Jak i gdzie skutecznie szukać pracy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak i gdzie skutecznie szukać pracy?

18 stycznia 2017, dodał: tm
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Od wielu lat temat poszukiwania pracy w naszym kraju wywołuje szereg emocji. Rozgoryczeni Polacy narzekają na brak ciekawych ofert i wszechobecny nepotyzm, a państwo bezskutecznie próbuje walczyć z bezrobociem. Zwłaszcza młodzi ludzie często mogą usłyszeć, że będzie im trudno znaleźć zatrudnienie po studiach. Coraz więcej zdesperowanych osób wyjeżdża więc za granicę w poszukiwaniu pracy, która pozwoli im zapewnić godny byt. Jak wygląda obecny rynek pracy? Czy w Polsce rzeczywiście tak trudno o zatrudnienie? Gdzie i w jaki sposób szukać interesujących ofert pracy? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie!

Rynek pracy w Polsce
Według niektórych specjalistów, liczba ofert pracy zależy od regionu. Im bardziej uprzemysłowiony, tym bardziej przyciąga inwestorów, a to z kolei stwarza coraz więcej stanowisk pracy. Zachodnia część Polski jest dużo lepiej rozwinięta gospodarczo niż wschodnia. Rynek pracy ma się najlepiej w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim. Ma to często związek z bliską odległością od granicy z Niemcami. Najłatwiej o pracę też w największych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Z drugiej strony, w niektórych branżach region zamieszkania pracownika traci na znaczeniu – gdyż coraz więcej firm wdraża opcję pracy z domu, tzw. pracy zdalnej.

Miniony rok wielu specjalistów określa jako przełomowy dla polskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w naszym kraju zanotowała rekordowy spadek – była najniższa od 25 lat. Ostatnio możemy obserwować stały wzrost liczby ofert pracy, a także poprawę jej warunków, co napawa optymizmem. Warto zwrócić uwagę na to, że oprócz poziomu zatrudnienia, rosną też płace. Niestety, ciągle jednak istnieje problem długotrwałego bezrobocia, które utrzymuje się na wysokim poziomie niemal w połowie województw. Z najnowszych raportów i badań płynie jasny przekaz: zwiększa się liczba nieobsadzonych stanowisk. Znawcy rynku pracy są przekonani, że i w obecnym roku tendencja ta zostanie utrzymana. Nadszedł czas, kiedy pracodawcy są zmuszeni zabiegać o pracowników, którzy notabene są coraz bardziej wymagający. Najwięcej specjalistów potrzeba w sektorach: budownictwo, IT, handel, ubezpieczenia, nieruchomości, sektor publiczny, ekonomia.
Mimo, że w ostatnim roku chęć wyjazdu za granicę w poszukiwaniu pracy wyraziło mniej osób, niż w poprzednich latach, sumy wynagrodzenia w Polsce nie dorównują zagranicznym. Spory procent Polaków wyjeżdża więc na stałe. Miniony rok przyniósł jednak wiele zmian dotyczących pracy w Polsce, co może stanowić zachętę do pozostania w kraju. Zmiany w prawie mają szansę zapewnić młodym osobom więcej ofert pracy oraz zmniejszyć bezrobocie.

Gdzie i jak szukać pracy?
W poszukiwaniach ofert pracy, wiele osób nadal korzysta z mediów tradycyjnych, jednak to w internecie roi się od stron z ogłoszeniami o pracę w Polsce i za granicą. W serwisach znajdziemy propozycje zarówno od wielkich korporacji – dla specjalistów, jak i niewielkich firm – niższe stanowiska. Pomocne i dokładne są także wyszukiwarki konkretnych stanowisk, których poszukujemy. Niektóre strony internetowe dotyczą konkretnych sektorów pracy, na innych prezentowane są rankingi zawodów. Istnieją serwisy społecznościowe, gdzie możemy założyć własne konto, sprecyzować oczekiwania i nawiązywać kontakty biznesowe. Pomocne może okazać się przeglądanie stron internetowych konkretnych firm.

Warto też stworzyć profil w bazach danych potencjalnych pracowników- być może pracodawca sam nas znajdzie! Pomóc może także stworzenie bazy serwisów internetowych z ogłoszeniami o pracę, które codziennie będziesz odwiedzać w poszukiwaniu ofert – zaoszczędzisz trochę czasu. Jeśli poszukujesz pracy za granicą – nie zapomnij umieścić w niej domeny pracezagranicą.pl. W tym serwisie szybko znajdziesz ciekawe oferty pracy  z państw Unii Europejskiej oraz oferty osób poszukujących pracy poza krajem.

Dobre nastawienie podstawą sukcesu
Najważniejsze w szukaniu pracy jest podjęcie działania. Narzekanie z domowego fotela nic nam nie da. Potrzebny jest upór, wiara w siebie i zaangażowanie. Czasami samo wysłanie maila nie wystarczy, trzeba wysilić się bardziej. Dobrym pomysłem (choć nie zawsze) jest udanie się do pracodawcy osobiście i zapytanie o możliwość odbycia stażu czy praktyk. Pamiętajmy, by szukać pracy adekwatnej do naszej osobowości i kwalifikacji. Warto szukać zajęcia, które naprawdę chcemy wykonywać – pracodawca szybko to dostrzeże i doceni. Nie pozwólmy zniechęcić się porażkom – zamiast tego wytrwale podążajmy do celu i starajmy się myśleć pozytywnie!

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz