Wypielęgnowane i wyregulowane brwi to najpiękniejsza oprawa oczu. Oprócz swej biologicznej funkcji – ochrony oka przed kurzem i brudem – brwi dodają twarzy wyrazistości, a spojrzeniu głębi.
Brwi są przeważnie najbardziej widocznym elementem twarzy, ze względu na położenie, gęstość i barwę. Istotne jest więc aby nadać im odpowiedni kształt, który wyeksponuje oczy. Brwi powinny być dopasowane do kształtu twarzy, ale także powinny zachować pierwotną linię. Korekcja łuku brwiowego może optycznie zmienić kształt twarzy i powiększyć małe oczy.
Korekcja brwi
Brwi możesz wyregulować pęsetą, woskiem lub przy pomocy zabiegu nitkowania w gabinecie kosmetycznym lub samodzielnie w domu. Do kształtu twarzy najlepiej pasują naturalne brwi – i jest to zgodne z obowiązującymi tendencjami w modzie. Depiluje się tylko to, co znajduje się poza linią łuku brwi. Wystarczy pęsetą usunąć tylko te krótkie, niesforne włoski, wyrastające pomiędzy brwiami u nasady nosa i w zewnętrznym kąciku górnej powieki, tak by zwężały się w kierunku skroni. Zbyt mocno opadające nadają twarzy smutny wygląd, a połączone nad nosem – zbyt ponury. Jeśli masz bardzo szerokie brwi, możesz je lekko zwęzić, usuwając włoski od środka do zewnątrz i z dołu do góry.
Krok po kroku:
1. Wybierz właściwy czas na korekcję brwi. Najlepiej jeśli wybierzesz się do kosmetyczki lub wykonasz ją sama około godziny 14.00. Wczesnym popołudniem Twoja skóra jest najbardziej wytrzymała na ból.
2. Przed domową depilacją brwi, przyłóż do nich kostkę lodu. Dzięki temu naczynka krwionośne się obkurczą i zmniejszy się ból przy wyrywaniu włosków.
3. Rozczesz brwi szczoteczką – włoski ułożą się i odpowiednio i będziesz wiedziała, który jest zbędny.
4. Naciągnij skórę między dwoma palcami (kciukiem i środkowym) i wyrywaj włoski przy samej skórze zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, zaczynając od zewnętrznej części łuku brwiowego a kończąc wewnątrz kąta oka. Ruch wyrywania powinien być precyzyjny i szybki by zapobiec złamaniu włoska i aby wyrwać go z korzeniem. Im ruchy są szybsze tym zabieg jest mniej bolesny. Nie należy usuwać zbyt wielu włosków, w celu zapewnienia równowagi pomiędzy poszczególnymi częściami twarzy.
5. Nie pozostawiaj zbyt dużo miejsca między brwiami. Linia ta nie powinna przekraczać 1,5 cm. Większe odległości mogą spowodować że nos wyda się większy.
6. Unikaj wyrywania brwi nad naturalną linią tylko wtedy rezultat będzie naturalny i proporcjonalny.
Po depilacji skóra może się czerwienić, więc lepiej wykonuj ją wieczorem, a nie przed wyjściem do pracy.
Kształt brwi
Kształt i wygląd brwi zawsze był zależny od panujących trendów. Czarne, grube kreski nad oczami były modne w czasach Kleopatry. W XVII wieku angielskie damy podkreślały szerokość brwi, przyklejając do nich mysie futerko. Dopiero po 1920 roku przyszła moda na cienkie i proste kreski, a w połowie lat 80-tych za piękne uznano brwi naturalne.
Za długa zmniejszy oko. Za krótka brew jest nieproporcjonalna do twarzy. Aby wyznaczyć idealną długość brwi należy przyłożyć patyczek, kredkę lub linijkę do wewnętrznego kąta oka i boku nosa, a następnie do zewnętrznego kąta oka i boku nosa, aby dowiedzieć się gdzie brew powinna się kończyć. Wszystko, co wykracza poza kredkę powinno zostać usunięte. Jeśli naturalne włoski, nie chcą się układać, można użyć specjalnego żelu do brwi.
Grubość zależy od wielkości głowy, brwi i kształtu, który chcesz uzyskać. Ważne jest, aby we wewnętrznym kąciku oka była grubsza niż reszta brwi. Od wewnętrznego kąta oka brew powinna się unosić. W ¾ swojej długości zrobić łuk i zacząć opadać. Najładniej wyglądają brwi o średniej grubości w odniesieniu do proporcji twarzy. Krzaczaste wyglądają niechlujnie, natomiast cienkie są niemodne oraz nie potrafią wyeksponować oka.
Dobieraj kształt do twarzy:
1. Twarz owalna – brwi powinny mieć kształt łagodnego łuku, cieńsze na końcach.
2. Twarz okrągła – pasują do niej brwi w kształcie trójkąta, które optycznie wydłużają twarz i wyszczuplają.
3. Twarz podłużna – najlepiej w takim przypadku wyglądają brwi szerokie wygięte w bardzo delikatny łuk, które optycznie skrócą twarz.
4. Twarz trójkątna – najładniejsze będą łagodne linie unoszące się ku górze przy końcach. Forma brwi nie może być zbyt agresywna.
5. Twarz kwadratowa – brwi powinny przybrać kształt, tzw. „mewek”. Powinny być wygięte w 2/3 długości i opadać w dół.
2. Twarz okrągła – pasują do niej brwi w kształcie trójkąta, które optycznie wydłużają twarz i wyszczuplają.
3. Twarz podłużna – najlepiej w takim przypadku wyglądają brwi szerokie wygięte w bardzo delikatny łuk, które optycznie skrócą twarz.
4. Twarz trójkątna – najładniejsze będą łagodne linie unoszące się ku górze przy końcach. Forma brwi nie może być zbyt agresywna.
5. Twarz kwadratowa – brwi powinny przybrać kształt, tzw. „mewek”. Powinny być wygięte w 2/3 długości i opadać w dół.
Jeśli już sztukę usuwania zbędnych włosków opanowałaś do perfekcji, możesz pokusić się o sprawienie sobie specjalnego zestawu do pielęgnacji brwi, w którym, oprócz klasycznej pęsety znajdziesz także cień do ich podkreślenia, wosk lub specjalny żel do ich utrwalenia, a także pędzelki i grzebyczki specjalnie tylko dla brwi.
Koloryzacja brwi
Korzystnym elementem jest zabieg barwienia brwi przy użyciu henny. Przy zastosowaniu produktu w postaci kremu, efekt będzie naturalny, bowiem ten rodzaj kosmetyku nie barwi skóry. Jeśli natomiast niezbędna jest korekta kształtu, a sama regulacja nie daje wystarczających efektów, warto sięgnąć po hennę w proszku, która nieco zabarwi skórę. Kolor pozostaje na brwiach przez około 2-3 tygodnie. Najpierw wykonuje się koloryzację henną, a dopiero po niej można regulować kształt łuku brwiowego – w odwrotnej kolejności może dojść do reakcji alergicznej. Farbowanie henną polecane jest w szczególności kobietom o jasnych, rzadkich i cienkich brwiach. Najlepiej udaj się do kosmetyczki lub fryzjera. Specjalista powinien dobrać kolor henny do koloru włosów i spłukać ją maksymalnie po 10 minutach. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne nałożenie henny (kupisz ją w sklepach kosmetycznych i chemicznych), zrób to pędzelkiem w kierunku zewnętrznym. Spłukując farbę, nie trzyj brwi. Podczas spłukiwania nie otwieraj oczu.
Jeśli brwi są zbyt krótkie lub włoski są za rzadkie, należy podkreślić je kredką. Ciemne i grube brwi mogą wyglądać na zbyt ciężkie, powinny się komponować z barwą włosów i cery. Odcień powinien być jeden ton ciemniejszy od naturalnego koloru włosów. Jedynie blondynki i siwe panie mogą pozwolić sobie na jeden ton więcej.
Kilka sposobów na ładne brwi:
1. Nie rysuj długich kresek, tylko krótkie, urywane i cienkie. Rysuj w kierunku zewnętrznym i nie przeciągaj kresek poza linię brwi, ale nie maluj ich „pod linijkę”, bo będą wyglądały nienaturalnie. Rozczesz brwi szczoteczką.
2. Pomaluj je cieniem do powiek w delikatnej tonacji brązu lub szarości. Polecam blondynkom lub rudzielcom o jasnych, cienkich brwiach. Cień nabierz na twardy, skośnie przycięty pędzelek. Otrzep, by nie nabrało się go zbyt dużo, i nanieś na brwi.
3. Pomaluj je tuszem do rzęs – nadaje on brwiom ładny kształt i wygląda naturalnie. Zanim przystąpisz do ich malowania, szczoteczkę z nabranym tuszem wytrzyj w chusteczkę (nie higieniczną), tak by tuszu nie było zbyt dużo. Do takiego malowania najlepiej nadaje się tusz na wykończeniu lub lekko wyschnięty. Do malowania brwi będzie idealny.
4. Pomaluj brwi bezbarwnym żelem lub odżywką do rzęs. Ten sposób jest dobry dla kobiet o gęstych i czarnych brwiach, których nie trzeba pogrubiać i przyciemniać. Żel rozprowadź szczoteczką, a jego pozostałość wetrzyj palcem w brwi w kierunku zewnętrznym. Świetny efekt uzyskasz, jeśli spryskasz lakierem do włosów szczoteczkę do zębów i przetrzesz nią brwi w kierunku zewnętrznym. Będą efektownie błyszczeć.
5. Ufarbuj je – zaoszczędzisz czas na ich codzienny makijaż.
6. Rozjaśnij je. Ten sposób polecany jest szczególnie tlenionym blondynkom. By zniwelować kontrast między ciemnymi brwiami a jasnymi włosami, użyj specjalnego preparatu do ich rozjaśnienia. Uważaj na oczy! Najlepiej będzie, jeśli zrobi to profesjonalista – fryzjerka lub kosmetyczka. Jeśli zrobisz to sama, może wyjść niepożądany odcień.
7. Zrób tatuaż roślinnym pigmentem w gabinecie kosmetycznym. Metoda wprowadzania pigmentu pomiędzy włoski w brwiach polecana jest osobom o rzadkich, cienkich i jasnych brwiach. Zabieg wykonuje się specjalnym aparatem do akupunktury przy znieczuleniu miejscowym, gdyż wytatuowanie jednego włoska wymaga kilkakrotnego ukłucia skóry igłą. Pigment roślinny jest z czasem absorbowany przez skórę i po dwóch latach należałoby wykonać powtórny tatuaż.
Lepszy efekt niż ołówek dają cienie do powiek w odpowiednim matowym odcieniu. Kolor rozcieramy pędzelkiem. Aby wygładzić brwi sięgamy po żel do włosów i zaczesujemy pędzelkiem. Najłatwiejszym sposobem podkreślania brwi są specjalne kolorowe żele, które barwią i porządkują łuki (np. Lumene Eyebrow Styler, Helena Rubinstein Brow Fixer)
Od czasu do czasu powinniśmy położyć na brwi specjalne pielęgnacyjne odżywki – sprzedaje się je w opakowaniach podobnych do tuszu do rzęs, z taką samą szczoteczką. Tą właśnie szczoteczką nakłada się odżywkę.
Materiały: http://www.we-dwoje.pl, http://www.cosmetologia.pl, http://www.kafeteria.pl.
Zobacz również:
- Co to jest Biometryczny Paszport Makijażu?
- Czy zdecydować się na makijaż permanentny?
- Przedłużenie i zagęszczanie włosów
- Solarium: fakty i mity