Jesienne kolacje na różne sposoby
Jesienna kolacja może być przygotowana na słodko i słono. W tym okresie zdecydowanie dominują dynie, cukinie, grzyby oraz jabłka i gruszki, a także rozgrzewające przyprawy. Możemy wykorzystać je wszystkie i przygotować ciekawe potrawy, idealne na kolację. Niech chłodne wieczory ocieplą się dzięki tym aromatycznym smakom.
Szakszuka z chili
Składniki:
– 2 jajka
– 2 pomidory świeże lub pomidory z puszki
– ½ cebuli
– łyżka oliwy z oliwek
– czosnek
– natka pietruszki
-chili
– oregano
Przygotowanie:
Pomidory (jeśli używamy świeżych) sparzyć wrzątkiem, a następnie obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć przeciśnięty przez praskę czosnek. Do czosnku dodać pomidory wraz z sokiem, przyprawy i smażyć razem na mocnym ogniu przez ok. 5 min. Następnie na patelni zrobić dwa wgłębienia i wbić w nie jajka. Całość smażyć pod przykryciem ok. 3 min. lub do czasu, aż białko się zetnie. Na koniec całość posypać posiekaną natką pietruszki. Podawać z pieczywem lub tortillą.
Frittata z cukinią i bocznikami
Składniki:
– 2 jajka
– 3 łyżki mleka
– ⅓ małej cukinii
– 3 boczniaki
– 2 plastry fety
– 1 łyżka oleju rzepakowego
– 1 papryczka chili
– czosnek
Przygotowanie:
Jajka roztrzepać w miseczce z mlekiem, papryczką chili i czosnkiem. Następnie dodać startą cukinię i pokrojone drobno boczniaki. Całość wylać na rozgrzaną patelnię z olejem, dodać pokrojoną w kostkę fetę i smażyć pod przykryciem, aż masa się zetnie. Masę jajeczno-warzywną z dodatkiem fety można również zapiec w piekarniku w 180ºC przez ok. 15 min.
Bigos z grzybami
Składniki:
– 100 g wędzonego boczku
– 200 g kiełbasy
– 2 cebule
– 400 g białej kapusty
– 300 g świeżych grzybów
– 2 ząbki czosnku, posiekane
– 1 listek laurowy, 4 ziarenka ziela angielskiego
– 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
– 1 szklanka passaty pomidorowej lub krojonych pomidorów z puszki
– 3 łyżki koncentratu pomidorowego
– sól, pieprz, cukier
Przygotowanie:
Do garnka wrzucić dodaj pokrojone w kostkę boczek, kiełbasę i cebulę i podsmażyć mieszając, do ładnego zarumienienia. Dodać poszatkowaną kapustę, pokrojone grzyby, przyprawy, koncentrat pomidorowy, passatę, czosnek i 1/2 szklanki wody. Przykryć garnek i gotować na małym ogniu przez 1 godz., mieszając od czasu do czasu. Doprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem. Podawać bigos z pajdą chleba lub ziemniakami.
Placki z dynii z dipem
Składniki:
– 700 g dyni Hokkaido
– 2 jajka
– duża cebula
– 1 ząbek czosnku
– 80 g mąki pszennej
– sól i pieprz
– słodka i ostra papryka
– 1 łyżeczka kurkumy
– 150 g ricotty
– 1 łyżka ziół prowansalskich
– olej
Przygotowanie:
Ricottę przełożyć do miseczki i wymieszać. Dodać sól, pieprz oraz zioła prowansalskie. Wymieszać całość i odstawić. Dynię umyć, wydrążyć miąższ i pokroić na mniejsze kawałki. Dyni Hokkaido nie trzeba obierać – ma jadalną skórkę. Zetrzeć na tarce – połowę na grubych, a połowę na drobnych oczkach. Przełożyć do miski. Dodać jajka i roztrzepać je widelcem, mieszając razem z dynią. Następne dodać mąkę, pokrojoną w kostkę cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawić do smaku. Przygotowaną masę wykładać partiami na mocno rozgrzaną patelnię z olejem. Smażyć kilka minut z każdego strony, początkowo na większym, później mniejszym ogniu. Każdy placek odsącyć z tłuszczu na ręczniku papierowym. Podawać z dipem.
Pieczone ziemniaki
Składniki:
– 500 g ziemniaków
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka kurkumy
– chili i słodka papryka
– majeranek, tymianek, rozmaryn,
– sól i pieprz
– przecier pomidorowy
Przygotowanie:
Ziemniaki dobrze wymyć i pokroić na grube łódeczki. Przerzucić je do miski, a następnie zasypać łyżeczką kurkumy i resztą przypraw w dowolnej ilości. Zalać oliwą i dobrze wymieszać. Tak przygotowane rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i włożyć do piekarnika (250 st. C) na ok. 30 min. Przygotować sos, mieszając przecier pomidorowy z majerankiem, słodką papryką, chili oraz solą i pieprzem. Przełożyć go do miseczki i podawać obok upieczonych ziemniaków.
Dynia faszerowana
Składniki:
– 2 dynie piżmowe
– 100 g kaszy kuskus
– 1 cebula
– 2 ząbki czosnku
– 1 łyżeczka kuminu
– 1 bakłażan
– 200 ml przecieru pomidorowego
– 3 łyżki posiekanej kolendry
– 10 g startego sera żółtego
– kurki obsmażone na maśle
– oliwa
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Dynię przekroić na pół i oczyścić. Skropić oliwą, posypać solą i pieprzem oraz polać łyżką miodu. Piec 40 min. Kuskus przygotować według przepisu podanego na opakowaniu. Czosnek i cebulę podsmażyć na oliwie. Dodać kumin i dusić przez chwilę. Następnie dodać pokrojonego bakłażana, przecier oraz doprawić. Dusić do miękkości. Połączyć z kaszą i kolendrą. Dynie napełnić farszem, położyć usmażone kurki, posypać serem i zapiekać kilka minut.
Faszerowane pomidory
Składniki:
– 8 średnich pomidorów
– 3 łyżki oliwy z oliwek
– 1/4 szklanki posiekanych grzybów cremini
– 1 średnia cebula
– 1 szalotka
– 1/4 szklanki bułki tartej
– 1/2 szklanki śmietany kremowej
– 1/2 kg mielonej wieprzowiny
– 1/2 łyżki natki pietruszki
– 1/2 łyżki bazylii
– 1 łyżeczka świeżego oregano
– 1 gałązka liści rozmarynu
– 1 łyżka tymianku
– 1 ząbek czosnku
– 1 jajko
– 1 szczypta soli i pieprzu do smaku
Do pieczenia:
– 3 gałązki tymianku
– 1 gałązka rozmarynu
– 2 gałązki szałwii
– 1/2 główki czosnku, przekrojonej na pół
– 1/3 szklanki wody
Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 180 st. C. Wyłożyć blachę do pieczenia ręcznikami papierowymi. Odciąć górę każdego pomidora, małą łyżeczką ostrożnie wydrążyć nasiona i miąższ. Na średniej patelni rozgrzać jedną łyżkę oliwy z oliwek, dodać grzyby, cebulę i szalotkę, a następnie smażyć, aż będą miękkie. Przełożyć warzywa na talerz i poczekać, aż ostygną do temperatury pokojowej. Połączyć bułkę tartą ze śmietaną. Wymieszać mieloną wieprzowinę, namoczoną bułkę tartą, smażoną mieszankę grzybów, pietruszkę, bazylię, oregano, rozmaryn, tymianek, czosnek i jajko. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Doprawić wnętrze każdego pomidora solą i pieprzem, a następnie napełnić każdy pomidor taką ilością nadzienia, aby lekko wystawała ponad brzeg. Owinąć każdego pomidora kawałkiem folii aluminiowej. Rozłożyć zioła, czosnek i wodę na dnie formy do pieczenia. Położyć pomidory i piec przez 45 do 50 min. Na pomidory nałożyć czapki.
zobacz również:
Ziemniaki faszerowane na obiad i kolację |
Dania na romantyczną kolację przy świecach |
Wegańskie kociołki na obiad i kolację |