Jak Polki oceniają swój stan zdrowia? Z porad jakich specjalistów najczęściej korzystają? Przyjrzyjmy się temu w oparciu o wyniki badania „Czas na Polki” przeprowadzonego na zlecenie Grupy LuxMed przez 4P research mix.
Generalnie Polki uważają swój stan zdrowia za przeciętny (46% Polek), ale ponad jedna trzecia twierdzi, że ich stan zdrowia
Listę specjalistów najczęściej odwiedzanych przez Polki otwiera ginekolog (swoją drogą ciekawe jaki lekarz pojawiłby się gdybyśmy zapytali mężczyzn?). W ciągu ostatniego roku 60% kobiet było z wizytą u ginekologa przynajmniej raz. Na drugim miejscu uplasował się specjalista od pięknego uśmiechu – stomatolog, którego w przeciągu ostatniego roku odwiedziła co czwarta Polka. Miejsce trzecie na podium zajmuje okulista z wynikiem 18%. Do grona mniej popularnych lekarzy należą kardiolog (10% Polek), laryngolog (10%) neurolog (8%), dermatolog (6% ) i chirurg (5% Polek odwiedziło go przynajmniej raz w ostatnim roku).
I coś optymistycznego: można przypuszczać, że zdrowiem psychicznym Polek wszystko jest w jak najlepszym porządku. Z porady psychiatry skorzystał tylko 1% kobiet. A może nadal jest to wstydliwy obszar naszego życia, do którego nie chcemy się przyznać uważając, że „chorej duszy” i tak nic nie wyleczy?
W kontekście powszechnego narzekania na państwową służbie zdrowia, zaskakująca jest to zadziwiająco pozytywna ocena lekarzy pracujących w państwowej służby zdrowia, z której korzysta zdecydowana większość Polek (86%). Na pytanie „Czy [w czasie ostatniej wizyty lekarskiej] lekarz udzielił wyczerpującej informacji na temat Pani stanu zdrowia, ewentualnych schorzeń, leczenia?” – twierdząco odpowiedziało 79% Polek. 91% mogło swobodnie się o wszystko wypytać, a 94% Polek oceniło lekarzy jako życzliwych i miłych. Nie pytaliśmy o czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ale jak pokazują wyniki, lekarzy mamy pierwszej klasy!
Badanie „Czas na Polki” zrealizowane zostało na zlecenie Grupy LuxMed przez 4P research mix na reprezentatywnej próbie 600 kobiet, w czerwcu 2010, wyłącznie przez ankieterki, metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI).
Autorka: Emilia Urbańska, psycholożka w 4P Research Mix