URODA I ZDROWIE

Kosmetyki ekologiczne: prawdziwie naturalne i organiczne – jak rozpoznać?

24 maja 2018, dodał: Redakcja

 

Nie ma na świecie jednej obowiązującej definicji czy prawa, która opisuje, czym dokładnie jest kosmetyk naturalny czy organiczny. Dlatego wielu nierzetelnych producentów nadużywa tych pojęć.

Na sklepowych półkach pojawia się wiele produktów reklamowanych jako kosmetyki ekologiczne i naturalne a niespełniających określonych wymagań i wprowadzających klientów są w błąd.

Podpowiadamy jak rozpoznać czy kosmetyk jest naprawdę naturalny

Ze względu na brak jednolitych uregulowań prawnych, kontrolę jakościową kosmetyków określanych jako naturalne lub organiczne sprawują prywatne organizacje certyfikujące takie jak ECOCERT i Cosmebio (Francja), BDIH (Niemcy), ICEA (Włochy) oraz Soil Association (Wielka Brytania). Wcześniej funkcjonowały one niezależnie do czasu, gdy w 2010 r. utworzyły międzynarodowe stowarzyszenie Cosmos Standard AISBL (Association Internationale Sans But Lucratif) działające zgodnie z prawem belgijskim. Dzięki uzgodnieniu i dostosowaniu pięciu różnych europejskich standardów w zakresie kosmetyki naturalnej zapoczątkowały wspólny uznawany na rynku globalnym standard COSMOS. Nowe produkty certyfikowane przez członków stowarzyszenia uzyskują już nowe oznaczenia, czyli dotychczasowe logo z dodatkowym znakiem COSMOS, natomiast oznaczenia dla produktów wprowadzonych wcześniej zachowują ważność do momentu aktualizacji wg nowego wspólnego standardu.

Członkowie COSMOS sprawują kontrolę i certyfikują zarówno dystrybutorów surowców, plantatorów jak i producentów kosmetyków. Uzyskanie certyfikatu potwierdzającego naturalność lub organiczność produktów jest procesem długotrwałym i podlegającym licznym audytom a dokument wydawany jest tylko na określony czas. Trzeba go zatem odnawiać co kilkanaście miesięcy, ponownie poddając się kontroli. Audytorzy sprawdzają, jakie surowce firma stosuje do produkcji kosmetyku, jaki jest stan tych surowców na magazynie i sposób ich przechowywania, porównują na podstawie faktur ilość zakupionego surowca z ilością produktów wprowadzonych na rynek, sprawdzają sposób produkcji, sposób mycia i dezynfekcji maszyn. Zwracają również uwagę na opakowania, aby te stosowane podlegały recyclingowi.

 

Standard COSMOS stawia producentom kosmetyków naturalnych czy organicznych określone wymagania:

 • Składnikami kosmetyków muszą być naturalne surowce roślinne i mineralne.

 • Surowce mineralne muszą być czyste a ich uzyskanie i dalsze przetwarzanie musi być zgodne z zasadami ochrony środowiska.

 • Barwniki, konserwanty, emulgatory, substancje zapachowe, czyli wszystko to, co wchodzi w skład kosmetyku naturalnego, również musi być pozyskiwane z roślin.

 • Niedopuszczalne jest stosowanie produktów przemysłu petrochemicznego, surowców pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie (GMO, składników pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem tych, które w sposób naturalny są produkowane przez zwierzęta jak np. wosk pszczeli, mleko, lanolina) oraz większości składników syntetycznych.

 • Dopuszczalne jest stosowanie tylko nielicznych składników syntetycznych, których – przy obecnym stanie wiedzy – nie można uzyskać z surowców pochodzenia naturalnego. Najczęściej ich ilość nie może przekracza kilku procent, w zależności od jednostki certyfikującej.

 • Do przetwarzania składników można zastosować jedynie procesy fizyczne, takie jak ekstrakcja (za pomocą wody, gliceryny, etanolu), destylacja, filtracja, tłoczenie czy suszenie.

 • Opakowania kosmetyków muszą nadawać się do recyklingu lub być wytworzone z surowców wtórnych.

 • Produkcja kosmetyków naturalnych powinna sprzyjać ochronie środowiska i nie wpływać na zanieczyszczenie wód i powietrza toksycznymi i oparami.

 • Firmy muszą zapewnić minimalizację oraz plan gospodarki odpadami.

 • Kosmetyki ekologiczne nie mogą być testowane na zwierzętach.

 • Wszystkie produkty wyprodukowane zgodnie z tymi normami muszą być certyfikowane przez niezależną jednostkę certyfikującą.

 • Kosmetyk organiczny oznacza, że jego składniki są nie tylko naturalne, ale również pochodzą z upraw ekologicznych, w których nie stosowano pestycydów, nawozów sztucznych i innych substancji chemicznych. 

 

Warto czytać etykiety kosmetyków. Istotna jest kolejność wymienionych składników. Zawsze należy podać je zaczynając od tych, których w preparacie jest najwięcej i kończąc na tych, które występują jedynie w śladowych ilościach. Pierwszeństwo powinny mieć naturalne składniki aktywne – oleje, masła, ekstrakty i esencje roślinne, antyoksydanty i proteiny.

Lista składników niedozwolonych w składzie kosmetyków naturalnych i organicznych zawiera m.in.:

 • oleje mineralne i inne produkty ropopochodne (m.in. parafina, wazelina)

 • parabeny (metyl, propyl, butyl, itp.)

 • substancje etoksylowane (PEG)

 • glikol propylenowy (propylene glycol lub PG)

 • silikony

 • ftalany

 • laurylosiarczan sodu (SLS, SLES)

 • etanoloaminy (MEA, DEA, TEA)

 • syntetyczne barwniki i kompozycje zapachowe;

Najlepszą gwarancją dla klientów poszukujących naturalnych, certyfikowanych kosmetyków jest umieszczone na nich logo jednej z organizacji – ECOCERT, BDIH, Soil Association, Cosmebio, ICEA lub NaTrue (popularnej w krajach niemieckojęzycznych). Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz kosmetyki ekologiczne sprawdź czy na opakowaniu widnieje znak certyfikujący.

Laboratorium Kosmetyczne AVA, któremu od chwili założenia, czyli od 1961 roku przyświeca hasło „w zgodzie z naturą” oferuje kosmetyki w 100% ekologiczne – naturalne i organiczne certyfikowane znakami ECOCERT natural i ECOCERT organic. Ich produkcja odbywa się zgodnie ze wszystkimi opisanymi wymaganiami i poddawana jest systematycznym audytom. MASZ PEWNOŚĆ CO KUPUJESZ! Są to 3 linie do pielęgnacji twarzy i ciała: Aloe Organic, Eco Line i Eco Garden.

Aloe Organic – kosmetyki organiczne z certyfikatem ECOCERT organic o najwyższym stopniu naturalności -98% wszystkich składników pochodzenia naturalnego. Zdobywca złotego medalu w badaniu „Najlepszy Produkt 2018 – Wybór Konsumentów” oraz tytułu Kosmetyczny Hit Miesiąca kwietnia 2018. Formuły produktów oparte są na połączeniu organicznego soku z liści Aloe Vera z ekstraktem z opuncji figowej oraz masła aloesowego. Skutecznie łagodzą podrażnienia, działają odmładzająco, opóźniają procesy starzenia, intensywnie nawilżają, ujędrniają i rewitalizują skórę. W widoczny sposób redukują zmarszczki zapobiegając powstawaniu nowych.

Eco Linea – kosmetyki naturalne z certyfikatem ECOCERT natural i ECOCERT organic wspomagające biologiczną odnowę skóry. Produkty zawierają rewitalizująco – ochronny kompleks ekstraktów z 4 roślin: prawoślazu, imbiru, zielonej herbaty i rumianku pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz olejki eteryczne z lawendy i trawy cytrynowej nadające charakterystyczny zapach. Tak dobrane składniki wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry, chronią kwas hialuronowy oraz włókna kolagenowe przed degradacją poprawiając elastyczność i opóźniają procesy starzenia.

Eco Garden – kosmetyki organiczne z certyfikatem ECOCERT organic, które dzięki zastosowaniu najwyższej jakości aktywnych składników roślinnych wspierają system ochronny skóry i naturalne jej procesy naprawcze. Zawarte w kremach ekstrakty z ogórka, marchewki, groszku i pomidora bogate w naturalne, aktywne składniki odznaczają się wysoką tolerancją przez skórę nadwrażliwą. Dbają o odpowiednie nawilżenie, przyspieszają regenerację i hamują procesy starzenia skóry.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony www.ava-laboratorium.pl oraz bloga, gdzie można znaleźć wiele ciekawostek na temat pielęgnacji twarzy oraz ciała i nie tylko…

Agnieszka Glinka / AVA Laboratorium Kosmetyczne

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wydarzenia kulturalne
jak się ktoś interesuje koncertami jest fajna apka i można bilety na niej...
Żywienie psa
ja daję mojemu yorkowi suchą, na wagę kupuję bo taniej, do tego czasem dostanie...
róże miniaturki w domu ??
niestety ale róże nigdy w domu doniczkowe się nie trzyamją choćbym nie wiem...
Czyraki
laser na czyraki? maść ichtiolowa i tyle, posmarować na cały dzień zakleić jakimś gazikiem...