Co zrobić, żeby zatrzymać czas i cieszyć się pełnią życia? Warto teraz wygodnie usiąść w fotelu, spojrzeć na ładny krajobraz lub chociażby w niebo i postanowić dokonać niezbędnych zmian nie tylko w kwestii żywienia, ale podejścia do wielu spraw. Szczęście bowiem to nie głośny śmiech i radość sama w sobie, tylko głębokie poczucie spełnienia i spokój wewnętrzny.
Naszą motywacją do przyjrzenia się sobie powinna być świadomość, że co człowiek sieje, będzie też żąć, a więc jeśli dostarczamy sobie codzienne porcje stresu lub zaśmiecamy swój organizm szkodliwymi czy niezdrowymi produktami – nasze szczęście ulotni się jak bańka mydlana. Optymizm to siła napędowa szczęśliwego człowieka. Chociaż pesymista też jest potrzebny – inaczej jak powstałby parasol, spadochron, gaśnicę, poduszki powietrzne itp. Chińskie przysłowie mówi: „jeśli chcesz być szczęśliwy przez krótką chwilę: upij się, jeśli długo: zakochaj się, jeśli zawsze: zacznij uprawiać ogród”.
Dlatego też pasjonaci są najszczęśliwsi: ci co zbierają znaczki, modelują, śpiewają w chórze, zbierają bursztyny czy muszelki lub fotografują piękne widoki. Czynią swoją pasję treścią i sensem życia a nie źródłem dochodów, ich luz i szczerość są widoczne gołym okiem. Takie hobby powoduje, że człowiek przestaje zbytnio skupiać się na sobie, roztkliwiać, rozczulać, tylko z rozsądkiem podchodzić do swoich emocji, uczuć, porażek. Częściej się śmieje i z dystansem podchodzi do siebie. Ważna jest naturalnie troska o siebie i poczucie własnej wartości, ale uważanie się za egocentryczny pępek świata – powoduje frustrację. Pamiętajmy też o corocznym przeglądzie swojego organizmu. Szczególnie po ukończeniu 40 roku życia kobiety powinny skorzystać z badania mammografii, okulisty, badania ciśnienia w gałce ocznej, badania cytologicznego u ginekologa. Lekarz internista skieruje nas na badania krwi, dzięki którym zobaczymy jaki mamy poziom cholesterolu czy cukru.
Dieta – nie bez znaczenia dla naszego psychicznego samopoczucia jest odpowiednio dobrana dieta, tym bardziej, że po około 30 roku życia nasz metabolizm ulega zmianie i nie możemy sobie pozwolić na spożywanie tych samych porcji potraw co kiedyś. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, a uboga w tuczące węglowodany, alkohol. Sprawdź co masz na talerzu – nasz organizm potrzebuje od nas systematyczności i nie znosi monotonii.
Wysypiaj się – sen to nie tylko zdrowie, ale i uroda.Palenie papierosów nie tylko szkodzi otoczeniu, ale też powoduje starzenie się całego organizmu i uzależnia, a bycie czyimś niewolnikiem na pewno nie przydaje szczęścia. . Ruch i spacer na świeżym powietrzu z rodziną lub psem to świetny pomysł na zachowanie radosnego usposobienia. Jeśli nawet nie potrafisz pływać, ale nie boisz się wody – idź na basen, do sauny, wytaplaj się w jacuzzi – to uszczęśliwia, poczujesz się jak spontaniczne dziecko. A więc:
– uprawiaj swój własny „ogród szczęścia”
– nie zamartwiaj się na zapas
– dużo się śmiej, podchodź do siebie z dystansem
– ogranicz słodycze, alkohol
– rzuć palenie
– urozmaicaj posiłki
– regularnie jedz posiłki 5 razy dziennie
– pamiętaj o ruchu na świeżym powietrzu, ćwiczeniach lub basenie
– wysypiaj się
Zrób sobie małą przyjemność każdego dnia: zjedz swój przysmak, obejrzyj dobry film, skorzystaj z uzdrawiających masaży, włącz świece i kadzidełka. Celebruj każdą godzinę – niech uśmiech nie schodzi z twoich ust, pamiętaj, że żyjesz nie po to żeby się ciągle zamartwiać. Carpe diem!
zobacz również:
- Co zapewnia długowieczność?
- Naturalne sposoby, żeby twarz wyglądała zawsze młodo
- Nawyki szkodliwe dla skóry czyli co nas postarza, a co odmładza?
- Co to są owoce goji?