Kuchnia hiszpańska to bogactwo smaków i aromatów. Bardzo burzliwa historia kraju wpłynęła na różnorodność kuchni hiszpańskiej. Hiszpanie odważnie używają ziół i przypraw, dzięki czemu ich potrawy są zdrowe i aromatyczne oraz pełne smaku. Są też dość łatwe i szybkie w przygotowaniu. Bardzo popularne w Hiszpanii są niewielkie przystawki, zwane tapas, podawane najczęściej w barach pod przeróżną postacią.
Oto kilka przepisów wywodzących się z kuchni hiszpańskiej:
Hiszpańska Paella
Składniki:
-170g chorizo, pokrojonego w cienkie plasterki
-110g pancetta, pokrojonego na małe kostki
-2 ząbki czosnku drobno posiekane
-1 duża cebula drobno pokrojona w kostkę
-1 czerwona papryka, pokrojona w kostkę
-1 łyżeczka tymianku
-¼ łyżeczki suszonych płatków chili
-570ml ryżu
-1 łyżeczka papryki
-125ml białego wina wytrawnego
-1,2 litra / 2 litrów bulionu z kurczaka, podgrzanego z ¼ łyżeczki szafranu
-8 pieczonych udek z kurczaka, każde posiekane
-18 małych małże, oczyszczonych
-110g groszku
-4 duże pomidory, pokrojone w kostkę
-125ml oliwy z oliwek
-1 główka czosnku
-12 krewetek
-450g kalmarów, oczyszczonych i pokrojonych na kawałki wielkości kęsa
-5 łyżek posiekanej pietruszki
-Sól i świeżo zmielony czarny pieprz
Wykonanie:
Podgrzać połowę oliwy z oliwek w ciężkim rondlu. Dodać chorizo i pancettę, usmażyć. Dodać czosnek, cebulę i paprykę i dusić, aż zmiękną. Dodać tymianek, płatki chili i ryż, wymieszać, aż wszystkie ziarna ryżu będą ładnie pokryte i błyszczące. Teraz dodać paprykę i białe wino wytrawne, a kiedy się zagotuje zalać gorącym bulionem z kurczaka oraz pokrojone udka kurczaka i gotować przez 5-10 minut. Dodać małże tak, aby otwarciem były skierowane na zewnątrz. Wsypać groszek i posiekane pomidory i nadal delikatnie gotować przez kolejne 10 minut. Tymczasem rozgrzać resztę oleju z ząbkiem czosnku w osobnej patelni i dodać krewetki. Smażyć szybko przez minutę lub dwie, a następnie dodać je do paelli. To samo zrobić z kałamarnicami i dodać je do paelli. Posypać posiekaną natką pietruszki i natychmiast podawać.
Gazpacho
Składniki:
-4 dojrzałe pomidory,
-1/2 czerwonej papryki,
-pęczek włoszczyzny bez kapusty,
-ząbek czosnku,
-1,5litra rosołu,
– pęczek bazylii,
-3 łyżki przecieru pomidorowego,
-łyżka octu jabłkowego,
-sól, pieprz,
-szczypta tymianku,
-2 kulki ziela angielskiego,
-liść laurowy.
Wykonanie
Rosół zagotować. Włoszczyznę oczyścić, pokroić w kosteczkę, dodać do gorącego rosołu. Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki, pokroić w kostkę. Paprykę oczyścić, pokroić w kosteczkę. Wraz z pomidorami dodać do wywaru. Gotować ok. 10 minut. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekaną bazylię, ocet jabłkowy i przecier pomidorowy. Doprawić do smaku solą, pieprzem i tymiankiem. Zdjąć z ognia, przy użyciu blendera zupę zmiksować na gładki krem.
Ziemniaczana tortilla
Składniki:
-70 dag ugotowanych ziemniaków,
-2 cebule,
– 2 ząbki czosnku,
-czerwona papryka,
-20 dag boczku wędzonego,
-1/2 pęczka natki pietruszki,
-5 suszonych pomidorów,
– szczypta suszonego tymianku,
– 6 jaj,
-50 ml mleka,
-sól, pieprz,
-łyżeczka słodkiej papryki.
Wykonanie
Boczek pokroić w kostkę, podsmażyć. Dodać pokrojone w plasterki ziemniaki oraz cebulę pokrojoną w kostkę i posiekany czosnek. Paprykę również pokroić w kostkę, dodać do ziemniaków. Chwilę smażyć. Jajka, mleko, posiekaną natkę i tymianek dobrze wymieszać. Dodać do tego gorącą masę oraz pomidory pokrojone w paseczki. Doprawić. Wylać na patelnię, smażyć z obu stron na złoty kolor.
Flan karmelowy
Składniki :
-1/2 szklanki i 3/8 szklanki cukru białego
-2 jajka, roztrzepane
-2 żółtka, rozkłócone
-2 szklanki mleka
Wykonanie
Rozgrzać piekarnik do 175 stopni.
Na średnim ogniu rozpuścić 1/2 szklanki cukru aż zrobi się złoty karmel. Ostrożnie wlać gorący cukier równomiernie do czterech kokilek. W osobnym garnku mleko zagotować na średnim ogniu. Stale mieszając, powoli wlewać do utartych jaj i żółtek jaj, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Wymieszać z cukrem. Wlać mieszaninę mleka równo do kokilek. Piec w nagrzanym piekarniku przez około 40 minut, na dnie stawiając naczynie z gorącą wodą. Ostudzić. Flan można umieścić w lodówce, aby przyspieszyć chłodzenie i odwrócić, delikatnie wyjąć na talerzyk.
Kuchnia włoska słynie z szybkości i prostoty przygotowywanych dań. Takie dania jak pizza czy spaghetti znane są na całym świecie! Charakterystyczne dla kuchni włoskiej są przeróżne makarony: spaghetti, lazania, cannelloni, tortellini, fusilli, penne, ravioli, papardelle oraz zapewne doskonale wszystkim znany sos bolognese. Wszystkie włoskie potrawy doprawione są dużą ilością ziół. Zaś najpopularniejsze desery to tiramisu, panna cotta czy zabaglione.
Oto kilka najsłynniejszych włoskich potraw:
Lasagne
Składniki:
-350 g makaronu lazania,
-500g mięsa mielonego,
-ząbek czosnku,
-duża cebula,
-300g pieczarek,
-puszka krojonych pomidorów,
-łyżeczka przyprawy do pomidorów,
-łyżeczka ognistej mieszanki przypraw,
-sól morska z pieprzem.
Sos beszamelowy:
-1 szklanka mleka,
-1/2 szklanki śmietanki 30%,
-2 łyżki masła,
-szczypta gałki muszkatołowej,
-łyżka mąki,
-sól, pieprz,
-łyżeczka soku z cytryny,
-szczypta cukru,
-żółtko.
Wykonanie
Masło rozpuścić na patelni, zasypać mąką. Smażyć chwilę. Dodać zimne mleko. Stale mieszając, gotować na małym ogniu, aż sos zgęstnieje. Dodać sól, pieprz, gałkę muszkatołową, szczyptę cukru oraz sok z cytryny. Śmietankę rozkłócić z żółtkiem, dodać do sosu, chwilę podgrzewać, lecz nie doprowadzić do wrzenia! Cebulę obrać, posiekać, podsmażyć na łyżce oleju. Mięso wyrobić z posiekanym czosnkiem, doprawić solą z pieprzem. Dodać do cebuli, rozdrobnić, dusić około 8 minut na małym ogniu. Dodać pomidory wraz z zalewą, dusić jeszcze jakieś 8minut, aż sos nieco odparuje. Doprawić ognistą mieszanką oraz przyprawą do pomidorów. Grzyby oczyścić, pokroić w cienkie plasterki, podsmażyć na odrobinie oleju. Doprawić solą z pieprzem. Płaty makaronu wkładać na niecałą minutę do osolonego wrzątku. Na dno naczynia żaroodpornego nałożyć troszkę sosu, ułożyć płaty makaronu, posmarować sosem, wyłożyć połowę mięsa oraz połowę grzybów, posypać 1/3 startego sera. Przykryć kolejną warstwą makaronu, posmarować sosem. Wyłożyć resztę mięsa oraz pozostałe grzyby, posypać 1/3 sera. Wierzch przykryć kolejną warstwą makaronu, posmarować sosem i posypać resztą sera. Piec około 30minut w temp. 180st.
Spaghetti a’la Bolognese
Składniki:
-400g makaronu spaghetti,
-1/2 kg mięsa mielonego wołowego,
-marchewka,
-1/3 selera,
– cebula,
-2 ząbki czosnku,
-5 dag startego parmezanu,
-200g koncentratu pomidorowego,
-4 łyżki pikantnego ketchupu,
-szczypta cukru,
-szczypta kwasku cytrynowego,
-łyżka posiekanej natki pietruszki,
-świeża bazylia,
-sól, pieprz.
Wykonanie
Marchewkę i seler oczyścić, zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Cebulę i czosnek drobno posiekać. Wymieszać z mięsem, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podsmażyć na odrobinie oleju. Gdy będzie ładnie przesmażone dodać koncentrat i ketchup. Dodać po szczypcie cukru i kwasku, doprawić do smaku. Dusić na małym ogniu ok. 3-5 min, często mieszając. Wymieszać z natką, udekorować świeżą bazylią.
Cannelloni z mięsem
Składniki:
-16 rurek makaronu cannelloni,
-1/2 kg mięsa mielonego,
-40 dag pieczarek,
-łyżeczka ostrej papryki,
-sól, pieprz,
-3 łyżki pikantnego keczupu,
-2 łyżki koncentratu pomidorowego,
-2 duże cebule,
-ząbek czosnku.
Makaron podgotować ok. 3 min, odcedzić. Mięsa doprawić. Cebulę, czosnek i grzyby pokroić, podsmażyć razem z mięsem. Dodać ostrą paprykę, keczup i koncentrat. Dobrze wymieszać. Farszem napełniać rurki i ściśle układać w naczyniu żaroodpornym.
Sos:
-3/4 szkl. mleka,
-5 łyżek pikantnego keczupu,
-3 łyżki koncentratu pomidorowego,
-łyżeczka ostrej papryki,
-sól, pieprz,
-łyżeczka bazylii,
-2 łyżki czerwonego wina,
-10 dag startego sera.
Wszystkie składniki, prócz sera, zagotować. Sosem polać rurki, posypać serem. Zapiekać ok. 20 min w temp. 180st.
Pizza
Składniki na ciasto:
-450 g mąki pszennej
-200 ml soku pomidorowego
-1 łyżka oliwy z oliwek
-łyżeczka suszonej bazylii lub oregano
-1 łyżeczka cukru
-1 łyżeczka soli
-1 łyżeczka suchych drożdży
Dodatki:
-50 g salami
-2 duże mozzarelle
-2-3 ząbki czosnku – opcjonalnie
-sól, pieprz, oliwa
-świeże listki bazylii
Wykonanie
Składniki na ciasto połączyć, zagnieść gładkie ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Na ok. 1 godzinę, do podwojenia objętości. Wyrośnięte ciasto wyłożyć na oprószoną mąką stolnice, lekko wyrobić, podzielić na dwie części. Każdą z nich rozwałkować dość cienko zostawiając grubsze brzegi. Placki wysmarować delikatnie oliwą, obsypać drobno posiekanym czosnkiem. Wyłożyć pokrojoną w plastry mozzarellę i salami. Piekarnik nagrzać wraz z blachą do temperatury 220-230 stopni. Pizzę wyłożyć na gorącą blachę i piec 15-20 minut, w zależności od jej grubości, do zrumienienia brzegów. Podawać gorącą, obficie obsypaną listkami bazylii. Można oprószyć solą morską i grubo mielonym pieprzem.
Autor: http://www.fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
Focaccia
Składniki:
-75dag mąki pszennej,
-1/2 l letniej przegotowanej wody,
-4 dag świeżych drożdży,
-3 łyżeczki soli,
-1/2 łyżeczki cukru,
-50ml oleju rzepakowego,
-łyżeczka rozmarynu,
-świeżo zmielona sól morska.
Wykonanie
Do 250ml letniej wody dodać drożdże oraz cukier. Dokładnie rozmieszać, odstawić na 10min. Następnie dodać 2/3 mąki, resztę wody, sól i olej. Dokładnie wymieszać drewnianą łyżka. Stopniowo dodawać resztę mąki, aż ciasto będzie dość sztywne. Przykryć lnianą ściereczką, odstawić na godzinę w ciepłe miejsce. Nasmarować olejem blaszkę o wym. 23x33cm. Wylepić ciastem, palcem porobić dziury w cieście. Skropić oliwą, oprószyć rozmarynem oraz świeżo zmieloną solą morską. Piec ok. 17min w temp. 220st.
Włoskie Panini
Składniki:
– 1 ciabatta
– 2 plastry sera Gouda
– masło czosnkowe
– orzeszki pinii
– kilka plastrów pomidorów
– Rucola
Wykonanie:
Ciabattę przekrawamy na pół, obie części smarujemy cienką warstwą masła. Na kromkę kładziemy 2 plastry sera żółtego, pomidory i pozostałe dodatki, przykrywamy drugą kromką. Następnie gotową kanapkę kładziemy na grillu, umieszczamy w opiekaczu bądź opiekamy na patelni grillowej. Panini warto przyłożyć czymś ciężkim (np. garnkiem) i grillować z obu stron aż skórka zrobi się chrupiąca, a ser wewnątrz się rozpuści. Serwujemy gorące.
Gnocchi
Składniki:
-300 g świeżego szpinaku lub 250 g mrożonego
-1/4 kg mąki,
-3/4 kg ziemniaków, 2
-jajka
-łyżeczka masła,
-sól, pieprz
Wykonanie
Ziemniaki obieramy, gotujemy i po odlaniu wody dobrze odparowujemy, żeby były maksymalnie suche, a następnie rozgniatamy. Dodajemy ugotowany, odciśnięty i posiekany szpinak (szpinak musi być dobrze odciśnięty z wody, bo inaczej kluski się nam rozpłyną!), mąkę, jajka i masło. Przyprawiamy solą i pieprzem i ugniatamy dobrze na jednolite ciasto. Na blacie rolujemy porcje ciasta, tak żeby powstał długi walec o średnicy palca – kroimy na kawałki ok. 2 cm, a następnie – trzymając taki kawałek między palcami robimy palcem wgłębienie z boku, tak żeby powstał maleńki rogalik. Gnocchi gotujemy w dużej ilości wrzącej, lekko osolonej wody na maleńkim ogniu. Gdy wypłyną, wyjmujemy je ostrożnie łyżką. Podajemy z roztopionym masłem, najlepiej posypane parmezanem. Można je także już gotowe wstawić na kilka minut do piekarnika i lekko zapiec z sosem, warzywami lub serem lub po prostu podać jak nasze kopytka – z sosem lub jako dodatek do obiadu.
Włoska zupa Minestrone
Składniki:
– oliwa,
– kilka plasterków nietłustego wędzonego boczku,
– 2 łodygi selera naciowego, pokrojone w krążki,
– 2 pokrojone w krążki marchewki,
– 100 g fasolki szparagowej, pokrojonej w kawałki,
– drobno posiekany ząbek czosnku,
– 1 czerwona cebula, drobno posiekana,
– 1 nieduży por,
– 2 puszki pomidorów (całych lub krojonych),
– pół młodej cukinii,
– puszka fasolki czerwonej lub białej,
– niepełna szklanka Międzybrodzkiego Makaronu 4-jajecznego Muszelka,
– natka pietruszki
– bazylia, tymianek, sól, pieprz, ostra papryka,
– starty parmezan.
Wykonanie:
Rozgrzać oliwę w dużym rondlu, podsmażyć na niej boczek aż zacznie się przyrumieniać. Dodać do niego cebulę, czosnek, selera, pora i marchewkę oraz poddusić na niedużym ogniu przez kilka minut. Do rondla dołożyć pozostałe warzywa – fasolkę szparagową, cukinię i pomidory – zalać całość 1,5 litra wody i gotować aż do miękkości warzyw, dodając wody w razie potrzeby. 10 minut przed końcem gotowania wrzucić makaron i odsączoną fasolkę z puszki. Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem, bazylią, tymiankiem i ostrą papryką. Danie najlepiej podawać w miseczkach, posypane startym parmezanem, z dodatkiem natki pietruszki i pieczywem.
Panna cotta z malinami
Składniki:
– 1 i 1/2 szkl. śmietany 12%,
-szklanka jogurtu naturalnego,
-laska wanilii,
-2 czubate łyżki żelatyny,
-1/2 szklanki cukru,
-250g malin,
-2 łyżki cukru,
-sok z malin.
Wykonanie
Żelatynę namoczyć w trosze wody, odstawić, by napęczniała. 3/4 szklanki śmietany podgrzać z 1/2 szkl. cukru. Stale mieszając dodać żelatynę. Mieszać chwilę, aż całkowicie się rozpuści. Następnie dodać resztę śmietany oraz jogurt naturalny. Dokładnie wymieszać. Masę rozlać do naczynek, wstawić na kilka godzin do lodówki. Następnie wstawić na minutę do ciepłej wody, po czym delikatnie wyjąć z naczynek na talerz. Maliny połączyć z 2 łyżkami cukru, ułożyć naokoło deseru. Wierzch udekorować sokiem z malin, malinami i miętą.
Tiramisu
Składniki:
-4 żółtka,
-550g serka mascarpone,
-250g podłużnych biszkoptów,
-2 szklanki śmietanki 30%,
-6 łyżek cukru pudru,
-1 szklanka zaparzonej mocnej kawy,
-80g startej mlecznej czekolady,
-5 łyżek likieru amaretto.
Wykonanie
Kawę wymieszać z likierem, w mieszance maczać biszkopty, układać na dnie naczynia. Śmietankę ubić z cukrem pudrem na sztywno. Zmiksować z żółtkami i serkiem mascarpone. Cienką warstwę masy rozsmarować na biszkoptach. Ułożyć jeszcze dwie takie warstwy biszkoptów i masy. Wierzch udekorować resztą masy serowej, i drobno startą czekoladą lub po prostu oprószyć kakao. Odstawić na około 3 godziny do lodówki, aby biszkopty zmiękły.
Crème brûlée
Składniki:
-400 ml słodkiej śmietanki 36 %
-300 ml mleka
-laska wanilii
-8 żółtek
-20 gram cukru plus cukier waniliowy
-50 gram cukru trzcinowego
Wykonanie
Wlać mleko i śmietanę do garnka, wrzucić laskę wanilii i zagotuj. Zdjąć z ognia tuż przed momentem wrzenia. Utrzeć żółtka z cukrem na puszystą masę. Przestudzoną śmietanę wlać wolno do jajek, cały czas mieszając. Krem przelać do żaroodpornych kokilek. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni C na godzinę. Deser wystudzić. Przed podaniem posypać cukrem trzcinowym i wstawić do maksymalnie rozgrzanego piecyka na samą górę pod górną grzałkę, żeby cukier się skarmelizował.
zobacz również:
- Kuchnia libańska – przepisy
- Kuchnia ajurwedyjska: podstawowe wiadomości
- Kuchnia śląska: tradycyjne potrawy i przepisy
- Kuchnia arabska – przepisy i tradycyjne przyprawy