Jeździectwo – hobby prawdziwej kobiety

27 sierpnia 2021, dodał: pinkmause

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Konie to łagodne, spokojne i niezwykle lojalne zwierzęta, które w oczach każdego przebywającego z nimi człowieka są po prostu wspaniałe, a nawet magiczne. Jazda konna jako rodzaj rekreacji ruchowej z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularną formą aktywnego wypoczynku, a szczególne zainteresowanie tą dyscypliną przejawiają kobiety.

 

jeździectwo dla kobiet

Uprawianie sportowej i rekreacyjnej jazdy konnej poprawia sprawność fizyczną, to forma rekreacji o wyjątkowej specyfice i niepowtarzalnych walorach. Co ciekawe w jeździectwie jest więcej kobiet aniżeli mężczyzn, które nie traktują tej aktywności jako sportu, ale traktują jazdę konną jako wyjątkowe hobby. Chociaż to wspaniała forma wysiłku fizycznego, sposób na poprawę koordynacji ruchowej, postawę czy wzmocnienie mięśni, większość kobiet jazdę konną nazywa swoją pasją, stylem życia lub sposobem na odnalezienie siebie.

Jazda konna przynosi bardzo wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Dzięki niej można obcować z naturą, mieć czas na przemyślenia, uczyć się odpowiedzialności, pokory i cierpliwości, redukować stres i gniew oraz rozładowywać złą energię, a także zapomnieć o problemach. Jazda konna stanowi swoistą ucieczkę przed codziennością, dzięki której można przygotować się do nadchodzących wyzwań, to przyjemność, pasja i poczucie wolności. Terapeutyczna rola jeździectwa objawia się zatem jako wszechstronna gimnastyka, pozytywnie wpływająca na zdrowie i kondycję oraz terapia sensoryczna i psychiczna. Jazda konna to także rodzaj terapii odchudzającej, dzięki której panie mogą poprawić wygląd dolnej partii ciała, szczególnie łydek, ud i pośladków. Dla kobiet, dla których jazda konna stanowi pasję, ten typ hobby zazwyczaj wywiera silny wpływ także na jakość całego życia. Jazda konna angażuje wszystkie zmysły i przez to uwrażliwia, odstresowuje, daje poczucie prawdziwego szczęścia. Konne przejażdżki tworzą niepowtarzalną atmosferę przygody i nieskrępowanej radości. I nigdy nie jest za późno, żeby spróbować swoich sił w siodle. To bowiem forma aktywności fizycznej, którą można uprawiać w każdym wieku. Zaletą rekreacji konnej jest także możliwość uprawiania jej przez cały rok kalendarzowy. Jeździectwo jest równocześnie powszechnie uznawane za szczególnie atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu.

 

kobieta n a koniu

Dodatkowym atutem tej aktywności jest przebywanie na świeżym powietrzu, z daleka od spalin i zgiełku miasta, bowiem kluby jeździeckie przeważnie znajdują się na obrzeżach miast. Hobby temu towarzyszy jednocześnie bardzo szeroka gama pozytywnych emocji. Przejażdżka w siodle po lesie, czy przejazd przez łąkę pełną kwiatów, to coś niezapomnianego. Z końskiego grzbietu świat wygląda zupełnie inaczej, można wjechać tam, gdzie żaden samochód nie da rady. Wiele szkółek jeździeckich i stadnin znajduje się w pięknie i malowniczo położonych okolicach, na obrzeżach miast lub w niewielkich bardzo urokliwych miejscowościach. Uwzględniając więc romantyczny klimat przejażdżek, a także niezaprzeczalne piękno samych koni, nikogo nie dziwi fakt, iż tak wiele kobiet zakochało się w jeździectwie i samych koniach.

Warto też pamiętać, że kontakt z koniem nie kończy się na samej jeździe. Po zakończonej jeździe i wyskoczeniu z siodła przychodzi bowiem czas na szczotkowanie i pielęgnację konia oraz często także sprzątanie lub karmienie. Podczas nauki jazdy konnej adepci do perfekcji opanowują sztukę czyszczenia konia, siodłania, karmienia oraz sprawowania prawidłowej opieki nad zwierzęciem podczas pobytu w terenie. Jeździec musi liczyć się z reakcjami konia i zdobyć jego zaufanie. Wbrew pozorom są to przyjemne czynności, które pozwalają poczuć prawdziwą więź z koniem. Zapewniając zwierzęciu komfort, dostajemy w zamian niesamowitą przejażdżkę oraz spojrzenie wielkich, niewinnych i polegających na nas oczu. Jeździectwo, to bowiem sport oparty na partnerstwie człowieka ze zwierzęciem, partnerstwie zbudowanym na niezwykłej relacji i wzajemnym zaufaniu. Dla sympatyka tej dyscypliny sportu bardzo ważnym aspektem jest dobry stan zdrowia i samopoczucia konia, dlatego pasjonaci bardzo często zwracają uwagę na dobór odpowiednich suplementów dla konia, które są dodatkiem do codziennej diety. Współpraca, jaką podejmuje się ze zwierzęciem ma działanie relaksujące, odprężające oraz daje bardzo dużo satysfakcji, a zajmowanie się koniem i jego karmienie pozwala na odczuwanie odpowiedzialności, wzmacnianie wiary we własne siły oraz poczucia własnej wartości. Opieka nad koniem jest bowiem bardzo ściśle związana z poczuciem wpływu na otaczającą rzeczywistość.

 

kobieta i koń

Jeszcze jedną zaletą jazdy konnej, wartą odnotowania jest możliwość nawiązania przyjaźni z osobami o takich samych zainteresowaniach. W Polsce jeździectwo staje się coraz popularniejszą dyscypliną, organizowane są targi, zawody i inne wydarzenia, skupiające amatorów i zawodowych jeźdźców. W mediach społecznościowych i szerzej w internecie jest bardzo wiele grup, które zrzeszają fanów jazdy konnej, gdzie można swobodnie dzielić się swoimi doświadczeniami lub zapytać bardziej doświadczonych osób o radę.

W ostatnich latach oferta jeździecka w Polsce bardzo się rozwinęła. Ośrodki świadczą usługi rekreacyjne dostępne dla wszystkich, także dla osób o przeciętnych dochodach. Kobiety, które mają zamiar trenować jeździectwo, a także osoby, które traktują jazdę konną jako swoje hobby i pasję powinny odwiedzić sklep jeździecki, aby zapoznać się z bogatą i zróżnicowaną ofertą handlową dla prawdziwych miłośników i pasjonatów koni i jeździectwa.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jeździectwo – hobby prawdziwej kobiety

  1. avatar piotr pisze:

    tak jezdziectwo to piekny sport

Dodaj komentarz