Jak dbać o drewnianą podłogę – podstawowa pielęgnacja | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Jak dbać o drewnianą podłogę – podstawowa pielęgnacja

26 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Po pierwsze – profilaktyka

Utrzymanie drewnianej podłogi w dobrym stanie zaczyna się jeszcze przed myciem. By zaoszczędzić sobie kilku zabrudzeń, rys, a co najważniejsze – czasu spędzonego na konserwacji powierzchni, warto pamiętać o prostych sposobach na zabezpieczenie podłogi przed zniszczeniami. Oto kilka przykładowych trików, które pomogą nam chronić panele czy parkiet. Na wszystkie nóżki mebli naklejmy filcowe nakładki. To wydatek rzędu kilku złotych, a dzięki nim przesuwanie krzeseł czy foteli nie będzie już stanowiło żadnego zagrożenia dla drewnianej podłogi. Warto wymieniać je np. raz na pół roku, by zachowały swoją skuteczność.
Obrotowe krzesła biurowe potrafią mocno zaznaczyć swoją obecność na podłodze. Za niedużą kwotę możemy dokupić pod nie przezroczystą matę ochronną lub niewielki, gustowny dywanik, który posłuży jako dodatkowy element dekoracyjny. Jeżeli w naszym domu mieszkają czworonożni przyjaciele, zadbajmy o… stabilne wazony o szerokiej podstawie, które ciężko będzie przewrócić. Drewniana podłoga źle znosi nadmierną wilgoć, a przypadkowe wylanie na nią wody wraz z kwiatami zdecydowanie jej nie pomoże.

Po drugie – odpowiednie produkty

Drewniana podłoga „odwdzięczy” nam się pięknym, świeżym wyglądem przez długi czas, jeżeli zadbamy o to, by stosować do jej mycia odpowiednie produkty. Odpowiednie – czyli jakie?

Najlepiej sprawdzą się płyny, które skutecznie czyszczą powierzchnię, ale przy tym pomagają ją pielęgnować. Tak, by po każdym myciu kolor podłogi był głębszy i wyraźniejszy. Doskonale sprawdzą się tutaj specjalistyczne preparaty z dodatkiem regenerujących, naturalnych olejków i wosków. Kupując produkty sprawdzonych marek możemy liczyć nie tylko na skuteczność, ale i dodatkowe walory, jak np. oryginalny zapach, który będzie unosił się w mieszkaniu jeszcze długo po sprzątaniu – Aleksandra Dziedzina, specjalista ds. komunikacji marki Sidolux.

Po trzecie – właściwe mycie i pielęgnacja

Jeżeli wiemy już, czym myć, teraz pora odpowiedzieć na pytanie – jak? By mycie poszło szybko i sprawnie, najpierw warto usunąć sobie z drogi największe przeszkody, takie jak krzesła, kwiaty czy kosze stojące na podłodze. Następnie przystępujemy do odkurzenia podłogi za pomocą nasadki z miękkim włosiem. Do wiadra nalewamy wodę oraz odpowiednią ilość płynu do mycia, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Mopa należy dokładnie odcisnąć, by oszczędzić podłodze nadmiernej wilgoci i cieszyć się połyskiem bez smug. Podłogę myjemy wzdłuż słojów drewna lub ósemkami – jak jest nam wygodniej. Jeżeli mamy kilka dodatkowych minut, możemy na koniec przetrzeć podłogę, delikatną, suchą ściereczką, by wchłonąć pozostałości wody i środka do sprzątania, nie jest to jednak punkt obowiązkowy. Na koniec możemy wziąć głęboki oddech i poczuć, jak pięknie pachnie dom. Raz na jakiś czas możemy rozszerzyć pielęgnację podłogi drewnianej o zastosowanie preparatu nabłyszczającego. Wypełni on mikrouszkodzenia i pokryje panele dodatkową powłoką ochronną, a przy tym nada im jeszcze więcej niepowtarzalnego blasku.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

krzesło- jakie do komputera?
Najczęściej stoję jak coś robię przy komputerze, to jest dobre na kręgosłup...
A może jakiś konkurs internetowy?
Ja często gram, ale jeszcze nic nie udało mi się wygrać:/
Tabletki wspomagające pracę wątroby…
Ja próbowałam pić, ale jest niedobry, więc zaparzałam ziarenka i rozgryzałam:)