Czy podczas codziennej pielęgnacji ciała pamiętasz o umyciu pępka? Czy traktujesz go tylko jako „bliznę” po urodzeniu czy jak część ciała, taką np. jak uszy? Pamiętaj, że w pępku codziennie gromadzą się drobinki kurzu, potu i tłuszczu, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia higiena.
Odkrycie naukowe
Ponad 600 nieznanych dotąd nauce bakterii znaleziono w okolicy ludzkiego pępka– informuje „New Scientist”.
Badając florę bakteryjną ludzkiego pępka, naukowcy znaleźli około 1600 szczepów bakterii, z których ponad 600 wydaje się być wcześniej nieznanych – czytamy w „New Scientist”. To odkrycie pokazuje, ile jeszcze wyzwań i niezgłębionych obszarów przed współczesną nauką.
Pierwsza runda badań nad DNA flory bakteryjnej ludzkiego pępka (Belly Button Biodiversity Project) objęła 95 próbek. To wystarczyło, aby znaleźć 1400 szczepów. Co więcej, 662 wykrytych mikroorganizmów nie udało się zaklasyfikować do konkretnej rodziny. Świadczy to o tym, że są one nowe dla nauki- twierdzi Jiri Hulcr z North Carolina State University w Raleigh.
Naukowcy pobrali od ochotników wymazy z pępków. Następnie odczytali sekwencje rybosomalnego RNA 16S, szeroko stosowanego przy badaniach nad pokrewieństwem ewolucyjnym bakterii. Jakie były rezultaty? Okazało się między innymi, że popularyzator nauki Carl Zimmer ma w pępku bakterie Georgenia, wcześniej wykryte w azjatyckich glebach.
Projekt dotyczący pępka miał być tylko ćwiczeniem dla naukowców. Okazał się jednak dużo bardziej znaczący niż spodziewali się pomysłodawcy. Badacze twierdzą, że w znacznym stopniu przyczynia się do poszerzenia wiedzy na temat różnorodności mikroorganizmów. Niewiadomo jeszcze jaki wpływ na nasze zdrowie mają nieznane bakterie. Trwają badania mające na celu zweryfikowanie otrzymanego wyniku.
– Wyniki badania wykazują naszą ignorancję jeśli chodzi o bioróżnorodność bakterii– zaznacza Hulcr. Wciąż niewiele wiemy o gatunkach zamieszkujących różne miejsca i zaskakuje nas to, co odkrywamy- dodaje. Stosowany przez nas system rozróżniania gatunków bakterii jest nieprecyzyjny. Co to oznacza w praktyce? Gdyby w podobny sposób klasyfikować ssaki- psy i koty byłyby jednym gatunkiem. Warto zdawać sobie sprawę, że aktualna wiedza nie dość, że nie jest kompletna, to stanowi pewnego rodzaju uproszczenie. Ile jeszcze nie wiemy? Jedno jest pewne: około 80 procent bakteryjnej populacji naszych pępków należy do 40 gatunków najczęściej spotykanych bakterii. A reszta? Reszta to zadanie na przyszłość.
Higiena pępka
1. Pępek należy myć codziennie i dokładnie, najlepiej mydłem lub innymi środkami antybakteryjnymi. Najlepiej rób to podczas kąpieli lub prysznica.
2. Wycieraj go dokładnie, aż do całkowitego wyschnięcia. W innym razie dokuczać nam będzie swędzenie i przykry zapach, który będzie spowodowany rozwojem w pępku grzybów.
3. W przekłutych pępkach szybciej może dojść do infekcji, dlatego zadbaj o niego w szczególny sposób.
4. Pępek wygodnie czyścić patyczkiem do uszu i naturalnym żelem lub szarym mydłem.
Zobacz również:
-
Kolczyk w pępku nadal modny: wskazówki i pielęgnacja
-
Fryzury miejsc intymnych
-
Przedłużanie i zagęszczanie rzęs
-
Jak regulować brwi do kształtu twarzy?