Nauka programowania dla dzieci za pomocą gier i zabaw

23 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zabawa to dla każdego dziecka wielka wartość. Poprzez nią realizuje się jego rozwój emocjonalny, społeczny, umysłowy i fizyczny. Jest to więc specyficzny rodzaj procesu dydaktycznego, podczas którego dziecko nabywa wielu umiejętności. W przypadku nauki programowania zabawa jest doskonałą jej formą. Jak zorganizować zajęcia dla dzieci, aby zainteresować je programowaniem i otworzyć drogę do podejmowania poważniejszych wyzwań informatycznych?

Nauka programowania dla dzieci za pomocą gier i zabaw

Programowania a przyszłość dziecka

Informatyka i komputery weszły do naszego życia na stałe i nie ma już dziedziny, która radziłaby sobie bez nich. Obecnie młodzi ludzie, kończący szkoły i uczelnie zdają sobie sprawę, że bez znajomości podstaw obsługi komputera nie mają szans na rynku pracy, a szanse te wielokrotnie wzrastają wraz ze znajomością nie tylko posługiwania się różnym oprogramowaniem, ale także umiejętnością samodzielnego tworzenia aplikacji użytkowych.

Lekcje programowania na stałe weszły już do szkół podstawowych i średnich. Zalety znajomości języków programowania są porównywalne z korzyściami ze znajomości języków obcych – im więcej, tym lepiej. Rodzice, którzy myślą o przyszłości swoich dzieci, nie szczędzą wysiłków, aby zapewnić im od najmłodszych lat dostęp do komputera i nowoczesnych osiągnięć technologicznych. W społeczeństwie stale rośnie świadomość, że dzieci, które poznają podstawy programowania i następnie rozwijają tę umiejętność, mają znacznie lepszy start zawodowy niż te, które tego nie potrafią.

Gry planszowe – wstęp do nauki programowania

Jeżeli dziecko wykazuje choć minimalne zainteresowanie komputerem, warto tę ciekawość rozbudzić i rozwijać. Najlepiej zacząć od gier planszowych, które stymulują dziecięcą wyobraźnię i myślenie twórcze, a także umożliwiają ćwiczenie koncentracji i zapamiętywania. Gry planszowe obecnie przeżywają swój renesans jako alternatywa dla elektroniki i kodowania, ale może być bardzo dobrym wstępnym etapem do poznania jego tajników. Oczywiście nie chodzi tutaj o grę w popularnego chińczyka, nie wymagającego żadnej strategii i dającego grającemu tylko tyle, ile punktów „wyrzuci” kostką. Chińczyk nadaje się w zasadzie jedynie do nauki liczenia, ale nie potrzeba przy nim kreatywnego myślenia. Znacznie bardziej wartościowe są gry logiczne i pamięciowe, które mobilizują dziecko do opracowania taktyki i skoncentrowania maksymalnej uwagi, aby wygrać.

Wskazane jest, aby część wolnego czasu spędzać z dzieckiem, najlepiej całą rodziną, właśnie na tego rodzaju grach planszowych. Nie tylko będzie ono ćwiczyć umysł i rozwijać swoje myślenie twórcze; wspólna zabawa zacieśnia więzi rodzinne, a dziecko zawsze pragnie jak najwięcej czasu spędzać z rodzicami – i to je dodatkowo zmotywuje.

Gry komputerowe a nauka programowania

Po wejściu dziecka w wiek szkolny (choć często wcześniej) budzi się zainteresowanie grami komputerowymi. Zadaniem rodziców i nauczycieli jest taki ich dobór, aby mobilizowały dziecko do dalszej nauki, a także dążenia do jak najlepszych wyników, ponadto aby rozwijały myślenie logiczne i umiejętność koncentracji oraz zachęcały do myślenia algorytmicznego. Taką grą jest Minecraft, chyba najpopularniejsza na świecie gra dla dzieci, której zalety edukacyjne są bardzo wysoko oceniane. W trakcie gry dziecko uczy się optymalnego zarządzania zasobami, z których następnie mogą tworzyć różne struktury, a jedynym ograniczeniem jest zasięg wyobraźni. Wersja edukacyjna gry uczy dzieci podstaw programowania w języku Java.

Nauka kodowania dla dzieci za pomocą gry Minecraft jest prowadzona w wielu placówkach oświatowych. Organizowane są również warsztaty dla nauczycieli. W grudniu 2021 roku odbyła się kolejna edycja projektu Godzina Kodowania Minecraft (TimeCraft). Na polskim rynku edukacyjnym wydarzenie to cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem, a limit miejsc zapełnił się w ciągu 48 godzin po ropoczęciu zapisów. Wzięło w nim udział tysiąc nauczycieli ze szkół w całym kraju.

Ferie zimowe są świetną okazją, aby uczniowie, którzy z różnych powodów nigdzie nie wyjeżdżają, mogli uczestniczyć w zajęciach z programowania, organizowanych przez różne ośrodki edukacyjne. Między innymi w ośrodkach Fundacji Rozwoju Edukacji Małego Inżyniera malyinzynier.pl odbywają się różne kursy dla dzieci w kilku przedziałach wiekowych. Kurs programowania dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat w Minecraft, tworzenie gier w Greenfoot (również dla dzieci w tym samym wieku) czy grafika z Gimpem dla dzieci w wieku od 10 do 16 lat to tylko niektóre z ofert. Młodzież również znajdzie kursy dla siebie, między innymi programowanie w języku Java lub C++.

Warto, aby rodzice rozważyli możliwość zapisania dziecka na takie kursy. Z pewnością przydadzą się one w dalszej nauce informatyki w szkole, a znajomość programowania może przynieść nieocenione korzyści w życiu zawodowym.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kiedy wg Was skończy się wojna na U…
Ja obstawiam lipiec tego roku
Koszty pozycjonowania strony
Fajną opcją jest reklama na Fb, pozwala dotrzeć do wielu odbiorców, którzy są zainteresowani...
Klub puszystych
Podstawą jest odstawić węglowodany, bo to jest kluczowa przyczyna tycia, niszczy gospodarkę hormonalną...
Modne kolory na wiosnę
Pewnie żółty będzie w modzie...