URODA I ZDROWIE

Jak wybrać kolory do kuchni?

7 października 2020, dodał: Redakcja

Kuchnia to wyjątkowe miejsce, które często określane jest jako serce każdego domu. Warto postarać się, by jej aranżacja była dobrze przemyślana i cieszyła mieszkańców przez długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykończeniowych, a różnorodne palety barw przynoszą rozmaite inspiracje. Styl nowoczesny, retro, a może neutralna klasyka? W tym artykule można znaleźć kilka praktycznych porad przydatnych przy remoncie kuchni.

kolorowa kuchnia

Planowanie wystroju wnętrz

Choć spontaniczne decyzje mają swój urok, w przypadku aranżacji kuchni warto wziąć pod uwagę całokształt i pomyśleć o spójnym dopasowaniu wszystkich elementów. W przeciwnym razie do pomieszczenia wkradnie się chaos. Eksperci zauważają, że bardzo przydatne jest rozpisanie elementów, które stworzą aranżację i próba ich wizualizacji. Na wygląd kuchni składają się między innymi:

  •         kolory ścian i podłogi,
  •         rodzaj i wykończenie mebli,
  •         sprzęty AGD,
  •         ozdoby i dodatki.

Produkty te zazwyczaj wybiera się we wskazanej na liście kolejności. Stopniowe dobieranie kolejnych części wystroju sprawi, że w naturalny sposób będą eliminowane niektóre opcje. Popularne jest stosowanie kontrastów (meble ciemniejsze od ścian lub odwrotnie) lub działanie monochromatyczne (zazwyczaj dotyczące mebli i sprzętów AGD zachowanych w jednej gamie kolorystycznej). W razie trudności można skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, który stworzy wizualizację 3D i pozwoli obejrzeć efekty jeszcze przed wdrożeniem planu w życie.

Modelowanie przestrzeni

Kolory to nie tylko kwestia gustu. Przede wszystkim potrafią modelować przestrzeń i tworzyć różnego rodzaju złudzenia optyczne. Idealnym tego przykładem są aranżacje małych pomieszczeń. Co zrobić z ciasną kuchnią, która ma niewielkie okno, przez co wydaje się ciemna i ponura? Warto zastosować bardzo jasne odcienie i połyskujące fronty. Dużą różnicę mogą przynieść również elementy lustrzane. Odbijające się światło optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. W takich sytuacjach warto też podążać ścieżką wystrojów monochromatycznych. Zbyt ciemne odcienie mebli przytłoczą niewielką kuchnię i nie będą prezentować się w niej dobrze. Najbardziej sprawdzone są konstrukcje lekkie i przejrzyste, które kierują wzrok w górę i pną się pod sam sufit.

W dużych kuchniach wyzwaniem może być utrzymanie przytulnej atmosfery. Wykorzystanie zbyt dużej ilości bieli często sprawia, że pomieszczenie wydaje się surowe i zimne. Rozwiązaniem tego problemu mogą być kolorowe dodatki lub zastosowanie klasycznych odcieni ciepłego drewna.

Kolory sprzętów i funkcjonalność kuchni

Wybór sprzętów AGD to podwójne wyzwanie. Z jednej strony trzeba postawić na funkcjonalność i solidne technologie, z drugiej na odpowiednie efekty estetyczne. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest stal nierdzewna. Pasuje do chłodnych i ciepłych odcieni, jest neutralnym dodatkiem powszechnie wykorzystywanym w kuchennych aranżacjach. Białe i czarne urządzenia bardziej zwracają na siebie uwagę. Nie odnajdą się w każdym zestawieniu mebli i nie dopasują do każdej ściany. Wielu klientów decyduje się na wykonanie pełnej zabudowy sprzętów. W ten sposób uzyskają maksymalną spójność aranżacji, a każde urządzenie zostanie zakryte wybranym frontem meblowym. Ciekawą opcją są kolorowe lodówki i dodatki w stylu retro. Sprawdzą się u osób, które lubią się wyróżniać i cenią oryginalny styl. Jeśli ciągle nie wiesz na co zwrócić uwagę, tutaj masz proste porównanie.

Trwałość wykończenia sprawia, że użytkownicy przestrzeni nie muszą martwić się o jej niszczenie. Ważne jest zatem dobranie wysokiej jakości elementów, które nie będą podatne na uszkodzenia. Czarny jest jednym z najtrudniejszych kolorów do konserwacji, szybciej się brudzi i prędzej widoczne są na nim zarysowania. Na frontach z połyskiem mogą być widoczne odciski palców. Każdy odcień i rodzaj wykończenia ma swoje plusy i minusy, które trzeba rozważyć według indywidualnych potrzeb.

Zastanawiasz się, jak wybrać kolory do kuchni? Rozpocznij od przejrzenia przykładowych aranżacji i znajdź swój własny styl. Nie zapominaj o modelowaniu przestrzeni i spójnym dopasowaniu wszystkich elementów.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Słodkości na święta :)
Na święta dla dzieci najlepsze są pierniczki, a jeszcze lepiej jak upieką je same...
tworzymy opowiadanie - zabawa
I nagle w Honolulu pojawiła się jednostka antyterrorystów, która chciała porwać feministki...
Jak regenerować włosy po farbowaniu…
Najlepiej zastosować olejowanie, nic tak nie odżywia włosów!
Trądzik
Najważniejsze to nie dotykać często twarzy brudnymi rękami, nie wyciskać wągrów.