” (…) Macierzyństwo w polityce i ekonomii pracy winno być traktowanie
jako wielki cel i wielkie zadanie samo dla siebie.
Łączy się bowiem z nim inna, wielka praca, w której nikt matki rodzącej,
karmiącej, wychowującej nie zastąpi. (…)”
Jan Paweł II
Jasna Góra , 1979r
Choć raz w roku jest „Święto Matki” – mamie się co dzień należą kwiatki …
26 maja – tego dnia wszystkie dzieci – zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku jak ważna jest rola mamy w ich życiu.
Historia święta Matki sięga czasów starożytnych – obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja).
W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki.
Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w owym czasie wielu ubogich angielskich chłopców i dziewczyn, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się w dalekie strony, (z reguły była to praca codzienna łącznie z sobotami i niedzielami), służba żyła w domach swoich chlebodawców i z tego powodu nie mogła sobie pozwolić na zbyt częste odwiedziny swoich rodzin. W Matczyną Niedzielę dostawali oni dzień wolnego po to aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić go z rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki.
Mama jest jedną z najważniejszych osób w naszym życiu. Całe życie stara się, abyśmy mieli świetlaną przyszłość, i chce wychować nas na porządnych obywateli. Mama zapewnia nam również, wyżywienie, miejsce zamieszkania itp. Ale przede wszystkim ofiarowuje nam swój miłość. Za te całe lata wychowywania powinniśmy jej jakoś podziękować. Mamy do tego okazję 26-go maja. W tym terminie odbywa się właśnie dzień matki. Co roku powinniśmy wręczyć mamie jakiś drobiazg lub upominek. Gdy wpadniemy na jakiś pomysły na prezent dla mamy czym prędzej powinniśmy je zrealizować, pierwsze idee są zawsze najważniejsze. Jeśli nie wymyślimy czegoś odpowiedniego możemy się ograniczyć przynajmniej do laurki. W laurce mogą być zawarte wiersze lub wierszyk, w których będą zawarte życzenia . I będą przedstawiały nasz wyraz szacunku, i podziękowania wobec matki. Dzień taki zdarza się tylko raz w roku, więc powinniśmy go świętować i obchodzić razem z mamą.
Ciekawostki:
– W USA 1858 nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni matcznynej pracy (Mothers’ Work Days), od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju (Mother’s Day for Peace). W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dania Matki (Mother’s Day).
– W Anglii w XVII – XIX wieku w czwarta niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców i przynosiły podarki dla matek.
– W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym . Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja.
Trochę historii i tradycji …
Dzień Matki obchodzi się w ponad 40 krajach na świecie. W USA, zgodnie z rozporzą dzeniem kongresu z roku 1914 wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce ustalono, że będzie obchodzony 26 maja.
Większość państw, które to świeto zaadoptowały organizuje je właśnie w maju. Jest więc miesiąc maj, oprócz tylu innych ważnych dat i rocznic, które w sobie nosi, także miesiacem matki. To jeszcze jeden powód, by nazywać go najpiękniejszym miesiącem w roku.
Tradycja obchodzenia Dnia Matki wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji.
Wraz z rozkwitem wiosny nasi antyczni przodkowie przystępowali do celebrowania świeta Matki Natury. Podczas specjalnych festynów, których punktem kulminacyjnym było palenie ofiar przyniesionych przez zgromadzenie, skladano hold bogini Rei, żonie Kronosa, matce wszechświata oraz wszystkich bóstw. W starożytnym Rzymie wytworzył się zwyczaj obchódow świeta bogini Cybele, także uważanej za matkę bogów. Świeto to nazywano Hilaria i trwało ono trzy dni: od 15 do 18 maja.
Współczesny Dzień Matki nosi w sobie wiele pozostałości po rzymskich Hilariach.
Tak jak w przypadku wielu innych pogańskich świąt, Hilaria zostały „zaadoptowane” przez patriarchów wczesnego kościola katolickiego i przemienione na świeto Matki Boga.
Z czasem wykształcił się obyczaj by w tym dniu powrócić do swojej rodzinnej parafii, tej w której było się ochrzczonym, i w ten sposób oddać cześć nie tylko Matce Boga ale i własnej matce.
Innym spojrzeniem na historię Dnia Matki jest historia tzw. „matczynej niedzieli” obchodzonej od około XVI wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu młode służące i młodzi parobkowie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Tradycją było przynoszenie matkom drobnych upominków,
( w które często zaopatrywali swoją młodocianą służbę pracodawcy) lub specjalnego „matczynego ciasta”, jeżeli w odwiedziny do domu szła dziewczyna.
Obraz matki-Fryderyk Pautsch
W Stanach Zjednoczonych historia Dnia Matki to oczywiście historia niezbyt szczęśliwej, za to uwielbiającej swoją matkę do granic panny Anny Jarvis z Południowej Wirginii.
Dwa lata po śmierci matki, w roku 1907 Anna Jarvis i koło jej przyjaciół rozpoczęł kampanię na rzecz ustanowienia oficjalnego Dnia Matki. Panna Jarvis, która sama nigdy nie wyszła za mąż i która do końca swego życia opiekowała się swoją niewidomą siostrą uważała, że właśnie w ten sposób złoży najlepszy hołd tej, do której po śmierci tęskniła jeszcze bardziej niż za zycia. Dowodziła również, że matki są nazbyt niedoceniane, a dzieci często zbyt późno zdają sobie sprawę z ważności matek w swoim życiu. Ustanowienie Dnia Matki miało na celu zacieśnić więź między rodzicami i ich potomstwem oraz zwrócić uwagę na wysiłek, jaki matki wkładają w pielegnacje swoich rodzin. Pierwszy Dzien Matki, do ktorego doprowadziła Anna Jarvis uhonorowany był specjalną msza, na której modlono się za wszystkie matki na świecie. Zaledwie 4 lata później Dzien Matki był już ogólnie znanym i przyjętym świętem.
Obraz Marry Cassatt
Ponieważ w Polsce Dzien Matki nie zawsze wypada w weekend, nie zawsze jest to dzien wolny. W ruch idą więc kartki, telefony i oczywiście sympatyczne laurki, ulubione szczegolnie przez najmłodszych oraz przesyłanie kwiatów do swych ukochanych mateczek.
U Stóp Matki
Kristine Willow
U stóp Matki
Jest Niebo
Usłane fiołkami miękkimi.
W sercu Matki
Jest zakątek spokojny
Zawsze z marzeniami
Dla nas przeznaczonymi.
Marzenia te
Tylko u Matki stóp
Ogrzać serca nasze mogą.
Tylko w Jej objęciach
Mamy pewność,
Że rozterki smutne
Ku nadziei nas zawiodą.
Jeśli los sobie
z nas zadrwi,
Nic to przecie,
nic nie znaczy,
Jeśli mamy Matke swoją,
która nas pocieszy.
Najważniejsze…
Niezależnie od tego, w jaki sposób będziecie chcieli uczynić ten dzień wyjątkowym, nie zapomnijcie szepnąć Waszym Mamom tych najważniejszych dwóch słów, które zazwyczaj w kołowrotku dnia codziennego gdzieś nam wszystkim umykają.
Zobacz również:
- Czy Polki obchodzą Dzień Kobiet?
- Polki są najbardziej agresywne na świecie?
- Jakie potrawy najbardziej lubią Polki?
- Jak Polki oceniają swoje zdrowie?