Czy Polki obchodzą Dzień Kobiet?

8 marca 2011, dodał: Redakcja

Dzień Kobiet jest sympatycznym gestem
i chwilą do zastanowienia się,
że należy nam się więcej uwagi, troski, szacunku.”
[Urszula Dudziak]
Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet budzi wśród Polek różne uczucia. Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC, większość Polek (65%) lubi ten dzień, a 70% uważa go za ważny.
Za prototypowy model Dnia Kobiet można uznać starożytne Matronalia. Było to święto obchodzone na początku marca w Rzymie przez mężatki. Tego dnia mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Święto Kobiet zostało jednak ustanowione w sierpniu 1910 roku w Kopenhadze, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek. Choć Dzień Kobiet ma radosny charakter, został ustanowiony dla upamiętnienia ofiar walki o równouprawnienie kobiet, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych, chcąc uniknąć rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Po raz pierwszy święto obchodzono na apel Clary Zetkin 19 marca 1911 roku. W Polsce szczególnie popularne było w okresie PRL, kiedy to w kalendarzach zastąpiło dzień błogosławionego Wincentego Kadłubka. Komunistyczny scenariusz przewidywał wręczanie paniom w zakładach pracy prezentów i kwiatów, których odbiór musiały często pokwitować. Organizowano też okolicznościowe akademie, były przemówienia i toasty. Po 1989 roku Dzień Kobiet stracił na popularności. Stał sie świętem marginalnym, będącym jedynie pretekstem do przypominania o sytuacji polskich kobiet. Obecnie wraca do łask. Panie otrzymują coraz częściej życzenia z tej okazji. Mężczyźni nie zapominają o kwiatach i upominkach.
A czy dziś kobiety nadal mogą liczyć na specjalne względy w dniu ich święta? Według raportu MillwardBrown SMG/KRC dla marki YOSKINE* większość z nas tego oczekuje. 65% Polek lubi Dzień Kobiet, 18% go nie obchodzi. Według raportu większość kobiet oczekuje specjalnych względów w dniu swojego święta. 61% przedstawicielek płci pięknej lubi, kiedy ich pracodawca pamięta o Dniu Kobiet, przygotowując małe prezenty. Nieznacznie mniej, bo 57% zawsze czeka na kwiaty, upominek lub inną niespodziankę od swojego partnera. Kobiety same także celebrują Dzień Kobiet. Prawie co trzecia przyznaje, że lubi sobie zrobić tego dnia małą przyjemność, a 38% oświadcza, że lubi go spędzać w kobiecym gronie. Jedynie 18% badanych przyznaje, że nie obchodzi Dnia Kobiet. W tej grupie najwięcej jest pań po 60-tym roku życia. Być może dlatego, że święto kobiet kojarzy im się głównie z PRL-owskimi zwyczajami, goździkami i upominkową parą rajstop… Podobnego zdania jest Beata Sadowska, popularna prezenterka telewizyjna. – Kobietą jest się przez cały rok, a nie w tym jednym dniu, kiedy ktoś pędzi do nas z goździkiem, nie daj Boże! Dzień Kobiet powinno się obchodzić na co dzień, a nie tylko 8 marca. Prawie co trzecia Polka uważa Dzień Kobiet za relikt minionej epoki, a mimo to i tak większość z przyjemnością obchodzi to święto.
Typową dla współczesnych Polek rzeczą, która nie zmienia się z wiekiem, jest świadomość siebie i swoich potrzeb. Zasadę tę wyznaje 69% kobiet we wszystkich grupach wiekowych, najwięcej między 30-tym a 39-tym rokiem życia (74%). Co więc można podarować kobiecie, by wywołać uśmiech na jej twarzy? Co trzecia Polka (35%) otwarcie przyznaje się, że – by atrakcyjnie wyglądać – potrafi wydać na kosmetyk więcej, niż nakazywałby zdrowy rozsądek. Zatem luksusowy kosmetyk na pewno będzie trafionym prezentem.
Jakie są współczesne Polki? Rodzina, zdrowie, macierzyństwo i bezpieczeństwo oraz szczęście z partnerem – właśnie te wartości, według badania MillwardBrown SMG/KRC dla definiują współczesną Polkę. W to, że rodzina jest w życiu najważniejsza wierzy 3/4 Polek. Niewiele mniej, bo 2/3 polskich kobiet jest zdania, że życiowym priorytetem powinno być zdrowie. Na kolejnych miejscach znalazły się macierzyństwo i bezpieczeństwo (wskazane przez 31% wszystkich badanych kobiet) oraz szczęście z partnerem i uczciwość (po 30% wskazań). Co czwarta osoba wskazała spokój oraz Boga i religię jako istotne w jej życiu. W dalszej kolejności wymieniano pieniądze (23%), pracę (22%) oraz szacunek innych ludzi (21%). Choć rodzina i sprawy z nią związane znajdują się na szczycie piramidy wartości, to nie pokazują one kompletnego obrazu kobiet. Współczesne Polki spory nacisk kładą też na kwestie zawodowe. W najmłodszej grupie, dla kobiet przed 30-tką, zdecydowanie bardziej niż u pozostałych badanych, liczy się właśnie wykształcenie (27%), kariera i sukces zawodowy (17%) oraz niezależność (13%). Trzeba zaznaczyć, ze pewne wartości zmieniają się wraz z etapem życia. Macierzyństwo i sprawy zawodowe są znacznie częściej wymieniane przez kobiety między 20. a 50. rokiem życia. Natomiast na jesieni życia (powyżej 60 r.ż.) panie częściej niż w innych grupach wiekowych myślą o ideach niematerialnych, takich jak Bóg, religia, ojczyzna, honor i szacunek wobec innych ludzi.
*Badanie zostało przeprowadzone przez MillwardBrown SMG/KRC dla marki kosmetycznej Yoskine w dniach 3-13 września 2010 r. na próbie ogólnopolskiej, reprezentatywnej dla mieszkanek miast w wieku 20+ (N=591). Jest ono częścią programu Yoskine „Wierna swoim ideałom”, który marka rozpoczęła w październiku 2010 roku.
Materiały:
www.jakajestes.pl, www.wirtualnemedia.pl, www.fashionmedia.pl, www.polskieradio.pl.

Zobacz również:

  1. Polki są najbardziej agresywne na świecie?
  2. Jakie potrawy najbardziej lubią Polki?
  3. Jak Polki oceniają swoje zdrowie?
  4. Wszystkie nasze polecane sklepy internetowe: tu jej coś kupisz!


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Nowoczesne urządzenie wibroakustyczne - leczy bóle, wspomaga regenerację organizmu
Cena:
1 790,00 zł – 2 120,00 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Letnie wyprzedaże - gdzie i kiedy?
Teraz jest wyprzedaż w moim ulubionym sklepie stacjonarnym Cross Jeansu w Poznaniu więc...
Ile macie par butów?
Sporo różnych od tzw.typowo na zimę jak trapery po przez przejściowe jak adidasy...
Włosy na twarzy
Wydaje mi się, że wąsika lepiej samemu nie depilować, ja zdecydowałam się na...
Mezoterapia igłowa - gdzie w Warsza…
klinika Demeter na Białostockiej - pełna profeska i ceny jak na warszawę niezłe....