Aparat Ortodontyczny - Kiedy Założyć Na Zęby. Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet! Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kiedy założyć aparat ortodontyczny

20 grudnia 2018, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Aparat na zęby stosowany jest od wielu lat. Ludzie mimo to wolą go unikać i chwytają się różnych sposobów, które pomogą im osiągnąć zamierzony cel, jakim jest nie noszenie aparatu ortodontycznego. Niekiedy jednak nie ma na to rady. Krzywe zęby nie wyglądają estetycznie, a najlepszym właśnie sposobem na ich wyprostowanie jest aparat. Wielu pacjentów, którzy decydują się nawet sami na noszenie aparatu na zęby, często zwracają uwagę na kilka istotnych czynników. Wśród nich wyróżnić można cenę, wygląd, inwazyjność, czas noszenia, a także częstotliwość kontroli i skuteczność działania.

aparat na zęby

Kto decyduje się na aparat ortodontyczny?

Stomatologia, czy ściślej mówiąc ortodoncja, jest bliska wielu osobom, które mają krzywe zęby. Decydując się na leczenie wady zgryzu przy pomocy tego narzędzia, liczy się dla nich przede wszystkim estetyka. Niejednokrotnie można było usłyszeć prześmiewcze głosy o sałacie zostającej na aparacie. Coś w tym jest. Budowa aparatu jest tak skonstruowana, że resztki jedzenia mogą się na nim zbierać.

Wielu pacjentów jednak decyduje się na jego noszenie. Nieprawidłowy zgryz czy ból zębów potrafi zniwelować leczenie aparatem. Warto dodać, że po zakończonej kuracji pojawiają się proste zęby, a dodatkowo nieznacznie mogą się zmienić również rysy twarzy.

Leczenie przynosi jednak nie tylko efekty estetyczny, ale również znacząco podnosi komfort życia. Ponadto zmniejsza się ryzyko próchnicy, paradontozy, a nawet ustają bóle głowy, które często mylone są z migreną.

Kiedy zacząć nosić aparat na zęby?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, kiedy założyć aparat ortodontyczny. Wadę zgryzu najlepiej zacząć leczyć, jeśli w rodzinie pojawiają się przypadki związane z tym schorzeniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli któryś członek rodziny miał wadę zgryzu, to my również ją będziemy mieć. Szczególnie narażone są na takie schorzenia dzieci. Należy zatem stale kontrolować stan ich uzębienia, aby w miarę możliwości szybko zareagować.

Należy także pamiętać, że noszenie aparatów ortodontycznych nie zalicza się do najprzyjemniejszych. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że leczenie można w każdej chwili przerwać, jednak trzeba liczyć się z tym, że wydłuży się przez to czas dążenia do prostych zębów.

Aparat na zęby powinien być również noszony w momencie, gdy zmagamy się z paradontozą lub kiedy cierpimy z powodu bólu głowy, czy żuchwy. Mogłoby się wydawać, że choroby zgryzu nie powinny mieć wpływu na bóle głowy, jednak w rzeczywistości tak jest. Nie bez powodu mówi się także, że większość chorób zaczyna się od zębów.

Jeśli przeszkadza Ci wygląd twoich zębów, również możesz zapisać się na leczenie ortodontyczne. Dzięki niemu będziesz mógł uzyskać nie tylko piękny uśmiech, ale również uporać się z innymi chorobami związanymi z zębami. Konieczne leczenia należy stosować w momencie, gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana wada zgryzu. Może ona bowiem prowadzić do uszkodzeń zębów, a także utrudniać wyrastanie nowych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty na zęby można podzielić na dwie grupy: ruchome i stałe. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj przeznaczony jest do leczenia wady zgryzu. Aparaty ruchome najczęściej stosowane są u dzieci, a najlepsze efekty dają u dzieci między 4 a 12 rokiem życia. Większość chorób zębów i zgryzu u nich jest nabyta. Powodem ich powstawania może być ssanie palca, zasypianie ze smoczkiem lub też oddychanie przez usta. Dobry ortodonta, po wstępnym przeglądzie i przeprowadzonym badaniu stwierdzi jaki aparat będzie najlepszy i jak długo trzeba będzie go nosić. aparat ortodontyczny u dziecka

Aparat ruchomy jest rodzajem narzędzie ortodontycznego, które można ściągać i zakładać samemu, bez potrzeby sięgania pomocy specjalisty. Najczęściej wykonywany jest z akrylu, który w obecnych czasach posiada różne kolory. Jest to tym bardziej atrakcyjne rozwiązanie dla dzieci i nastolatków, którzy lubią się wyróżniać z tłumu.

Tego typu aparaty nosi się przez określoną liczbę godzin, a więc nie jest konieczne montowanie go na stałe. Należy jednak przy tym trzymać się zaleceń lekarza, który dokładnie określi „godziny leczenia”. Zaletą jest także to, że można go mieć tylko na dolnej lub górnej żuchwie, w zależności od występowania wady zgryzu.

Elementy, z których wykonany jest aparat, mają określone zadania. Mogą one poszerzać łuk zębowy, przechylać lub wychylać pojedyncze zęby albo całe grupy. Ponadto mogą również korygować ułożenie jednej żuchwy względem drugiej.

Drugim rodzajem jest aparat stały. Jest to główne narzędzie do leczenia wad zgryzu. Przy odpowiednim założeniu na zęby przez ortodontę, wywołuje on siły, które w określony sposób oddziałują na kości żuchwy i same zęby. Konsekwencją tego działania jest ich przesuwanie się w celu skorygowania zgryzu.

Aparaty ortodontyczne są bardzo często wykorzystywane u starszych dzieci oraz dorosłych osób. Powodem późniejszego ich założenia jest to, że w szczękę muszą znajdować się wszystkie zęby stałe. Gdyby były mleczaki korygowanie zgryzu mogłoby być nieefektywne dlatego, że po pewnym czasie by wypadły.

Jak więc widać noszenie aparatu stałego wymaga zachowania pewnych warunków. Oczywiście, jeśli wyrażasz zgodę oraz bierzesz pełną odpowiedzialność za konsekwencje, to możesz go założyć wcześniej.

Efektem leczenia, które przynoszą aparaty ortodontyczne, jest niwelowanie wad zgryzu. Aparat na zęby może również zatuszować niedoskonałości, chociażby w postaci luki w uzębieniu po wyrwaniu jednego z nich. Okres leczenia przy pomocy aparatu na zęby trwa zazwyczaj około dwóch lat. W niektórych przypadkach może jednak się ten czas wydłużyć lub skrócić. Wszystko jest uwarunkowane postępem, jaki następuje.

Wśród aparatów stałych można wymienić:

  • aparat tradycyjny
  • aparat samoligatorujacy
  • aparat lingwalny

Stomatologia to jedna z dziedzin medycyny, która najszybciej rozwija się pod względem technologicznym. Można śmiało powiedzieć, że niebawem naukowcy wynajdą urządzenia, które pomogą korygować zgryz bez zakładania urządzeń.

Leczenie ortodontyczne nie należy także do najtańszych. Jednak nie powinno to dziwić. Stomatologia i związane z nią zabiegi dosyć często są kosztowne, ale za to bardzo skuteczne. Niekiedy potrafią nawet podnosić pewność siebie, czy nawet pomoc w codziennych sytuacjach. Zniewalający, prosty i biały uśmiech może zrobić wrażenie nie tylko na kobietach, ale także podczas rozmowy o pracę.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...