Niektórzy doświadczają go często i przypadkowo, inni pracują latami, by przydarzył im się choć raz – świadomy sen jest niewątpliwie niezwykłym doznaniem. Jednych szokuje i przeraża, innych fascynuje – z pewnością jest jednak coraz bardziej pożądany. Czym jest i jak można go wywołać?
Zagadnienie świadomego snu można krótko zdefiniować jako stan, w którym śpiąca osoba jest świadoma faktu, że śni.
Jaka jest różnica między zwykłymi a kontrolowanymi snami?
Po pierwsze w zwyczajnych snach nie mamy wpływu na to, co się z nami dzieje, gdzie się przenosimy, kogo spotykamy. Co ważniejsze, nie możemy też zdecydować czy sen będzie negatywny czy pozytywny. Kolejnym istotnym faktem jest sposób przerwania nocnych wędrówek- w przypadku pospolitych snów nie jesteśmy w stanie sami ich zakończyć, w świadomych snach potrafimy obudzić się, gdy tylko chcemy.
Czy istnieją sposoby na celowe wywołanie kontrolowanego snu?
Nie wiadomo co decyduje o pojawieniu się świadomego snu. Z racji na jego atrakcyjność i fakt, że nie wszyscy mogą doświadczyć tego zjawiska sformułowano sposoby, które regularnie stosowane umożliwią „sen na jawie”.
Po pierwsze należy każdego dnia po przebudzeniu przypomnieć sobie sny z tej nocy. Pozornie proste zadanie okazuje się jednak dość kłopotliwym, ponieważ potrzeba wielu ćwiczeń, by uświadomić sobie o czym się śniło.
Dość pomocną metodą jest tez prowadzenie notesu, w którym zapisuje się nocne przygody, a z czasem świadome sny. Wówczas warto skojarzyć powtarzające się elementy, które mogą być przyczynami kontrolowanych snów.
Kolejny sposób polega na przemyśleniach przed samym snem. Oznacza to, że powinniśmy wyobrażać sobie te miejsca i zdarzenia, o których chcielibyśmy śnić.
Wywołanie świadomego snu wymaga zaangażowania i wielu ćwiczeń, rezultaty są jednak niezwykłe. Zachęcam do podjęcia wysiłku i życzę powodzenia!
zobacz również:
- Jaka jest kondycja Waszego związku?
- Sposoby na dotlenienie organizmu
- 10 sposobów na poprawę humoru
- Wiosenne przesilenie: kiedy się zaczyna i ile trwa?