Medycyna funkcjonalna – czym jest, na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Medycyna funkcjonalna – czym jest, na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

7 października 2020, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

 

W dobie tak rozwiniętej wiedzy na temat ciała i psychiki człowieka wydawałoby się, że niewiele chorób ma przed nami swoje tajemnice. Często jednak okazuje się, że jest zupełnie inaczej, a chory – pomimo wdrożonej terapii i przyjmowania leków – nie jest w stanie wrócić do zadowalającej formy. W takiej sytuacji, gdy chcemy wspomóc się w procesie dochodzenia do zdrowia, możemy skorzystać z dobrodziejstw medycyny funkcjonalnej. Czym dokładnie ona jest i na czym polega? Kiedy znajdzie zastosowanie i będzie użyteczna? Co odróżnia medycynę funkcjonalną od klasycznej?

1. Czym jest medycyna funkcjonalna?

2. Na czym polega medycyna funkcjonalna?

3. Co odróżnia medycynę funkcjonalną od tradycyjnej?

4. W jakich sytuacjach medycyna funkcjonalna może pomóc?

Czym jest medycyna funkcjonalna?

Medycyna funkcjonalna jest dosyć złożoną dziedziną, która łączy w sobie wykorzystywanie wiedzy naukowej z dziedzin takich jak genetyka, dietetyka, psychologia czy biochemia z praktykami i podejściem charakterystycznym dla medycyny zachodniej oraz tradycyjnej medycyny chińskiej. Dzięki temu zamiast skupiać się jedynie na diagnozie i wynikach badań jesteśmy w stanie dotrzeć do samego pacjenta i jego problemów, które mogą być pierwszą przyczyną pojawienia się choroby. Taka sytuacja ma miejsce na przykład wtedy, gdy przez bardzo długi czas jesteśmy wystawieni na silny stres – czynniki stresogenne zaburzają naturalną harmonię naszego organizmu, przez co czujemy się źle, a czasem nawet wpadamy w poważniejszy problem.

Na czym polega medycyna funkcjonalna?

Głównym zadaniem medycyny funkcjonalnej jest odnalezienie tego czynnika, który sprawia że nasz organizm został wybity z prawidłowego trybu działania. Tę drogę przebywa się w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalisty który nas prowadzi, a także dzięki czerpaniu wiedzy z badań i rzetelnej, potwierdzonej wiedzy naukowej. Korzystając z takiego trybu uczymy się również, w jaki sposób wprowadzić i utrzymać profilaktyczne działania mające na celu usprawnić działanie naszego organizmu i uniknąć nawrotów choroby w przyszłości. Medycyna funkcjonalna znajduje szerokie zastosowanie w zwalczaniu chorób o podłożu psychologicznym i psychosomatycznym, jak leczenie depresji, napadów paniki, przewlekłego stresu i skutków, jakie te zaburzenia ze sobą niosą. Szczególny nacisk zwykle kładzie się na sytuacje zagrażające bezpośrednio zdrowiu i życiu pacjenta, jak właśnie depresja czy nerwica, które nieleczone prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.

Co odróżnia medycynę funkcjonalną od tradycyjnej?

Istnieje kilka zasadniczych różnic, które dzielą medycynę funkcjonalną i tradycyjną zachodnią. Przede wszystkim zaliczamy do nich:

  • indywidualne podejście do pacjenta, jego stylu życia, nawyków i potrzeb;
  • skupienie się na poprawieniu stanu pacjenta, a nie tylko na samej chorobie i wynikach badań;
  • zauważenie i wykorzystanie do terapii faktu, że każdy z nas jest inny i może mieć inne potrzeby aby osiągnąć podobny cel;
  • uwzględnienie indywidualnego trybu życia oraz podłoża genetycznego pacjenta;
  • łączenie stanu zdrowia i nawyków, także tych sprzed lat z obecną sytuacją pacjenta;
  • zwrócenie uwagi na człowieka jako całokształt, jeden kompletny organizm, a nie tylko na zestaw symptomów przez które objawia się choroba.

W medycynie funkcjonalnej najważniejszym celem jest poprawa stanu i samopoczucia osoby poddawanej leczeniu. Dlatego skupiamy się nie tylko na obecnej chorobie, ale badamy organizm człowieka w całości, uwzględniając jego ograniczenia i potrzeby wynikające z genów czy trybu życia. Bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na wiele chorób – oraz wychodzenie z tychże – jest także dieta, którą również bierze się pod uwagę podczas dobierania leczenia. W końcu jeżeli nie dostarczamy ciału potrzebnych składników odżywczych, to nie będzie miało ono siły walczyć z zaburzeniami psychicznymi czy słabą kondycją fizyczną.

W jakich sytuacjach medycyna funkcjonalna może pomóc?

Medycyna funkcjonalna jest dobrym dodatkiem do klasycznych form terapii. Pozwala pacjentowi skupić się na sobie, a także dojść do tego co mogło być przyczyną popadnięcia w chorobę – jest to proces szczególnie przydatny i wartościowy w sytuacji, gdy mamy do czynienia z chorobami o podłożu psychologicznym, gdzie często pierwotne przyczyny leżą w trudnej sytuacji życiowej, dramatycznym wydarzeniu jakie miało miejsce w naszym życiu czy czynnikach zewnętrznych i braku siły aby sobie z nimi radzić. Poza depresją medycyna funkcjonalna może wspomagać również leczenie nerwic, napadów paniki, problemów z ekstremalnym introwertyzmem czy wychodzeniu z traumatycznych przeżyć, które spotkały nas niedawno bądź w odleglejszej przeszłości.

Medycyna funkcjonalna zakłada wykorzystanie zarówno wiedzy naukowej, jak i tradycyjnej chińskiej medycyny w celu poprawy zdrowia i samopoczucia pacjenta. Szczególny nacisk kładzie się tu na badanie organizmu jako całości, a nie skupianie się tylko na powstałej chorobie. Jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z wyników leczenia klasycznego, możemy rozszerzyć je o medycynę funkcjonalną i w ten sposób być może poczuć się w końcu lepiej.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i dietetyki. Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...