Wartość odżywcza karczocha nie jest zbyt duża, jednak warzywo to ma ogromne znaczenie w dietetyce. Dzięki obecności inuliny może być bez przeszkód spożywany przez diabetyków. Warzywo to jest także polecane chorym ze schorzeniami wątroby. Karczochy zawierają około 3% cukrów, 3% białka, niewiele tłuszczu oraz witaminy C.
Z karczochów produkuje się natomiast dwa leki znajdujące szczególne zastosowanie w leczeniu i długotrwałej profilaktyce przy podwyższonym poziomie cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Liście karczocha zawierają cynarynę, a także liczne flawonoidy, dlatego też przetwory z liści karczocha powinny być stosowane w leczeniu zaburzeń trawiennych, związanych ze zmniejszonym przepływem żółci; są to zaburzenia czynnościowe trawienia tłuszczów, które dają następujące objawy kliniczne: dolegliwości w nadbrzuszu, wzdęcia, uczucie sytości, mdłości, wymioty, biegunki oraz zaparcia. Liście karczocha mają również działanie żółciotwórcze – stosuje się je w zaburzeniach metabolizmu tłuszczów, wykazują działanie żółciopędne oraz hepatostymulujące i hepatoprotekcyjne.
Ochraniająco na wątrobę działają wyciągi zarówno ze świeżych jak i suszonych liści karczocha – obniżają poziom lipidów, pobudzają wydzielanie żółci, przywracają do normy pracę wątroby. Udowodniono też, że substancje występujące w karczochu korzystnie wpływają na regenerację komórek wątroby, co jest szczególnie w profilaktyce zaburzeń wątroby u osób nadużywajacych alkoholu.
Justyna Marszałkowska-Jakubik dietetyk medyczny www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
- Bób – różne przepisy na dania z bobu
- Cykoria, różne sposoby przygotowania
- Co można zrobić z kalafiora?
- Różne dania z avocado