Kiedy zmiany w jamie ustnej powinny skłonić do wizyty u lekarza? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kiedy zmiany w jamie ustnej powinny skłonić do wizyty u lekarza?

27 stycznia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nie można bagatelizować zmian, które pojawiają się w jamie ustnej. Mogą to być krwawiące dziąsła, zmiany na błonie śluzowej albo brzydki zapach z ust, ale to są tylko niektóre niepokojące objawy. Jaki specjalista zajmuje się wskazanymi wyżej problemami jamy ustnej? Kiedy należy się udać do lekarza, aby móc rozpocząć prawidłowe leczenie zmian, które pojawiają się w jamie ustnej?

zmiany w jamie ustnej

Kto zajmuje się leczeniem zmian w jamie ustnej?

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej, jest periodontologia. Bardzo wiele osób dentystę periodontologa kojarzy tylko z leczeniem paradontozy, ale jest to błędne myślenie, ponieważ taki specjalista pomaga w wielu różnych schorzeniach. Do tych schorzeń zalicza się m.in. zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej oraz odsłonięte szyjki zębowe.
Jeśli na błonie śluzowej jamy ustnej, zaczynają pojawiać się niepokojące zmiany, to wtedy bardzo ważne znaczenie ma konsultacja z periodontologiem. Czasami jest tak, że to właśnie w jamie ustnej zaczynają pojawiać się pierwsze objawy chorób ogólnoustrojowych.

Co powinno skłonić do wizyty u periodontologa?

Można wymienić wiele różnych objawów, które powinny skłonić daną osobę do wizyty u tego specjalisty. Jednak te najczęściej występujące to:

krwawienie dziąseł,
odsłonięte szyjki zębowe,
obrzęk, zaczerwienienie, a także tkliwość dziąseł,
nadwrażliwość zębów,
ruchomość zębów,
nieprzyjemny zapach z ust, czyli halitoza,
zmiany na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, np. afty oraz owrzodzenia,
suchość błony śluzowej jamy ustnej.

Objawy wymagające wizyty u specjalisty

Nowotwór może również dotyczyć jamy ustnej. W początkowym stadium nie daje on praktycznie żadnych objawów i w związku z tym najczęściej diagnozowany jest, gdy zaczyna się już rozwijać. Jednak są pewne objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, a przeważnie wtedy, gdy utrzymują się one od przynajmniej trzech tygodni. Objawy, które mogą wskazywać na raka jamy ustnej, to m.in.:

ból języka,
problemy z przełykaniem,
ból gardła,
chrypka,
zwiększona ilość wydzielanej śliny,
niegojące się rany w jamie ustnej,
zgrubienia, które występują w obrębie szyi oraz żuchwy,
problemy związane z oddychaniem,
ból języka,
opuchlizna szyi albo twarzy,
przemieszczanie się gałki ocznej,
powiększone w dużym stopniu węzły chłonne na szyi,
gorączka septyczna, która na przemian rośni8e i maleje,
krwotoki, które pojawiają się już w zaawansowanym stadium choroby.

Co może pomóc na zmiany w jamie ustnej?

W przypadku pojawienia się zmian aftowych w jamie ustnej, należy rozpocząć od podstawowych czynności higienicznych i usunięcia ewentualnych czynników urazowych. Dodatkowo, wskazana jest farmakoterapia miejscowa w postaci preparatu przeciwzapalnego, antyseptycznego i powlekającego. Powinien on uśmierzać ból oraz umożliwiać izolację wykwitów. Obecność śliny w jamie ustnej oraz ruchy języka stanowią duże utrudnienie dla utrzymania się leków na zmienionej chorobowo błonie śluzowej. Należy zatem wybrać preparat o odpowiedniej konsystencji i właściwościach adhezyjnych, aby jego czas działania na zmienione chorobowo miejsce był odpowiednio długi.

Składniki, takie jak poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy, mają zdolność szybkiego tworzenia stabilnej warstwy (filmu), pełniąc funkcję bariery mechanicznej. Gdy zmiany aftowe nie goją się w ciągu 14 dni od wdrożenia prawidłowego leczenia zachowawczego zawsze należy udać się na wizytę do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza dentysty, celem dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Referencje:

Jankowska M., Starzyńska A., Nowotwory złośliwe jamy ustnej – charakterystyka, diagnostyka, postępowanie [w:] Forum Medycyny Rodzinnej, 2016, tom 10.
Leśniak W., Doboszyńska A., Objawy stomatologiczne chorób ogólnych [w:] Forum Medycyny Rodzinnej, 2014, tom 8, nr 1.
Nowak M. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień 2019:60-64.
Instrukcja użycia Anaftin żel, spray, płyn do płukania jamy ustnej (09.2016).

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...