URODA I ZDROWIE

Medycyna funkcjonalna – czym jest, na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

7 października 2020, dodał: Redakcja

 

W dobie tak rozwiniętej wiedzy na temat ciała i psychiki człowieka wydawałoby się, że niewiele chorób ma przed nami swoje tajemnice. Często jednak okazuje się, że jest zupełnie inaczej, a chory – pomimo wdrożonej terapii i przyjmowania leków – nie jest w stanie wrócić do zadowalającej formy. W takiej sytuacji, gdy chcemy wspomóc się w procesie dochodzenia do zdrowia, możemy skorzystać z dobrodziejstw medycyny funkcjonalnej. Czym dokładnie ona jest i na czym polega? Kiedy znajdzie zastosowanie i będzie użyteczna? Co odróżnia medycynę funkcjonalną od klasycznej?

1. Czym jest medycyna funkcjonalna?

2. Na czym polega medycyna funkcjonalna?

3. Co odróżnia medycynę funkcjonalną od tradycyjnej?

4. W jakich sytuacjach medycyna funkcjonalna może pomóc?

Czym jest medycyna funkcjonalna?

Medycyna funkcjonalna jest dosyć złożoną dziedziną, która łączy w sobie wykorzystywanie wiedzy naukowej z dziedzin takich jak genetyka, dietetyka, psychologia czy biochemia z praktykami i podejściem charakterystycznym dla medycyny zachodniej oraz tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzięki temu zamiast skupiać się jedynie na diagnozie i wynikach badań jesteśmy w stanie dotrzeć do samego pacjenta i jego problemów, które mogą być pierwszą przyczyną pojawienia się choroby. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy przez bardzo długi czas jesteśmy wystawieni na silny stres – czynniki stresogenne zaburzają naturalną harmonię naszego organizmu, przez co czujemy się źle, a czasem nawet wpadamy w poważniejszy problem.

Na czym polega medycyna funkcjonalna?

Głównym zadaniem medycyny funkcjonalnej jest odnalezienie tego czynnika, który sprawia że nasz organizm został wybity z prawidłowego trybu działania. Tę drogę przebywa się w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalisty który nas prowadzi, a także dzięki czerpaniu wiedzy z badań i rzetelnej, potwierdzonej wiedzy naukowej. Korzystając z takiego trybu uczymy się również, w jaki sposób wprowadzić i utrzymać profilaktyczne działania mające na celu usprawnić działanie naszego organizmu i uniknąć nawrotów choroby w przyszłości. Medycyna funkcjonalna znajduje szerokie zastosowanie w zwalczaniu chorób o podłożu psychologicznym i psychosomatycznym, jak leczenie depresji, napadów paniki, przewlekłego stresu i skutków, jakie te zaburzenia ze sobą niosą. Szczególny nacisk zwykle kładzie się na sytuacje zagrażające bezpośrednio zdrowiu i życiu pacjenta, jak właśnie depresja czy nerwica, które nieleczone prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.

Co odróżnia medycynę funkcjonalną od tradycyjnej?

Istnieje kilka zasadniczych różnic, które dzielą medycynę funkcjonalną i tradycyjną zachodnią. Przede wszystkim zaliczamy do nich:

  • indywidualne podejście do pacjenta, jego stylu życia, nawyków i potrzeb;
  • skupienie się na poprawieniu stanu pacjenta, a nie tylko na samej chorobie i wynikach badań;
  • zauważenie i wykorzystanie do terapii faktu, że każdy z nas jest inny i może mieć inne potrzeby aby osiągnąć podobny cel;
  • uwzględnienie indywidualnego trybu życia oraz podłoża genetycznego pacjenta;
  • łączenie stanu zdrowia i nawyków, także tych sprzed lat z obecną sytuacją pacjenta;
  • zwrócenie uwagi na człowieka jako całokształt, jeden kompletny organizm, a nie tylko na zestaw symptomów przez które objawia się choroba.

W medycynie funkcjonalnej najważniejszym celem jest poprawa stanu i samopoczucia osoby poddawanej leczeniu. Dlatego skupiamy się nie tylko na obecnej chorobie, ale badamy organizm człowieka w całości, uwzględniając jego ograniczenia i potrzeby wynikające z genów czy trybu życia. Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na wiele chorób – oraz wychodzenie z tychże – jest także dieta, którą również bierze się pod uwagę podczas dobierania leczenia. W końcu jeżeli nie dostarczamy ciału potrzebnych składników odżywczych, to nie będzie miało ono siły walczyć z zaburzeniami psychicznymi czy słabą kondycją fizyczną.

W jakich sytuacjach medycyna funkcjonalna może pomóc?

Medycyna funkcjonalna jest dobrym dodatkiem do klasycznych form terapii. Pozwala pacjentowi skupić się na sobie, a także dojść do tego co mogło być przyczyną popadnięcia w chorobę – jest to proces szczególnie przydatny i wartościowy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z chorobami o podłożu psychologicznym, gdzie często pierwotne przyczyny leżą w trudnej sytuacji życiowej, dramatycznym wydarzeniu jakie miało miejsce w naszym życiu czy czynnikach zewnętrznych i braku siły aby sobie z nimi radzić. Poza depresją medycyna funkcjonalna może wspomagać również leczenie nerwic, napadów paniki, problemów z ekstremalnym introwertyzmem czy wychodzeniu z traumatycznych przeżyć, które spotkały nas niedawno bądź w odleglejszej przeszłości.

Medycyna funkcjonalna zakłada wykorzystanie zarówno wiedzy naukowej, jak i tradycyjnej chińskiej medycyny w celu poprawy zdrowia i samopoczucia pacjenta. Szczególny nacisk kładzie się tu na badanie organizmu jako całości, a nie skupianie się tylko na powstałej chorobie. Jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z wyników leczenia klasycznego, możemy rozszerzyć je o medycynę funkcjonalną i w ten sposób być może poczuć się w końcu lepiej.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i dietetyki. Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile herbaty dziennie można wypić?
Zielona herbata i czerwona są uznawane za bardzo zdrowe. Podobno zielona to najzdrowszy...
Łysienie u kobiet - fakty i mity
Najpierw warto zastanowić się, jaka może być przyczyna wypadania włosów, a później można probować...
Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam
Moda na kosmetyki indyjskie?
Mam mydełko indyjskie, nawet fajny zapach, ale słabo się pieni.. Drugi raz nie kupię.