Jakie jajka kupować i co oznaczają symbole na nich?

9 lutego 2012, dodał: Joanna Śledzikowska
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Raz dostajemy informację, że nie można ich jeść za dużo, później, że można je jeść nawet codziennie. No właśnie, jak to więc jest z tymi jajkami? Problem tkwił w cholesterolu zawartym w jajkach, na szczęście okazał się być nieszkodliwy dla naszego organizmu.

Dużo gorsze są tłuszcze nasycone zawarte w ciastach, czerwonych mięsach czy makaronów. A także palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, geny, współistniejące choroby i nadwaga, są prawdziwymi winowajcami wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Natomiast jajka są cennym źródłem wielu ważnych składników. Zawierają wartościowe białko, witaminy A, D, E, witaminy z grupy B, a także pierwiastki: potas, siarkę, fosfor, żelazo, cynk. Potwierdzono, że nawet dziesięć jajek tygodniowo nam nie zaszkodzi, aczkolwiek należy zawsze pamiętać o umiarze.

Jakie jajka kupować?

Na skorupce są oznaczenia z jakiego chowu pochodzą jajka. Najwięcej wartości odżywczych mają jajka od kur hodowanych w naturalnych warunkach, czyli z tzw. wolnego wybiegu od 0 do 1.

0 – jaja z produkcji ekologicznej
1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu
2 – jaja z chowu ściółkowego
3 – jaja z chowu klatkowego

Jak je przyrządzać?

Wszystko zależy od upodobań kulinarnych. Są doskonałym pomysłem na śniadania, można z nich przyrządzić bardzo dużo potraw, w połączeniu z przyprawami i dodatkowymi składnikami, powstaję pyszny i pożywny posiłek. Zaczynając od jajecznicy, jajka w koszulkach, sadzone, faszerowane, w postaci pasty jajecznej, aż po słodki deser jakim jest kogel-mogel. Choć wszystkie są smaczne, najzdrowsze są jednak jajka gotowane na miękko(do 4 minut) zachowują najwięcej białka i witamin.

Jak przechowywać jajka?

W lodówce możemy trzymać jaja maksymalnie 3 tygodnie, pamiętając o tym, że mogą pochłaniać inne zapachy. Niska temperatura spowalnia proces starzenia jaj, ale go nie eliminują. Następuje stopniowy rozkład białka i witamin oraz jełczenie tłuszczu. Proces ten nieco hamuje naturalna warstwa ochronna pokrywająca skorupkę. Dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki. Natomiast przed przyrządzeniem, należy je dokładnie umyć, a potem sparzyć wrzątkiem. Jeżeli używamy jajek do pieczenia, powinny mieć temperaturę pokojową.

Nie tylko jaja kurze

Przepiórcze. Są trzykrotnie mniejsze od kurzych. Mają beżową, ciemno nakrapianą skorupę. Ugotowanych na twardo (ok. 3 minuty) używa się do przyrządzania przekąsek. Zawierają proporcjonalnie tyle samo kalorii, białka i cholesterolu co jajka kurze i więcej tłuszczu. Są bardzo dobrym źródłem witaminy A, D, kwasu foliowego, cynku, żelaza, dostarczają potasu, witaminy B12, witaminy B6. W sprzedaży są jajka przepiórcze świeże i marynowane.
Kacze i gęsie. Większe od kurzych, wyrazistsze w smaku, nadają się do faszerowania i niektórych wypieków. Ponieważ częściej niż kurze bywają zakażone Salmonellą, rzadko wykorzystuje się je w kuchni.
Strusie. Mogą być 8–10 razy większe od kurzych. Jedno jajo strusie waży ok. 1,5 kg. Mają jasną, bardzo twardą skorupkę.

Zobacz również:

  1. Jajka w dietach odchudzających
  2. Jajka i grapefruity – Dieta Norweska
  3. Jak ugotować idealne jajka na miękko?
  4. Najsmaczniejsze przekąski z jajek

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jakie jajka kupować i co oznaczają symbole na nich?

  1. avatar Danuta Szukalska pisze:

    Z jajkami to jest tak:zależy jak są kury karmione czy dobrą paszą to wtedy jajko jest dobre ,smaczne ,pachnące.Ich numerowanie niema z tym nic wspólnego.Takie tam bla,bla,bla….

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.