilka rodzynek
– 1/2 łyżeczka amchur (suszone mielone mango)
Ciasto:
– 1 filiżanka mąki pszennej
– 2 łyżeczki oliwy
– szczypta soli
– 1/4 łyżeczki kozieradki
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Wymieszać wszystkie składniki ciasta, dodawać stopniowo wodę, zagnieść. Gdy ciasto będzie miękkie i gładkie, przykryć muślinową ściereczką i odstawić na ok. 15 min. Wymieszać w misce składniki nadzienia. Z ciasta odrywać niewielkie kawałki, rozwałkować na placuszki o średnicy 4-5 cm. Każdy placuszek naciąć do połowy, formować stożek, napełniać łyżeczką nadzieniem i skleić (żeby ciasto się skleiło, posmarować odrobiną wody). Nagłębokiej patelni lub w garnku rozgrzać olej, smażyć pierożki na rumiano na średnim ogniu. Podawać na gorąco z chutneyem (sos). /Za: http://smakorientu.blox.pl/html/.
 

Chicken cocount & curry

 
Składniki:
– pierś kurczaka
– 2 małe cebule pokrojone w piórka
– 2 łyżki groszku
– 1/2 puszki ananasa
– 1/4 opakowania wiórek kokosowych
– mleko kokosowe
– kilka łyżek gęstej śmietany
– 2 łyżeczki curry
– 1 łyżeczka kurkumy
Przygotowanie:
Piersi kurczaka pokroić w kostkę, doprawić solą i pieprzem. Cebulę zeszklić na oliwie, dodać mięso i podsmażyć. W trakcie dodać curry i kurkumę. Wymieszać. Wlać mleczko kokosowe, dodać groszek i wiórki. Poddusić. Dodać ananasa i gotować kilka minut. Jeśli trzeba, zagęścić śmietaną. Podawać z ryżem.

Aloo Gobi Curry

 
Składniki:
– 10 łyżek oleju kukurydzianego
– 2 łyżeczki nasion kopru włoskiego
– 1 duży (swieży) liść laurowy lub tej patta (tejpan, liść Cassia)
– 2 duże cebule, posiekane
– 1 łyżeczka kurkumy
– 1 łyżeczka chilli
– 1 łyżeczka mielonej kolendry
– 1 łyżeczka mielonego kuminu
– 600 g ziemniakow, obranych i pokrojonych w kostkę
– 600 g kalafiora, podzielonego na różyczki
– 4 duże pomidory lub puszka dobrych pomidorów z sokiem
– 500 ml mleka
– 200 ml wody lub wywaru warzywnego
– sól
– 1/2 łyżeczki garam masala
– 1 łyżka (czubata) chilli pickle w oleju
Przygotowanie:
W dużym żeliwnym garnku (z pokrywką) rogrzać olej, wrzucić nasiona kopru i liść laurowy lub tejpan i smażyć mieszając, aż przyprawy zmienią kolor. Dodać posiekane cebule, smażyć przez 10 min. Wsypać przyprawy i smażyć mieszajac. Dodać ziemniaki i miszając smażyć 5 min., pod pokrywką. Dodać różyczki kalafiora, pomidory, mleko, wywar, odrobinę soli. Zakryć i dusić curry przez 15 min. Dodać czubatą łyżkę chilli i pickle w oleju. Potrawa nabiera ognistości. Posypać garam masala i posiekaną zieloną kolendrą.
/Za: http://zpierwszegotloczenia.pl/.

Zobacz również:

  1. Impreza w stylu meksykańskim

  2. Impreza w stylu japońskim

  3. Wieczór w stylu hiszpańskim

  4. Kuchnia brazylijska

  5. Kuchnia chorwacka – przepisy

  6. Jak podawać owoce morza?

  7. Kuchnia hiszpańska

  8. Kuchnia wietnamska

  9. Kuchnia irlandzka

  10. Kuchnia litewska

  11. Kuchnia turecka

  12. Kuchnia ormiańska

 

 

 

 
 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Kuchnia indyjska najlepsze przepisy – przyprawy, oryginalne dania

  1. avatar asia pisze:

    Są też bhang papad i bhang pakore :)

  2. avatar Tatiana pisze:

    Wow, świetny artykuł! Bardzo obszerny i szczegółowy… Inna sprawa, że w przypadku kuchni indyjskiej ciężko byłoby napisać mniej – bo taka jest zróżnicowana i złożona. . Ale trudno, żeby kuchnia z kraju o takiej powierzchni i wewnętrznym zróżnicowaniu była inna… Ja ją w każdym razie uwielbiam:)

  3. avatar Henryk pisze:

    Gdzie w Polsce mogę kupić takie pojemniki na przyprawy ?

Dodaj komentarz