URODA I ZDROWIE

Jak osiągnąć idealną wagę?

6 czerwca 2011, dodał: dietetyk medyczny

Jesteś na diecie i najpierw rejestrujesz spadek wagi, a potem… niestety zatrzymujesz się na pewnym etapie i nie możesz schudnąć ani grama. Znasz to? Nie poddawaj się, trochę silnej woli a wyścig do idealnej sylwetki skończy się wygraną!

Jesteś głodna czy może po prostu nie masz co zrobić z rękoma?
To różnica – najpierw odpowiedz sobie na to pytanie, a dopiero potem ewentualnie sięgaj po jedzenie. Często jemy tylko z potrzeby „duszy”. Twoją rolą jest jednak nakarmienie ciała. Miej zawsze pod ręką szklankę wody, jakieś warzywo (najlepiej znajdź swoje ulubione, żeby jedzenie go nie było postrzegane jako kara!).

Nie poddawaj się, gdy po kilku kilogramach spadek wagi się zatrzyma, to naturalny proces, tak musi być i tak jest zawsze podczas odchudzania! Na efekty trzeba poczekać, a im dłużej czekasz tym dłużej efekty zostaną z Tobą. Jeśli się złamiesz, organizm zacznie magazynować większy zapas tłuszczu, bo już wie, że może mu grozić głód. Wtedy kolejne odchudzanie będzie trudniejsze. Potrzeba około dwóch miesięcy, aby ciało zaakceptowało zmianę nawyków żywieniowych, a potem kolejne sześć, aby organizm je zaakceptował i utrwalił.


Delektuj się każdym kęsem

Jedz powoli, na siedząco. Nie czytaj podczas jedzenia, nie prowadź zawziętych dyskusji, bo wtedy nie kontrolujesz, ile zjadłaś. Jak jesteś zdenerwowana nie siadaj do stołu, odczekaj chwilę. I co ważne: dopiero po ok. 15-20 min od zaspokojenia rzeczywistych potrzeb organizmu ośrodek sterujący uczuciem głodu dostaje sygnał: „dość”. Jedząc wolno, dajesz sobie czas na usłyszenie tego. Od stołu wstawaj z uczuciem niewielkiego niedosytu.
Jeśli musisz się ważyć, staraj się to robić o tej samej porze dnia. Jednak staraj się nie popadać w przesadę, gdyż waga nie zawsze pokazuje faktyczny efekt diety, obserwuj raczej ubrania i mierz się: obwód w pasie i biodrach, to też dobry miernik Twoich wyrzeczeń. Wyniki zapisuj.


Ćwicz!

Aby tłuszcz się prawidłowo spalił potrzeba tlenu! Dotleniaj organizm i ćwicz, mięśnie, aby efekt na który czekasz faktycznie Cię zadowolił! Spalanie tłuszczu jest najszybsze przy niezbyt intensywnym wysiłku, dlatego nie ma konieczności uprawiania katorżniczych ćwiczeń na siłowni. Marsz, stepper, czy rowerek stacjonarny są także dobrym rozwiązaniem. Wkrótce z pewnością zauważysz kolejny spadek wagi!

Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk medyczny www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

  1. Lekkie sałatki polecane przez dietetyka
  2. Najbardziej kaloryczne owoce
  3. Najbardziej kaloryczne warzywa: ranking
  4. Co nas tuczy?

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

BIO-Kosmetyki naturalne.
Na mnie dobrze działa seria Eco Nature z Bielendy. Krem, masło nawilżajće z śliwką...
Termometr
Ja mam termometr innoGio giofast gio-515, fajnie działa, dobrze i szybko mierzy. Każda...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)