Dziecko w kuchni – czy to dobry pomysł?

22 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Coraz częściej pojawia się dyskusja na temat tego, czy dzieci powinny uczyć się gotować. Zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że to zbyt niebezpieczne, a inni, że im szybciej dziecko opanuje podstawy sztuki kulinarnej, tym lepiej. Na ten moment nie można mieć wątpliwości, że dzieci, które częściej biorą udział w przygotowywaniu posiłków, zwracają większą uwagę na to, co jedzą. Jak zachęcać dzieci do gotowania? Czy warto to robić?

dziecko w kuchni

Zdecydowanie warto!

Zacznijmy od tego, że dzieci powinno uczyć się gotować z wielu powodów. Pierwszym z nich jest nauka samodzielności. Oczywiście początkowo dziecko powinno pracować pod okiem kogoś dorosłego, ale każda kolejna próba przygotowania posiłku będzie bardziej udana. Warto wyznaczyć dziecku wyraźne granice. Wskazać noże, których może używać oraz urządzenia, które może obsługiwać. Kuchenka i piekarnik są niebezpieczne, ale starsze dziecko może szybko nauczyć się korzystania z nich tak, by nie poparzyć się i nie spowodować pożaru. Drugim powodem jest budowanie świadomości tego, skąd bierze się jedzenie i jak wygląda jego obróbka. Czymś zupełnie innym jest zjedzenie gotowej pizzy z marketu, a innym przygotowanie jej od zera. Trzecim powodem jest zwrócenie większej uwagi na prawidłowe zbilansowanie diety. Podczas nauki dziecko może próbować nowych smaków i może od razu wyciągać z tego własne wnioski. Dzięki temu dość szybko może stwierdzić, co mu smakuje, a co nie. Tym samym łatwiej będzie mu też zauważyć różnicę pomiędzy zdrową żywnością a produktami wysoko przetworzonymi. Pamiętajmy, że już na etapie dzieciństwa kształtują się zwyczaje żywieniowe. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko w przyszłości odżywiało się zdrowo, to mu w tym pomóż, stawiając na odpowiednią edukację.

dziecko z mamą

Jak zachęcać dzieci do gotowania?

Najprostszym sposobem jest zachęcenie dziecka do wspólnej zabawy w kuchni. W takim ujęciu nauka gotowania jest po prostu efektem ubocznym zabawy. Możecie bawić się w rozpoznawanie warzyw i owoców albo we wspólne wymyślanie dań, które można z nich przygotować. Dobrym pomysłem jest wyznaczanie dziecku zadań do samodzielnej realizacji. Nawet młodsze dzieci mogą z powodzeniem mieszać składniki dipu albo sałatki. Mogą też pomóc przy ozdabianiu ciasta oraz dekorowaniu dań. Starszym dzieciom można dawać już trudniejsze zadania np. krojenie miękkich warzyw i owoców przy pomocy plastikowego noża albo ugniatanie ciasta. Dobrym pomysłem może też być zapisanie dziecka na warsztaty kulinarne dla dzieci w Katowicach lub innym dużym mieście. To okazja do tego, by zobaczyć jak pracują profesjonalni kucharze i nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Warto zaznaczyć, że niektórym dzieciom łatwiej się skupić na zadaniu, gdy tłumaczy je ktoś dla nich zupełnie obcy. Warsztaty kulinarne mogą też być okazją do tego, by nawiązać kontakt z innymi młodymi adeptami sztuki kuchennej. To świetna okazja do zawiązania pierwszych znajomości.

Najważniejsza jest atmosfera

Podczas nauki gotowania na warsztatach oraz we własnym domu najważniejsza jest atmosfera. Wiele osób o tym zapomina, ale to właśnie od niej zależy to, czy zabawa w kuchni będzie dla dziecka przygodą, czy raczej kolejnym niechcianym obowiązkiem. Zadbaj więc o to, by zawsze podczas wspólnego gotowania towarzyszył Ci uśmiech. Nie przejmuj się tym, że coś się rozsypie czy wyleje. Każdy się przecież kiedyś uczył! Pamiętaj też, że to świetna okazja do budowania wspólnych wspomnień, które zostaną z wami na zawsze. Uśmiechnij się i baw się dobrze ze swoim dzieckiem… a jeśli nie możesz znieść myśli o bałaganie w Twojej kuchni, to zapisz swoją pociechę na warsztaty kulinarne.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz