Jak wybrać kolory do kuchni? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak wybrać kolory do kuchni?

7 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kuchnia to wyjątkowe miejsce, które często określane jest jako serce każdego domu. Warto postarać się, by jej aranżacja była dobrze przemyślana i cieszyła mieszkańców przez długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów wykończeniowych, a różnorodne palety barw przynoszą rozmaite inspiracje. Styl nowoczesny, retro, a może neutralna klasyka? W tym artykule można znaleźć kilka praktycznych porad przydatnych przy remoncie kuchni.

kolorowa kuchnia

Planowanie wystroju wnętrz

Choć spontaniczne decyzje mają swój urok, w przypadku aranżacji kuchni warto wziąć pod uwagę całokształt i pomyśleć o spójnym dopasowaniu wszystkich elementów. W przeciwnym razie do pomieszczenia wkradnie się chaos. Eksperci zauważają, że bardzo przydatne jest rozpisanie elementów, które stworzą aranżację i próba ich wizualizacji. Na wygląd kuchni składają się między innymi:

  •         kolory ścian i podłogi,
  •         rodzaj i wykończenie mebli,
  •         sprzęty AGD,
  •         ozdoby i dodatki.

Produkty te zazwyczaj wybiera się we wskazanej na liście kolejności. Stopniowe dobieranie kolejnych części wystroju sprawi, że w naturalny sposób będą eliminowane niektóre opcje. Popularne jest stosowanie kontrastów (meble ciemniejsze od ścian lub odwrotnie) lub działanie monochromatyczne (zazwyczaj dotyczące mebli i sprzętów AGD zachowanych w jednej gamie kolorystycznej). W razie trudności można skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta, który stworzy wizualizację 3D i pozwoli obejrzeć efekty jeszcze przed wdrożeniem planu w życie.

Modelowanie przestrzeni

Kolory to nie tylko kwestia gustu. Przede wszystkim potrafią modelować przestrzeń i tworzyć różnego rodzaju złudzenia optyczne. Idealnym tego przykładem są aranżacje małych pomieszczeń. Co zrobić z ciasną kuchnią, która ma niewielkie okno, przez co wydaje się ciemna i ponura? Warto zastosować bardzo jasne odcienie i połyskujące fronty. Dużą różnicę mogą przynieść również elementy lustrzane. Odbijające się światło optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. W takich sytuacjach warto też podążać ścieżką wystrojów monochromatycznych. Zbyt ciemne odcienie mebli przytłoczą niewielką kuchnię i nie będą prezentować się w niej dobrze. Najbardziej sprawdzone są konstrukcje lekkie i przejrzyste, które kierują wzrok w górę i pną się pod sam sufit.

W dużych kuchniach wyzwaniem może być utrzymanie przytulnej atmosfery. Wykorzystanie zbyt dużej ilości bieli często sprawia, że pomieszczenie wydaje się surowe i zimne. Rozwiązaniem tego problemu mogą być kolorowe dodatki lub zastosowanie klasycznych odcieni ciepłego drewna.

Kolory sprzętów i funkcjonalność kuchni

Wybór sprzętów AGD to podwójne wyzwanie. Z jednej strony trzeba postawić na funkcjonalność i solidne technologie, z drugiej na odpowiednie efekty estetyczne. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest stal nierdzewna. Pasuje do chłodnych i ciepłych odcieni, jest neutralnym dodatkiem powszechnie wykorzystywanym w kuchennych aranżacjach. Białe i czarne urządzenia bardziej zwracają na siebie uwagę. Nie odnajdą się w każdym zestawieniu mebli i nie dopasują do każdej ściany. Wielu klientów decyduje się na wykonanie pełnej zabudowy sprzętów. W ten sposób uzyskają maksymalną spójność aranżacji, a każde urządzenie zostanie zakryte wybranym frontem meblowym. Ciekawą opcją są kolorowe lodówki i dodatki w stylu retro. Sprawdzą się u osób, które lubią się wyróżniać i cenią oryginalny styl. Jeśli ciągle nie wiesz na co zwrócić uwagę, tutaj masz proste porównanie.

Trwałość wykończenia sprawia, że użytkownicy przestrzeni nie muszą martwić się o jej niszczenie. Ważne jest zatem dobranie wysokiej jakości elementów, które nie będą podatne na uszkodzenia. Czarny jest jednym z najtrudniejszych kolorów do konserwacji, szybciej się brudzi i prędzej widoczne są na nim zarysowania. Na frontach z połyskiem mogą być widoczne odciski palców. Każdy odcień i rodzaj wykończenia ma swoje plusy i minusy, które trzeba rozważyć według indywidualnych potrzeb.

Zastanawiasz się, jak wybrać kolory do kuchni? Rozpocznij od przejrzenia przykładowych aranżacji i znajdź swój własny styl. Nie zapominaj o modelowaniu przestrzeni i spójnym dopasowaniu wszystkich elementów.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie zmiany powinny nastąpić w słu…
Jeśli już muszą być gdzieś kolejki, to niech będzie chociaż podział na przypadki bardziej...
Spoofing - jak nie dać się oszukać?…
Po prostu trzeba wszystko weryfikować , dzwoniąc samemu do danej instytucji i przede...
Spoofing - jak nie dać się oszukać?…
Spoofing to rodzaj oszustwa służącego do wyłudzania pieniędzy i wrażliwych danych. Polega na wykorzystaniu oprogramowania...
Strefy czystego transportu w miasta…
Racja, tak naprawdę powinny być tylko wjazdy celowe a nie że ktoś sobie...