URODA I ZDROWIE

Jak nakładać róż i korygować kształt twarzy?

6 marca 2012, dodał: pinkmause
Róż, zwany zabawnie „zdrówkiem”, nadaje twarzy młodzieńczego, naturalnego rumieńca, świeżości i zdrowego wyglądu. Może odgrywać pierwszoplanową rolę lub stanowić akcent. Można też różem zrobić cały makijaż, malując policzki, powieki i usta. Jednak błędnie umiejscowiony może zniekształcić twarz i przekreślić walory estetyczne całości. Poznaj tajniki perfekcyjnego nakładania różu przedstawione przez Luizę Lenartowicz – wizażystkę, stylistkę i międzynarodowego konsultanta kolorów.

Rodzaje i dobór różu

Różu najbardziej potrzebują dojrzałe kobiety, panie o dużych twarzach i te, które lubią kamuflujące make-upy. Szczelnie przypudrowana twarz wydaje się płaska i mało atrakcyjna. Róż aplikuje się przede wszystkim w przestrzeni kości policzkowej, na czubku brody i nosa, skroniach, czole, końcówce brwi, powiece nieruchomej i dolnej części ucha. W ten sposób dopełniamy całość makijażu, dodając mu żywotności i delikatnej erotyki. Idealnie dobrany kolor dodatkowo podkreśla oczy i usta, a także ładny odcień opalenizny. W takim wykończonym, kompletnym makijażu każda twarz staje się szlachetniejsza.

Róże, podobnie jak inne kosmetyki kolorowe, róże występują w różnych postaciach, od płynnej poprzez kremową, sypką, aż po stałą – w kamieniu. Mogą mieć kolory ciepłe lub zimne, a także naturalne – neutralne. Ich odcienie mogą być jasne i ciemne, intensywne i pastelowe, matowe i błyszczące. Błyszczące i ciemne róże aplikuje się jednak jako wykończenie na wieczór i tylko pod warunkiem, że właścicielka makijażu ma ładną strukturę skóry. Jeśli na twarzy występują jakiekolwiek nierówności, należy zrezygnować z połyskliwego różu.

Dobór konsystencji różu do rodzaju cery jest tak samo ważny jak dobór koloru. Dla tłustych cer poleca się wyłącznie róże pudrowe i matowe. Dla cer bardzo suchych – płynne i kremowe. Róż w piance pasuje do każdego rodzaju cer. Należy wiedzieć, że konsystencje kremowe łączy się z kremowymi, a suche z suchymi. Wyjątek stanowi nowatorska konsystencja różu w piance. Można stosować go przed pudrowaniem i po nim.
W zależności od konsystencji różu możemy go aplikować na kilka sposobów: pędzlem, gąbką, palcami, odpowiednią częścią dłoni, a także sprayem. Pędzle do różu są różnej wielkości, należy jednak wybrać te o odpowiednio dobranym włosiu i ułożeniu. Stosuje się pędzle duże, średnie i małe, o kształcie okrągłym, owalnym i skośnym, z włosia wiewiórki, kozy lub kucyka. Pędzel z włosia wiewiórki zostawia bardzo delikatny kolor, pędzel z kozy – bardziej intensywny. Należy wiedzieć, że włosie z kozy miewa różne kolory i twardości, bywają szlachetne jego odmiany zbliżone do włosia wiewiórki.

Techniki aplikacji różu

Istnieją trzy techniki aplikowania różu:
– I technika: przed utrwaleniem makijażu,
– II technika: po utrwaleniu makijażu;
– III technika: zastosowanie I i II techniki.
1. Technika na mokro. Róż o konsystencji płynnej, kremowej aplikujemy bezpośrednio na make-up, czyli fluid, kremy tonizujące, koloryzujące koloryzujące, a także kompakty czy kamuflaże, przed pudrowaniem. Pierwszą aplikację różu zalicza się do tzw. repigmentacji, która należy do tzw. pseudomakijażu, czyli „konstrukcji”, na której opiera się właściwy makijaż. W tej technice wykorzystuje się do aplikacji różu pędzla do make-upu, gąbki syntetycznej i części dłoni. Róże najczęściej stosowane w technice na mokro to: w płynie, w żelu, w piance, w sztyfcie, w kredce, w kremie, w kompakcie i w sprayu. Należy unikać gąbki lateksowej, której nie można oczyścić z czerwonego pigmentu.
2. Technika na sucho. Róże w postaci stałej – sprasowanego pudru w kamieniu, w kulkach, a także w postaci pudru sypkiego bogatego w pigment – aplikuje się zawsze na przypudrowaną skórę. Róże najczęściej stosowane w technice na sucho to: pudrowe sypkie, pudrowe w kamieniu, tzw. sprasowane, w kulkach i  w suchej piance.
Istnieją dwie szkoły o zupełnie odmiennych poglądach na kolejność nakładania różu. Jedna twierdzi, że róż aplikujemy jako pierwszy już po przypudrowaniu twarzy, a druga – że róż nakładamy po pomalowaniu oczu, przed nałożeniem pomadki. Wybór techniki jest zależny od rodzaju makijażu, konsystencji kosmetyków i rodzaju cery. Można stosować jedną wybraną, np. do makijażu dziennego, lub obie jednocześnie dla wzmocnienia efektu, np. w makijażu wieczorowym, scenicznym czy fotograficznym. Jednak niezależnie od wybranej techniki należy pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej”. Warto też wiedzieć, że jeżeli naniesie się pudrowy róż (suchy) na fluid, powstaną plamy, róż się przyklei i będą problemy z roztarciem. Jeżeli nałoży się płynny lub kremowy róż na przypudrowaną twarz, „rozpuści się” w tym miejscu utrwalony makijaż.

Sposób aplikacji różu

Sposób nałożenia różu zależy od kształtu twarzy. Najlepiej dokładnie zorientować się, gdzie on ma być położony, sugerując się mapą twarzy, wyznaczonymi liniami i punktami.
Jak znaleźć właściwe miejsce aplikacji różu?
1. Metoda manualna. Polega na wyczuciu palcami najgłębszego miejsca pod kością policzkową i najwyższego miejsca na policzku. Przyłóż palec środkowy i serdeczny pod kością policzkową. Powtórz to, ale najpierw pomaluj opuszki palców delikatnie czerwoną pomadką i dociśnij je w tym samym miejscu. Wcześniej trzema palcami wraz ze wskazującym określ najwyższy punkt policzków dotykiem. Teraz rozetrzyj kolor czerwony z zagłębienia ku górze policzków, tak aby pozostawić najwyższy punkt policzka bez różu.
2. Metoda Luizy Lenartowicz zwana „La róż”. Zaczep za ucho zwykłą gumkę recepturkę i pociągnij do odpowiednich punktów na twarzy zademonstrowanych na załączonych rysunkach. Wyznaczone pole wskaże, gdzie pomakijaż stawić barwną plamę. Teraz zdejmij gumkę i czystym pędzlem rozcieniuj róż w kierunku wnętrza ucha i kącika ust, tak aby się dyskretnie rozpływał. Niebieskie linie są granicami dla różu.
Aby dobrze nałożyć róż, należy znaleźć jego centralny punkt, który na każdej twarzy znajduje się w innym miejscu. Do wyznaczania punktów różu służy nam także kilka pomocnych linii: pionowych i poziomych. Dzięki nim wyznaczamy 4 punkty: zewnętrzny, centralny, wewnętrzny i najwyższy. Nie należy wychodzić poza wyznaczone linie.
a) Twarz owalna: linia pionowa przecina się z linią poziomą i powstaje punkt centralny różu. Róż nanosimy od nasady włosów do punktu centralnego.
b) Jeżeli chcesz twarz wyszczuplić, nakładaj róż w górnej części nad uchem w kierunku skroni, w dolnej części w kierunku zewnętrznego kącika ust. Róż ma przypominać linię bardziej pionową niż poziomą.
c) Jeżeli chcesz poszerzyć zbyt wąską i małą twarz, róż nakładaj prawie poziomo w kierunku środka ucha.

Jak znaleźć właściwy kolor różu?

Poszczyp policzek po jednej stronie twarzy, a następnie po drugiej stronie dobierz i nałóż kosmetyk w identycznym kolorze. Kolor różu powinien odpowiadać barwie ust lub z nią harmonizować.
1. Róż na dzień to język barwy. Odpowiednia jest kolorystyka jasna i naturalna. Używa się bardzo umiarkowanej ilości, aplikując go szerokim pędzlem z wiewiórki na tzw. linię różu. Do wyrafinowanych akcentów należy tzw. pogłębianie różu, które stosuje się w zasadzie na wieczór, ale możemy także zastosować w makijażu dziennym, modelując policzek w delikatnej monochromii. Podkreślona i wydobyta trójwymiarowość policzka jest szczególnie cenna. Nawet na najbardziej płaskiej powierzchni możemy osiągnąć podobny efekt, stosując odpowiedni trik: 3 kolory różu na jednym policzku. W zagłębienie pod kością policzkową nakłada się odcień chłodny, w górnej części policzka róż cieplejszy, a na najwyższym punkcie kości policzkowej aplikuje się światło. Róż na dzień: naturalny, na kości policzkowej, jasny, cieplejszy niż zimny, zgaszony, matowy, odcienie z gamy pomarańczowych i różowych. Jeżeli wybierasz kolory zimne, lepiej, aby były jasne lub w odcieniach brązów. Jeżeli wybierasz kolory ciepłe, mogą być ciemniejsze.
2. Róż na wieczór to język formy. Odpowiednia jest kolorystyka intensywniejsza i chłodniejsza. Modelujemy i uplastyczniamy owal twarzy poprzez większy kontrast i kształt uzyskany techniką zginania okrągłego pędzla z włosia wiewiórki. Odkształconym szerokim pędzlem barwi się policzek resztką koloru. Róż na wieczór: dramatyczny, pod kością policzkową, kontrastowy, zimniejszy, jaskrawy, błyszczący, odcienie z gamy pink i czerwień. Należy pamiętać, że ciemne kolory postarzają! Jeżeli masz okrągłą twarz i widoczne wypryski, wystrzegaj się stosowania różu lub ziemi afrykańskiej w ciepłym, żółtawym odcieniu i z połyskiem. Jeżeli chcesz zastosować zimny kolor, pamiętaj, że zimne kolory postarzają i nawet jeśli jesteś typem zimnej zimy, cała kolorystyka powinna być „ocieplona”, zarówno w makijażu, jak i w garderobie. Jeśli koniecznie chcesz, możesz użyć odcienia bezpiecznego – jasnego pastelowego. Aplikując róż na kości policzkowej, trzeba uważać, aby jej najwyższy punkt pozostał bez zabarwienia. Na wieczór wybieramy róż chłodniejszy i ciemniejszy z indywidualnej palety kolorów, aplikując go najpierw w zagłębieniu policzka, czyli pod kością policzkową, co nazywa się techniką pogłębiania różu, a potem łączy się z górną częścią policzka.
Za: Luiza Lenartowicz: Róż – techniki aplikowania i kolorystyka, Cabines, październik – listopad 2008, s. 64-69.

Zobacz również:

  1. Jak wykonać Smoky Eyes?
  2. Jak regulować brwi do kształtu twarzy?
  3. Co to jest Biometryczny Paszport Makijażu?
  4. Czy zdecydować się na makijaż permanentny?
 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Konsultacje online z lekarzem
Ja osobiście korzystałam z konsultacji lekarskich online. Dobry sposób, że by uzyskać receptę...
ból menstruacyjny
Najlepsza metoda na bolesne miesiączki to tabletki antykoncepcyjne. Skracają czas okresu, regulują cykl,...
odchudzanie
Niestety, ale zbyt dużo wody robi zamieszanie w przewodzie pokarmowym, rozcieńcza soki żołądkowe...
Azjatycki tusz do rzęs - porażka !…
Dla mnie rzeczy z Chin itp. są mocno podejrzane, oni tam chyba używają składników,...