URODA I ZDROWIE

Kolczyk w pępku nadal modny: wskazówki i pielęgnacja

13 czerwca 2020, dodał: malgosia74

Chociaż są historyczne dowody na to że pępek był często dekorowany to jednak biżuteria używana dzisiaj jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Głownie jest używana przez kobiety w postaci świecących kamyczków przyciągających uwagę do brzucha, który uważany jest za strefę erogenną. Wiele osób uważa kolczyk w pępku za rzecz niesamowicie zmysłową. Plusem przekłutego pępka jest to że w każdej chwili można kolczyk schować np. w pracy, a pokazywać jedynie wtedy kiedy chce się stworzyć zmysłowy image.

kolczyk w pępku

Jak zrobić sobie kolczyk w pępku

Kolczyk w pępku jest jedną z najbardziej powszechnych ozdób wśród dziewcząt. Aby wyglądał on estetycznie, najlepiej zrobić go sobie u kosmetyczki lub w studiu piercingu.

Kroki

Upewnij się, że miejsce, w którym masz zamiar przekuć sobie pępek, jest odpowiednie, a osoba dokonująca tego – kompetentna. Upewnij się, że używa ona wysterylizowanych narzędzi, nowych, jednorazowych igieł i lateksowych rękawiczek, i że w razie potrzeby będziesz mogła się z nią skontaktować.
Upewnij się, że kolczyk jest zrobiony z odpowiedniego materiału. Powinien to być tytan, nierdzewna stal lub niob.
Zrób sobie przerwę od sportu i innych fizycznych zajęć. To, jak długo będzie trwała, zależy od szybkości zagojenia się pępka.
Regularnie przemywaj kolczyk czystym wacikiem/gazikiem namoczonym wodą utlenioną lub solą fizjologiczną. Rób to 2-3 razy dziennie dopóki się nie zagoi.

Gdzie kupić kolczyk do pępka?

Najlepszym materiałem, z którego wykonuje się kolczyki, jest srebro, złoto oraz stal chirurgiczna. Materiał musi być gładki i hipoalergiczny. Warto też zwrócić uwagę na to, czy kolczyki do pępka nie zawierają niklu, który jest często przyczyną reakcji alergicznych. W sklepie internetowym Miyou znajdziesz swój wymarzony kolczyk do pępka ze złota i srebra lub stali chirurgicznej.

Wskazówki

– Nie śpij się na brzuchu, ani nie kładź się na nim w okresie gojenia.
– Nie pływaj. W okresie gojenia musisz trzymać się z dala od basenu i, zamiast kąpieli, brać prysznic.
– Nie noś obciskających ubrań. Materiał ocierający się o pępek będzie przeszkadzał w gojeniu, podrażniał go i powodował ból.
– Możesz zakleić pepek plastrem z gazą aby nie ocierać kolczyka o ubrania. (ochroni cię to od poruszenia bądz naderwania kolczyka).

Ostrzeżenia

Odczuwanie dyskomfortu, lekkiego pieczenia i sączenie się krwi w pierwsze dni po zabiegu jest normalne. Jeżeli trwa to jednak przez tygodnie, udaj się do kosmetyczki. Może to oznaczać, że będziesz musiała wyjąć kolczyk.
Pod żadnym pozorem nie przekuwaj sobie pępka sama, ani u koleżanki.
Nie dotykaj pępka brudnymi rękoma.
Bądź gotowa na to, że jeśli nie masz ukończonych 18 lat, mogą od Ciebie wymagać zgody rodzica.
Jeżeli ceny zabiegu są podejrzanie niskie, oznacza to, że trafiłaś w nieodpowiednie miejsce. Przekuwanie pępka powinno kosztować od 80 do 120 zł.
Przekucie pępka przez osobę niekompetentną może poprowadzić do uszkodzenia nerwu, a użycie niewysterylizowanych narzędzi – do choroby zakaźnej.

kolczyk w pepku

Pielęgnacja kolczyka w pępku – porady pielęgnacyjne dotyczące przekłucia pępka, jak dbać o przekłucie pępka, jak dbać o kolczyk w pępku.

 

Sposoby zachowania higieny

Przemywać roztworem z soli i / lub oczyszczać Octeniseptem, myć łagodnym, bezzapachowym mydłem najlepiej antybakteryjnym lub bakteriobójczym (szare mydło w kostce).
Umyć dokładnie ręce przed dotknięciem lub czyszczeniem miejsca przekłucia z jakiegokolwiek powodu.
Przemywać roztworem soli fizjologicznej 2 -3 razy na dobę antybakteryjnym i / lub Oceniseptem – rozpylać na skórę z odległości ok. 20 cm.,
lub mydłem – Nie pozostawiać mydła na piercingu dłużej niż 30 sekund.
Wypłukać dokładnie aby usunąć z piercingu wszelkie ślady mydła.
Suszyć delikatnie dotykając czystym jednorazowym ręcznikiem papierowym (chusteczką). Ręczniki z materiału mogą przenosić bakterie lub zaczepić się o biżuterię powodując zaczerwienienie i obrzęk.
Do przemywania rany nie należy stosować wody utlenionej, ani spirytusu, gdyż te preparaty podrażniają piercing.

W przypadku dużego zaognienia, zaczerwienienia, podejrzenia infekcji po przemyciu piercingu posmaruj maścią Tribiotic lub Neomycyna (antybiotyk antybakteryjny). Przy podjerzeniu infekcji najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
Smarować maścią 2 – 3 razy dziennie nie dłużej niż 7 dni.
Obracać kolczykiem podczas gojenia, alby żaden skrzep nie przylgnął do kolczyka.

Co jest normalne?

Przez pierwsze siedem do czternastu dni: znaczne obrzęki (opuchlizna), lekkie krwawienie, zaczerwienienie (zasinienie) i / lub nadwrażliwość.
Następnie: niewielkie obrzęki, lekkie wydzielanie osocza (przeźroczysto białego, lub przeźroczysto żółtego) płynu (nie ropa).
Nie wygojone dobrze przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w ciągu kilku minut!
Czas ten różni się w zależności od osoby jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Piercing może wydawać się wyleczony zanim proces gojenia jest zakończony. Dzieje się tak, ponieważ rana goi się szybciej od zewnątrz i mimo że wygląda dobrze, tkanka w środku pozostaje niestabilna. Trzeba być cierpliwym i dokładnie czyścić przez cały okres gojenia. Nawet zagojone, kilkuletnie przekłucie może się zmniejszyć lub zarosnąć w ciągu kilku minut! Czas ten różni się w zależności od osoby i jej organizmu; jeśli lubisz swój piercing, pozostaw kolczyk w miejscu przekłucia, nie wyjmuj kolczyka bez potrzeby.

Co należy robić?

Nie poruszaj kolczykiem bardziej / więcej niż to konieczne.

Aby zadbać o zdrowie:

Im zdrowszy tryb życia, tym łatwiej zagoi się Twój piercing.
Wysypiaj się i stosuj pożywne diety.
Unikaj stresu emocjonalnego, który może zwiększyć czas gojenia nawet o 40%.
Aby ułatwić gojenie i wzmocnić zdolność do zwalczania infekcji, przyjmuj codziennie suplementy odżywcze, w tym żelazo, witaminę B, 1.000-5.000 mg witaminy C (podzielone na kilka równych dawek w ciągu dnia) i 30 mg cynku dla kobiet (50 mg dla mężczyzn).

UWAGA!

Po wyjęciu kolczyka z miejsca przekłucia po prawidłowym wygojeniu piercingu i wieloletnim noszeniu biżuterii w pępku, może piercing nie zarosnąć, a znacznie się zmniejszyć. Wszystko jest uzależnione od organizmu, czas wygojenia pępka po kolczyku może trwać nawet kilka lat.

hh

Porady i wskazówki

Biżuteria:

Czystymi rękoma lub poprzez papierowe ręczniki należy regularnie sprawdzać czy gwintowane końcówki Twojej biżuterii są dobrze dokręcone.
Warto nosić ze sobą czystą, zapasową kulkę w przypadku zgubienia lub zniszczenia.
Skontaktuj się z piercerem, aby wybrać alternatywną, nie metalową biżuterię jeśli metalowa biżuteria musi zostać czasowo usunięta (np. ze względu na zabieg medyczny).
Jeśli zdecydujesz, że już nie chcesz piercingu, wystarczy wyjąć biżuterię (lub pozwolić usunąć ją zawodowemu piercerowi) i kontynuować czyszczenie miejsca przekłucia do zamknięcia otworu. W większości przypadków pozostanie tylko niewielki znak.
W przypadku podejrzenia zakażenia, biżuteria lub obojętna alternatywa powinna być pozostawiona na miejscu, aby umożliwić osuszanie, odprowadzanie cieczy. Jeżeli biżuteria zostałaby wyjęta, zewnętrzne komórki mogłyby zamknąć się zapieczętowując zakażenie wewnątrz kanału przekłucia i powodując ropień. Do czasu ustąpienia zakażenia, trzymaj biżuterię w miejscu przekłucia!

Czego należy unikać?

– Nie należy bawić się kolczykiem. Długoterminowe skutki obejmować mogą trwałe uszkodzenie tkanki wokół kolczyka
– Unikaj zbędnych urazów zabawa biżuterią podczas gojenia może powodować powstawanie nieestetycznej tkanki bliznowej, migracje i inne powikłania.
– Unikaj używania płynów oczyszczających zawierające alkohol.
– Unikaj palenia! To zwiększa ryzyko i wydłuża czas gojenia.
– Unikaj stresu i zażywania narkotyków.
– Unikaj aspiryny (antybiotyków), alkoholu oraz dużych ilości kofeiny, dopóki występują krwawienia lub obrzęk.
– Unikaj kąpieli w gorącej wodzie, bez chemii (sole do kąpieli, żel pod prysznic, itp.)
– Unikaj zanurzenie gojącego się piercingu w wodach, takich jak jeziora, zbiorniki wodne, baseny itp.
– Nie należy świeżo przekłutego miejsca pudrować, fluidować, kremować, balsamować, itp.
– Unikaj opinających brzuch bluzek, najlepiej żeby były luźne i bawełniane.
– Unikaj spodni z wysokim stanem, najlepiej niskie biodrówki.
– Unikaj pasków, w szczególności z dużymi klamrami.

Wyłączenie odpowiedzialności

Te wytyczne są oparte na połączeniu doświadczenia zawodowego, zdrowego rozsądku, badań naukowych i praktyki klinicznej. Mimo, że prezentujmy sprawdzone porady, to nie są one jednakowo skuteczne dla wszystkich. Nie powinno się bezwarunkowo z nich korzystać. Porady, które udostępniamy powinny być szczegółowo analizowane, porównywane z własnym przypadkiem, ewentualnie konfrontowane z innymi podobnymi publikacjami i dopiero, gdy będą one przedstawiały się jako odpowiednie w danym przypadku, wprowadzane w życie. Nie mogą jednak zastąpić porady lekarskiej. Jeśli zachodzi podejrzenie zakażenia, należy zasięgnąć pomocy medycznej. Należy pamiętać, że wielu lekarzy nie przechodziło specjalnego szkolenia w zakresie piercingu.

– Czy przekłuwając pępek można uszkodzić aortę brzuszną? Jakie mogą być inne powikłania związane z kolczykiem w pępku? Czy może on w jakiś sposób zagrażać życiu?

– Nie ma możliwości, aby w ten sposób uszkodzić aortę brzuszną. Powikłania po przekłuciu pępka i założeniu kolczyka są miejscowe. Przede wszystkim są to stany zapalne w miejscu zabiegu. Dlatego ważne jest, aby w czasie zabiegu wszystkie używane narzędzia były sterylne.- Lekarz Maja Sidor

Kolczyki w ciele w czasie ciąży

Wiele kobiet, które chcą mieć dziecko zastanawia fakt rezygnacji ze swoich kolczyków w czasie ciąży. Czy jest to koniecznością i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do posiadania ich przez cały przebieg tego okresu?

Istnieją oczywiście kobiety ciężarne, które posiadają błyskotkę np. w pępku czy miejscach intymnych. Jednak nie każda przyszła mama może sobie pozwolić na taka biżuterię. W czasie ciąży organizm kobiety jest szczególnie obciążony. Rozwijający się płód w brzuchu ciężarnej, buzujące hormony to wszystko powoduje, że kobiece ciało ciągle się zmienia.

Kolejnym problemem w czasie ciąży jest skóra. Każda ciężarna ma inny rodzaj skóry, co powoduje, że nie wszystkie kobiety mogą w okresie ciąży nosić kolczyki. Najważniejsze jest, jeżeli już kobieta posiada taką błyskotkę sięgnięcie po poradę do specjalisty. W dobrych salonach kosmetycznych można zaciągnąć wszelkich informacji na temat zajmowania się taka ozdobą w czasie ciąży.

Kolczyk w pępku

Jeżeli przyszła mama posiada kolczyk w pępku możliwe, że potrzeba będzie zmienić go na specjalny sztyft np. teflonowy, który jest elastyczny. Należy pamiętać również, że jest on dozwolony w czasie badania ultrasonograficznego. Może się jednak okazać, że lekarz doradzi pozbycia się kolczyka. W takim wypadku należy zastosować się do porady lekarza prowadzącego. Szczególnie kiedy skóra wokół kolczyka jest zaczerwieniona i swędzi.

Kolczyk w pępku może stanowić przeszkodę w wykonaniu cesarskiego cięcia, dlatego zaleca się w tym czasie ściągnięcie lub ewentualne zaklejenie miejsca, gdzie on występuje.

Kolczyki w miejscach intymnych i w języku

Wszelkie kolczyki w miejscach intymnych w czasie ciąży raczej nie są zakazane. Mogą one jednak stanowić problem w czasie porodu metodą naturalna. Jeżeli przyszła mama ma kolczyka w wargach sromowych lub łechtaczce podczas porodu może dojść do zaczepienia miejsca, w którym się on znajduje i ulec rozerwaniu. Taka powstała rana może długo się goić i powodować niepotrzebny ból u ciężarnej.
Może się również zdarzyć, że przed porodem lekarz każe usunąć kolczyk na języku. Jest to spowodowane tym, że podczas komplikacji porodowych nie będzie możliwe wykonanie intubacji, co może zagrozić życiu kobiety i dziecka.

Oczywiście wszelkie posiadanie kolczyków jest rzeczą indywidualną, aczkolwiek powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciąże. Nie zaleca się przekuwania części ciała w czasie ciąży, gdyż może to wywołać infekcję lub niepotrzebne zakażenie. Tak czy inaczej warto się zastanowić co jest ważniejsze dla przyszłej mamy jej wygląd czy niezakłócony przebieg ciąży i porodu.

Modny kolczyk w pępku noszą również znane gwiazdy

 

Zobacz również:

  1. Fryzury miejsc intymnych

  2. Przedłużanie i zagęszczanie rzęs

  3. Jak regulować brwi do kształtu twarzy?

  4. Czy zdecydować się na makijaż permanentny?

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Kolczyk w pępku nadal modny: wskazówki i pielęgnacja

  1. avatar Sandra pisze:

    Faktycznie kolczyk w pępku wciąż jest w modzie. Zazwyczaj robią go sobie młode dziewczyny, które nie mają żadnego pojęcia o pielęgnacji tego miejsca. Przez to często wdają się infekcje, a miejsce po wyjęciu kolczyka wygląda nieestetycznie.

  2. avatar Nisia pisze:

    Ja takich ozdób nie noszę

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wazelina zamiast odżywki do rzęs?
Lepszy jest olejek rycynowy, ale trzeba uważać, żeby nie dostał się do oka...
Ekskluzywne ciuchy - gdzie?
Też lubię, ale też lubię też ubrania od projektantki Agaty Wojtkiewicz ;)
Czemu kobiety wolą drani?
Z draniem jest ciekawiej, bardziej ekscytująco.. Znika nuda, rutyna codzienności... Można zaszaleć,...
Gazetki promocyjne.
U mnie to bardziej jest na zasadzie reklamy w tv czy necie,...