„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!”
To przysłowie zna prawie każdy z nas niezależnie od wieku, a jednak tak rzadko je stosujemy w praktyce. Dotyczy to także naszych nawyków żywieniowych. A przecież najbardziej na świecie zależy nam na zdrowiu naszej rodziny. Picie wody jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i ładnego wyglądu. Jej niedobory mogą spowodować prawdziwe spustoszenie w ludzkim organizmie. Duże odwodnienie może być bardzo niebezpieczne i prowadzić nawet do śmierci. Niewielkie niedobory mogą nam przysporzyć problemów z przemianą materii, utrudniać odchudzanie, zwiększać stężenie toksyn w organizmie, powodować osłabienie i przyczynić się do powstania cellulitu.
Lato to okres kiedy szczególnie powinniśmy dbać o uzupełnianie płynów. Najlepiej do tego nadają się wody źródlane, których bogactwo znaleźć możemy w każdym sklepie. Dlaczego wody, a nie np. soki? Soki niosą niestety ze sobą porcje kalorii. Nawet te, które nie zawierają w sobie dodatkowego cukru dostarczają potężne ilości węglowodanów. Litr soku to ok. 20 łyżeczek cukru. Nie mówiąc o napojach, które mają dodatkową ilość cukru. O prawidłową ilość spożywanej wody powinno się dbać w każdym wieku. Bo w każdym wieku jej brak niesie ze sobą inne problemy. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie wrażliwe na odwodnienie i brak życiodajnej wody może skończyć się dla nich bardzo poważnym schorzeniem. Panie w okresie ciąży, a zwłaszcza laktacji powinny pić prawie litr płynów więcej. Z kolei panie w wieku 40+ muszą pamiętać o tym, że nie odpowiednio nawodniona skóra wygląda starzej. Z upływem lat chęć picia wody ulega osłabieniu. Dlatego też osoby starsze powinny pić pomimo braku pragnienia. U starszych brak wody w organizmie może skutkować zaparciami oraz trudnościami w odkrztuszeniu wydzieliny w wypadku zapalenia dróg oddechowych.
Jak powszechnie wiadomo, picie wody jest niezbędne do zachowania zdrowia. Według ekspertów należy wypijać przynajmniej dwa litry wody dziennie, a latem – nawet więcej. Jednak czy wiesz, która woda będzie dla ciebie najlepsza?
Wody dzielimy na mineralne, źródlane i stołowe. Najlepsze jest picie wody mineralnej, niepoddawanej żadnym procesom chemicznym (co najwyżej nasyca się ją gazem). Znajduje się w niej bogactwo minerałów m.in.: magnez, potas, wapń, żelazo, jod oraz inne pierwiastki biorące udział w procesach metabolicznych, jak fluor, miedź, cynk, selen czy regulujące pH krwi chlorki.
Wybór wody – Jaka jest różnica pomiędzy wodą źródlaną a wodą mineralną?
Naturalna woda źródlana to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów podziemnych,czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi (głębokość źródła, budowa geologiczna, strefy ochronne), pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, nie może być uzdatniania ani zawierać żadnych dodatków. Czerpane z naturalnych źródeł nie zawierają dużej ilości składników mineralnych. Można je pić w dowolnych ilościach, a także wykorzystywać do przygotowywania gorących napojów i potraw, ponieważ nie tworzą osadów.
Naturalna woda mineralna to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów podziemnych, czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi (głębokość, budowa geologiczna, strefy ochronne), pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, mająca stały skład chemiczny podany na etykiecie, nie może być uzdatniania ani zawierać żadnych dodatków, charakteryzuje się właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne.
Woda stołowa (procesowa) to woda otrzymana po dolaniu do wody źródlanej naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych, ma różne pochodzenie, poddawana procesom uzdatniania, takim jak np. destylacja. Woda stołowa nie jest już 100% naturalnym produktem. Jest mieszanką różnych wód, a czasem zawiera też dodatek soli mineralnych. Z tego powodu nie nadaje się do gotowania, gdyż wytrąca osad.
„Kranówki” natomiast nie poleca się pić nawet po przegotowaniu. Zawiera tak mało składników mineralnych, że przyczynia się raczej do ich wypłukiwania z organizmu. Wzbogacona w związki chloru szkodzi nerkom i pęcherzowi. Wszystkie te wody dostępne są na rynku w wersji niegazowanej i gazowanej.
Gdy zdecydujesz się na picie wody mineralnej, musisz jeszcze zastanowić się, jaki ma mieć poziom minerałów. Takie wody występują w trzech wariantach: niskozmineralizowane (zawierają do 500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych), średniozmineralizowane (zawartość składników między 500 a 1500 mg/l oraz wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l składników). Prawie wszystkie jedzone przez nas potrawy zawierają w sobie wodę. Większość, bo ponad 60% wody spożywamy jednak w postaci napojów. Warto więc przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka czynników.
Najczęściej powinniśmy pić wodę niskosodową.
Zgodnie z prawem może ona zawierać nie więcej niż 20mg sodu na litr. Ten rodzaj wody nadaje się zwłaszcza dla osób z nadciśnieniem i obrzękami. Może ona należeć do grupy wód mineralnych, źródlanych lub stołowych.
Wody mineralne pochodzą z naturalnych źródeł, dzięki czemu są bogate w cenne minerały, takie jak wapń, magnez, potas, czy żelazo. Składniki mineralne rozpuszczone są w niej w formie przyswajalnych jonów. Wody mineralne dzielą się na niskozmineralizowane (do 500 mg rozpuszczonych składników w litrze wody), średniozmineralizowane (500 – 1500 mg) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg). Wody lecznicze (powyżej 4000 mg) można pić w przypadku konkretnego schorzenia, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Jak kupować?
Wszelkie rodzaje wód najlepiej kupować w sklepach, w których nie stoją one w miejscach nasłonecznionych i gorących. Po otwarciu, najlepiej wypić wodę w ciągu kilkunastu godzin, aby nie zdążyły rozwinąć się w niej bakterie. Skład chemiczny wod źródlanych jest uboższy. Natomiast woda stołowa jest mieszanką wody źródlanej z mineralną. Azotanów zawiera tyle samo co woda źródlana.
Wodę źródlaną i stołową możesz pić w każdej ilości i o każdej porze (pij po pół szklanki naraz, wtedy najlepiej się wchłonie). Natomiast mineralną powinnaś dobrać do stanu swojego zdrowia: -wody średnio i niskozmineralizowane są dla każdego; -wody wysokozmineralizowane są dla osób aktywnych fizycznie np. sportowców; -woda Jan z Krynicy dla chorych na cukrzycę i zaburzenia rytmu serca (wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi, działa alkalizująco); -wody nisko nasycone dwutlenkiem węgla dla osób mających problemy trawienne (zgaga, wzdęcia); -woda o wysokiej zawartości jodu dla chorych na niedoczynność tarczycy; -wody bez gazu dla odchudzających się (bąbelki wzmagają apetyt!). Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu. Jej zawartość w ciele dziecka wynosi 75%! U dorosłego 50-65%! Zalety pitnej kuracji docenił już Hipokrates.
Lecznicze działanie wód mineralnych doczekało się specjalnej nazwy – krenoterapia.
Organizm dorosłego człowieka zawiera 60% wody, co w przypadku mężczyzny ważącego 70 kg odpowiada to, co najmniej 42 litrom wody. U noworodków procent ten jest wyższy (75%), a u osób starszych niższy (50%). Aby utrzymać właściwy bilans płynów w organizmie, należy zachować równowagę pomiędzy ilością spożywanej i wydalanej wody. A jej straty są znaczne: w postaci moczu (1 do 1,5 litra), z oddechem (0,5 litra), poprzez oddychanie skórne (0,5 litra), z potem (od 0,5 do 10 litrów w przypadku intensywnego i długotrwałego wysiłku). W sumie wynoszą one minimum 2,5 litra dziennie. Nasz organizm jest w stanie wyprodukować około 1,5 litra wody na dzień, czyli jej zdecydowaną większość. Dorosły człowiek zjada dziennie około 1,5 kg żywności. Ocenia się, że nasze pożywienie dostarcza nam średnio od 0,5 do 1 litra płynów dziennie. Szczególnie bogate w wodę są owoce i warzywa(zawierają około 90% wody).Jeżeli zsumujemy wodę, którą sami wytwarzamy, wodą pochodzącą z pożywienia, pozostanie nam jej do wypicia tylko 1 do 1,5 litra dziennie.
Stereotypy:
– Nie ma potrzeby dużo pić, ponieważ tracimy mało wody ? FAŁSZ – W rzeczywistości każdego dnia tracimy przynajmniej 2,5 litra wody.
– Wodę uzyskujemy przede wszystkim z napojów ? FAŁSZ – Prawie 1 litr wody pochodzi z pożywienia, szczególnie jeśli jemy dużo owoców i warzyw.
Dobra rada: Dorośli każdego dnia powinni wypijać od 1 do 1,5 litra wody, a nawet więcej, zależnie od sytuacji (upały, biegunki, intensywny wysiłek).
Stereotypy:
– Nie potrzebuję dużo pić i bardzo dobrze to znoszę ? FAŁSZ – W rzeczywistości osoby, które twierdzą, że mało piją, odczuwają pragnienie jak wszyscy inni, tyle że je ignorują. Żyją więc w stanie chronicznego odwodnienia o niewielkich skutkach bezpośrednich, ale mogącego z czasem doprowadzić do odwodnienia skóry, podatności na kamicę, a według opinii niektórych ekspertów ? chorób układu krążenia.
– Łyk wody mi wystarcza, żeby zaspokoić pragnienie ? FAŁSZ – Łyk wody tylko gasi pragnienie, nie poprawiając bilansu płynów w organizmie. Trzeba wypić więcej, aby znacząco podnieść zawartość wody w przestrzeniach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych przynajmniej dużą szklankę wody.
Pragnienie i jego tajemnice
Pragnienie jest sygnałem wysyłanym przez organizm w chwili, gdy rozpoczyna się proces odwadniania. Odwodnienie powoduje kłopoty z ciśnieniem krwi (krew zbudowana jest w głównej mierze z wody), co pociąga za sobą kłopoty ze ściankami naczyń krwionośnych. Wtedy do mózgu przesyłany jest sygnał, który wywołuje uczucie pragnienia! (w mózgu istnieje ośrodek za nie odpowiedzialny). Mechanizmy te są wydajne i reaktywne u dzieci i dorosłych, jednak z wiekiem stają się mniej sprawne. To dlatego m.in. osoby starsze bardzo szybko się odwadniają. Uczucie pragnienia pojawia się bowiem u nich z opóźnieniem.
1. Woda to jedyny napój nie zawierający ani jednej kalorii czyli po prostu jest ich 0.
2. Bardzo szybko gasi pragnienie.
3. Pita przed posiłkiem zmniejsza apetyt.
4. Pita w czasie ćwiczeń wspomaga spalanie kalorii.
5. Oczyszcza ciało, cerę i włosy.
6. Przegotowana woda usuwa z organizmu różne toksyny.
7. Zimna woda szybko zbija wysoką temperaturę.
8. Nadaje sylwetce szczupłości.
9. Im więcej wody pijesz tym bardziej jesteś zdrowa.
10. Przy piciu wody będziesz łagodniej odczuwała upały.Tak więc pijmy wody jak najwięcej, zamiast coli, soków czy innych napojów zawierających pełno kalorii wybierajmy wodę! Dzięki niej zachowamy dłużej młodzieńczy wygląd a cera wyda się bardziej wypoczęta.
źródło: onet.pl
Zobacz również: