Choroba a praca, jakie zwolnienia lekarskie można otrzymać?

18 grudnia 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Po zwolnienie do lekarza zwykle udajemy się, kiedy już choroba tak daje się we znaki, że utrudnia pracę. Zwolnienie mogą otrzymać wyłącznie osoby ubezpieczone w ZUS-ie. Możemy je dostać w wyniku własnej niezdolności do pracy, choroby lub sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Procedura uzyskania zwolnienia wydaje się nam oczywista, ale czy na pewno taka jest?

Jak długo wolno Ci chorować?

Długość pobytu na L4 nie jest z góry ustalona, zależy to od rodzaju przyczyny, która spowodowała, że otrzymaliśmy zwolnienie lekarskie. Są jednak oczywiście pewne limity – pracownik może być na zwolnieniu przez maksymalnie 182 dni. Odstępami od tej reguły są zwolnienia o kodach oznaczających gruźlicę i ciąże – można na nich być zwolnionym do 270 dni. Oprócz powyższych sytuacji, pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, zwykle przysługuje 14 dni na opiekę nad chorym i 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do 14 roku życia.

Do kiedy możesz dostarczyć zwolnienie?

Dokument należy dostarczyć do 7 dni roboczych licząc od dnia następującego po wystawieniu zwolnienia. Jeżeli nie dostarczymy zwolnienia w terminie 7 dni lecz późnej, możemy liczyć na nasze wynagrodzenie, ale będzie ono obniżone o kolejne 25%.

Wysokość wynagrodzenia

Zwykle będąc na zwolnieniu lekarskim możemy liczyć na 80% naszego normalnego wynagrodzenia. Są jednak od tego wyjątki. Jeżeli kod zwolnienia oznacza ciążę lub zwolnienie z powodu ucierpienia w wypadku w pracy lub w drodze do niej – możemy otrzymać 100% wynagrodzenia. Takim wyjątkiem jest również przypadek w którym osoba zwolniona podda się badaniom lekarskim dla dawców komórek, tkanek i narządów i podda się takiemu zabiegowi.

Należy pamiętać, że jeżeli mamy poniżej 55 lat – przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku płaci nam pracodawca, dopiero potem ZUS. Jeżeli mamy powyżej 55 lat ZUS płaci już od 15 dnia w roku, wyjątkiem są też małe firmy zatrudniające do 20 osób i własnych działalności gospodarczych – wtedy ZUS płaci od pierwszego dnia w roku.

Zwolnienie z datą wstecz?

A co jeśli nie zdążymy dotrzeć pierwszego dnia nieobecności w pracy do lekarza? Jak podaje portal Aplikuj.pl, nie musimy brać urlopu na żądanie, lekarz może nam wystawić zwolnienie z datą o trzy dni wsteczną, jeżeli oceni nasz stan na taki, że nie byliśmy w stanie danego dnia być w pracy.
Wyjątkiem jest lekarz psychiatrii, który ma specjalne uprawnienia i może wystawiać zwolnienia o dowolną ilość dni wstecz.

Rodzaj zwolnienia oznaczony kodem

Zwolnienia lekarskie różnią się od siebie wcześniej wspomnianymi kodami. Kod oznacza rodzaj zwolnienia i ma przypisane do siebie typowe i maksymalne okresy trwania. W przypadku grypy i przeziębienia zwolnienia otrzymujemy zwykle kilkudniowe, inaczej to wygląda, gdy choroba jest poważniejsza i wymaga dłuższego leczenia. Więcej o rodzajach zwolnień w poradniku: „Zwolnienie lekarskie: ile można chorować i co oznaczają kody na zwolnieniach”

Na co należy uważać?

Nie możemy podejmować żadnej dodatkowej pracy w trakcie bycia na zwolnieniu lekarskim. ZUS ma prawo kontrolować nasz stan zdrowia i nasze zajęcia wysyłając do nas odpowiedniego urzędnika w odwiedziny.

Nie warto też oszukiwać, jeżeli ZUS lub pracodawca dowiedzą się, że zwolnienie lekarskie zostało wystawione „po znajomości”, bez uzasadnionej przyczyny, możemy stracić swoją pensję i zostać dyscyplinarnie zwolnionym. Miejsce pobytu wskazane na zwolnieniu ma być dokładnie tym samym, w którym będziemy się znajdowali. Kontroli z urzędu podlegają zwykle zwolnienia dłuższe niż 33 dni.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podłoga w łazience
Jeśli chcemy mieć łazienkę utrzymaną w stylu naturalnym, wybieramy podłogę drewnianą. Deski podłogowe...
Wywoływanie zdjęć
Ja wywołuje zdjęcia w Rossmannie , a później lądują w albumie albo...
Masaż ultradźwiękowy
Masażer ultradźwiękowy może być skutecznym narzędziem w walce z różnymi problemami skórnymi, takimi...
Wąskie biodra a styl ubierania się…
Zamaskowanie wąskich bioder za pomocą spodni wcale nie jest trudne! Wystarczy wybrać szerokie jeansy...