Co zapewnia długowieczność?

6 kwietnia 2017, dodał: Magiczka

 

Każdy chciałby prowadzić długie i szczęśliwe życie w zdrowiu, u boku partnera. Dziś gdy średnia długość życia w naszym kraju rośnie pozostaje tylko zadbać o resztę. Ruch, profilaktyka i pozytywne myślenie zapewnią nam wymarzoną długowieczność.


W 2011 roku świat obiegła informacja o parze Wietnamczyków, którzy pobili rekord, dokumentując 82-letni związek małżeński. Wpisani do wietnamskiej księgi rekordów czekają na dopełnienie formalności, by zastąpić dotychczasowych rekordzistów Światowej Księgi Rekordów Guinessa. 110-letni wówczas Huynh Van Lac i jego 106-letnia żona cieszyli się dobrym zdrowiem i szczęściem rodzinnym.

Dziś małżeństwa z długoletnim stażem to rzadkość, mimo iż średnia długość życia mieszkańców naszego globu systematycznie rośnie. Pielęgnacja związków małżeńskich to ciężka praca i ogromna odpowiedzialność. Nie wystarczy dbanie o wzajemną przyjaźń, miłość i dobrą atmosferę. Równie ważna jest dbałość o zachowanie dobrego zdrowia. Jest to wręcz obowiązek współmałżonków, by jak najdłużej utrzymać witalność, sprawność fizyczną i umysłową.

Po pierwsze ruch

Lekarze i naukowcy wielokrotnie udowodnili, że regularne zażywanie ruchu wydłuża życie. Wprowadzenie 15 minut regularnych ćwiczeń dziennie przedłuża oczekiwany czas życia średnio o 3 lata, co potwierdziły chińskie badania przeprowadzone przez doktora Chi-Pang Wen z instytutu badawczego szpitala Akademii Medycznej Tajwanu i Chin oraz Jacksona Pui Man z Tajwańskiego Narodowego Uniwersytetu Sportu. Osoby aktywne pozostają także dłużej sprawne fizycznie i umysłowo.

Po drugie profilaktyka

 

Wraz z wiekiem postępują procesy dekompensacyjne w organiźmie. Jedną z największych plag cywilizacyjnych naszych czasów są choroby reumatyczne, na które cierpi co czwarty Polak. Najbardziej narażone są osoby w wieku 30-50 lat, a więc w okresie największej aktywności zawodowej i rodzinnej. Dolegliwości bólowe, niepełnosprawność i niesamodzielność znacząco obniżają jakość życia i rzutują na  całe otoczenie chorego. O zalecanych działaniach profilaktycznych mówi dr n. med., fizjoterapeutka, Anna Famuła:

Oprócz codziennej aktywności ruchowej zalecaną formą profilaktyki schorzeń reumatoidalnych jest stosowanie pościeli z żywej wełny. Unikalne właściwości termiczne i higroskopijne wełny zapewniają utrzymanie komfortu termicznego  a przy tym jednocześnie zapobiegają przegrzaniu lub wychłodzeniu organizmu podczas snu, a w konsekwencji chorobom reumatycznym. Ciepło, które wytwarza wełna poprawia krążenie krwi, a także łagodzi bóle mięśni i stawów.”

Aby wełna zachowała swoje najważniejsze właściwości musi być to wełna najwyższej jakości. W Polsce dostępna jest oferta produktów zdrowotnych z wełny firmy Il-tex, posiadających atesty oraz zarejestrowanych jako produkty medyczne. Te produkty są szczególnie zalecane osobom narażonym na schorzenia stawów oraz tym, u których pojawiły się dolegliwości bólowe.

Po trzecie pozytywne myślenie

Słynny profesor medycyny na Uniwersytecie w Massachusetts, Jon kabat Zinn, powiedział kiedyś: ”To nie świat jako taki zwiększa w nas ryzyko zachorowania, lecz raczej my sami, przez to, jak patrzymy i co myślimy o tym, co nam się przytrafia”. Ta myśl zawiera w sobie pewien sekret, którego poznanie odmieniło życie niejednego człowieka. Siła pozytywnego myślenia, optymistycznego spoglądania w przyszłość oraz umiejętność cieszenia się życiem mają istotny wpływ na poziom witalności, stan zdrowia oraz długość i komfort życia. Naukowcy z Uniwersytetu w Yale dowiedli, że pogodny stosunek do otaczającej rzeczywistości przedłuża życie o ponad 7 lat i jest ważniejszy niż prawidłowy poziom cholesterolu czy odpowiednie ciśnienie krwi.

zobacz również:

 1. Dieta wiosenna z nowalijkami
 2. Dieta Okinawa – sekret długowieczności
 3. Dieta trzech minerałów
 4. Dieta antycholesterolowa – jadłospis i przepisy na dania

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Co zapewnia długowieczność?

 1. avatar Monia22 napisał(a):

  Ciekawy artykuł, przydatne porady. Dodałabym jeszcze zdrową, naturalną dietę. A co do profilaktyki przecie reumatyzmowi to bardzo polecam wełniane ocieplacze na stawy- zwłaszcza dla osób pracujących przed komputerem :)

 2. avatar Helene napisał(a):

  Przepraszam, myślałam, że komentarz się skasował. Bardzo proszę redakcję o usunięcie anonimu :)

 3. avatar Helene napisał(a):

  Nie zawsze jest czas i siły na ćwiczenia, nie w każdej sytuacji potrafię myśleć pozytywnie. Najłatwiejsza jest profilaktyka przeciw reumatyzmowi. Choć przyznam, że artykuł mnie zmotywował.

 4. avatar Anonim napisał(a):

  Wszystko wydaje się proste i czytelne. Jednak nie zawsze są siły i czas na ćwiczenia i nie w każdej sytuacji potrafię myśleć pozytywnie. Najłatwiejsza wydaje się profilaktyka przeciw reumatyzmowi.Choć przyznam, artykuł mnie zmotywował :)

 5. avatar natalia5299 napisał(a):

  No to od dzsiaj zaczynam ćwiczyc :D

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Owoce goji Berry 2000
Nazjdrowsze owoce świata!
Cena:
89 zł
Elegancki portfel skórzany
Praktyczny, z przegródkami, o wysokiej jakości wykonania - skóra licowa.
Cena:
159,00 zł
Sukienka plażowa z falbanką
Pareo ze sklepu Lorin.eu!
Cena:
126 zł
Complete naturalny olejek CBD/CBDa z ekstrakcji CO2 10ml
Olejek 10% 10ml CO2 Z kodem rabatowym 10% KOD: „urodaizdrowie”
Cena:
229,90
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Kapelusz z łańcuszkiem i frędzlami
Hit na lato od Szaleo.pl!
Cena:
29,99 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Jaki laptop do pracy?
Najlepiej jak zapytasz o to w serwisie redicreo. Mnie oni pomogli poskładać...
Jaki prezent dla przyjaciela - geja…
A nie możesz go zapytać? Ta flaga to lekkie przegięcie...
sportowe plecaki
A w Decathlonie? Tam mi się wydaje, że mają dość sporo.
zakupy przez internet
ja niedawno kupi,łam sobie cały pakiet microsoft bo byl mi potrzebny. Zamawialam w sklepie...
facebook