Jak skomponować zdrowe śniadanie? Inspiracje z całego świata | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak skomponować zdrowe śniadanie? Inspiracje z całego świata

23 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pierwszy posiłek dnia jest kluczowy w naszej diecie, ponieważ powinien dawać siłę i energię do podejmowania codziennych obowiązków i wyzwań. Warto więc zadbać o to, by był dostosowany do potrzeb naszego organizmu, nie obciążał go zbytnią kalorycznością i dostarczał cennych składników odżywczych, ważnych dla zdrowia i zachowania dobrej kondycji. Najlepszym pomysłem jest rozszerzanie śniadaniowego menu o produkty bardziej popularne w innych krajach, a warte uwagi ze względu na swe właściwości prozdrowotne.

exotic

Bardzo zdrowe są przekąski popularne w Turcji. Tam na śniadanie spożywa się m.in. pomidory, ogórki, oliwki, które są doskonałym dodatkiem do jajek, twarożku i pieczywa. Zwłaszcza oliwki są źródłem cennych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do śniadania podaje się herbatę, pełną przeciwutleniaczy neutralizujących szkodliwe i odpowiedzialne za proces starzenia wolne rodniki.

W japońskiej kuchni na śniadanie podaje się gotowany ryż, tak zalecany np. w diecie lekkostrawnej. Jednak dla nas, Europejczyków, gotowanie już od samego rana jest raczej niewykonalne. Warto jednak rozważyć dodanie do śniadania tak popularnych tam produktów, jak ryby, marynowane warzywa czy wreszcie tofu. Dla miłośników kuchni wegetariańskiej polecamy też suszone wodorosty. Taki zestaw dostarczy nam cennych minerałów, a zielona herbata, doceniona już także u nas, dopełni dzieła.

5exo

Również wietnamska kuchnia bazuje na gotowanych śniadaniach z mnóstwem warzyw doprawionych ziołami. Szczególnie zdrowe są: kiełki fasoli, kolendra oraz orzeszki ziemne. Gotowane w bulionie wołowym zyskują niepowtarzalny smak i dostarczają nam mnóstwo zdrowia i energii.

Z jeszcze bardziej egzotycznych rejonów (Kostaryki) pochodzi czarna fasola gotowana z ryżem. To bogate źródło żelaza, potasu i innych minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich naszych narządów. Z przypraw popularny jest tam kmin, czosnek i pieprz, które nie tylko wzbogacają smak dań, ale też mają określone właściwości, m.in. poprawiające trawienie i odporność.

4exo

Z Egiptu warto przenieść na nasz grunt potrawę o konsystencji pasty, zwaną „ful medames”, która króluje tam na stołach przez cały dzień, a jej podstawą jest fasola tava. Z przypraw dodaje się do niej natkę pietruszki, kmin rzymski i paprykę. Można wzbogacić jej smak o rozdrobnione gotowane jajka. Takie danie to źródło m.in. błonnika i magnezu, tak ważnych dla naszego zdrowia.

O islandzkich śniadaniach już od dawna się mówi, że są najzdrowsze. Owsianka na wodzie lub mleku, do tego rodzynki, brązowy cukier i nasiona z owoców melona dostarczają nie tylko błonnika, ale też selenu i manganu. Warto pamiętać też o oleju z wątroby dorsza, a dla wielbicieli produktów mlecznych mamy jogurt skyr.

Wiele osób będzie zaskoczonych, jak zdrowe może być rosyjskie śniadanie. Owsianka i różne rodzaje kaszy to ich podstawa, a pyszne dodatki w postaci suszonych owoców to prawdziwa bomba witaminowa. Dla osób z nadciśnieniem polecamy też szczególnie zdrową owsiankę z gryki!

Dobre śniadanie to też proste śniadanie – w Malezji stanowi je ryż gotowany na mleku kokosowym (tzw. lemak). Z bliższych naszym podniebieniom produktów są tu popularne jajka na twardo, mięso kurczaka i ryby w postaci suszonej. Najlepszą przyprawą do wielu dań jest curry, znane ze swych prozdrowotnych właściwości także u nas.

3exo

Kuchnia indyjska jest chyba najbardziej wegetariańska z wymienionych tutaj. Na śniadanie podaje się gęstą kaszę mannę przyprawioną typowymi dla tego kraju ziołami (kolendra, kurkuma, kmin, chili), wykazującymi działanie antynowotworowe i przeciwzapalne regulujące trawienie i pracę serca.

W Izraelu na stołach pojawia się shakshouka, czyli jajka gotowane sosie z warzywami i w pomidorach. często łączy się ich spożywanie z sałatką katzutz, w której składzie znajdziemy tak zdrowe i pełne witamin warzywa, jak: ogórki, pietruszka, pomidory, czerwona cebula, papryka. Często jada się też oliwki i jogurty.

* Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/10-zdrowych-sniadan

Zobacz również:

Pomysły na śniadanie wielkanocne

Co na drugie śniadanie do pracy?

Śniadanie – jeść czy nie jeść

Śniadanie dla odchudzających się

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Jak skomponować zdrowe śniadanie? Inspiracje z całego świata

  1. avatar skytrape pisze:

    W weekendy zawsze jem coś gotowanego na śniadanie, to bardzo zdrowy zwyczaj, szkoda że w tygodniu nie ma na to czasu…

  2. avatar Jadłospis pisze:

    Już patrząc na same zdjęcia to człowiek głodny się robi…

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...