Jajka stanowią codzienny element naszej diety i nie od dziś są przedmiotem naukowych dyskusji na temat wpływu na zdrowie. W jajku znajduje się najwyższej jakości białko, aminokwasy egzogenne (czyli takie, których człowiek nie wytwarza samodzielnie) i witaminy: A, z grupy B, witaminy E, D.
Jajka są też źródłem potasu, siarki, fosforu, żelaza, cynku, a także cholesterolu, który jest substancją niezbędną w strukturze i funkcjonowaniu komórek. W żółtku jaj znajduje się lecytyna, która zwalcza tłuszcz oraz cholesterol. Zaletą lecytyny jest to, iż poprawia ona pracę wątroby oraz układu nerwowego. Kolejnym, cennym składnikiem żółtka są barwniki – ksantofil i luteina, które czuwają nad walką z wolnymi rodnikami, chronią przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, zapobiegają odkładaniu się w ścianach tętnic złogów. Jedzenie jajek wpływa również na poprawę skóry i wzmocnienie kości, a to ze względu na obecność w nich takich witamin jak: witamina A, D, E, witaminy z grupy B.
Jajka zawierają dużo cholesterolu i dlatego znalazły się na liście produktów sprzyjających rozwojowi miażdżycy. Według najnowszych badań Światowej Organizacji Zdrowia, zjedzenie około 10 jaj tygodniowo nie jest w stanie zaszkodzić zdrowiu. Zawartość cholesterolu w żółtku jaja kurzego (ok. 448 mg) jest groźna tylko dla tych osób, u których jego poziom we krwi jest już znacznie podwyższony. Więc nie takie jaja straszne, jak je malują. A jak dowodzą ankiety, przeciętny Polak zjada tylko 195 jajek rocznie.
Teraz nawet lekarze przyznają, że zdrowa osoba może codziennie jeść jajko. To dobra wiadomość dla smakoszy jajek, choć i w tym wypadku warto zachować zdrowy rozsądek, tym bardziej że trzeba wliczyć w to jajka z wypieków, makaronów itp. Smak i wartość odżywcza jajek w dużej mierze zależą od sposobu odżywiania kur. Najwyżej cenione są jaja wiejskie, pochodzące od kur żyjących w naturalnych warunkach i karmionych naturalną karmą. Najbardziej wartościowe są jajka podawane na miękko. Surowa zawartość skorupki może działać źle, szczególnie na alergików. Jeśli zdecydujemy się smażyć jaja, nigdy nie używajmy do tego tłuszczów zwierzęcych.
Nie powinniśmy przechowywać jajek w lodówce dłużej niż 3 tygodnie, ponieważ następuje w nich stopniowy rozkład białek i witamin oraz jełczenie tłuszczu – naturalny proces starzenia. Weźmy też pod uwagę, że jajka pochłaniają zapachy z lodówki. Przed użyciem jajko należy umyć w ciepłej wodzie, natomiast jeśli jest jedzone na surowo, to sparzyć. Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? Po rozbiciu żółtko powinno być zwarte i okrągłe, białko natomiast gęste (nie powinno się rozlewać).
Wkładając jajka do wrzątku, pamiętajmy o tym:
☺ 2 minuty gotowania – jajka po wiedeńsku, czyli na miękko;
☺ 3 minuty gotowania – białko lekko ścięte, żółtko miękkie;
☺ 3,5 minuty gotowania – białko całkowicie ścięte, żółtko lekko zagęszczone;
☺ 5 minut gotowania – białko mocno ścięte, żółtko miękkie;
☺ 6 minut gotowania – białko mocno ścięte, żółtko zagęszczone;
☺ powyżej 7 minut gotowania – jajka na twardo.
Napisy na jajkach:
0 – jaja z produkcji ekologicznej, kury żyją na wolnym wybiegu, mają luksusowe warunki, karmione są ekologiczną karmą, skubią trawę i jedzą dżdżownice, 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu, kury żyją w kurniku, ale mają możliwość wychodzenia na wolny wybieg 2 – jaja z chowu ściółkowego, kury hodowane w zamkniętych kurnikach i znoszą jaja prosto na ściółkę 3 – jaja z chowu klatkowego, kury żyją w niewielkich klatkach, w których nie mają możliwości poruszania się, rozprostowania skrzydeł, nie są również wypuszczane
Nie tylko jaja kurze
Przepiórcze. Są trzykrotnie mniejsze od kurzych. Mają beżową, ciemno nakrapianą skorupę. Ugotowanych na twardo (ok. 3 minuty) używa się do przyrządzania przekąsek. Zawierają proporcjonalnie tyle samo kalorii, białka i cholesterolu co jajka kurze i więcej tłuszczu. Są bardzo dobrym źródłem witaminy A, D, kwasu foliowego, cynku, żelaza, dostarczają potasu, witaminy B12, witaminy B6. W sprzedaży są jajka przepiórcze świeże i marynowane.
Kacze i gęsie. Większe od kurzych, wyrazistsze w smaku, nadają się do faszerowania i niektórych wypieków. Ponieważ częściej niż kurze bywają zakażone Salmonellą, rzadko wykorzystuje się je w kuchni.
Strusie. Mogą być 8–10 razy większe od kurzych. Jedno jajo strusie waży ok. 1,5 kg. Mają jasną, bardzo twardą skorupkę.
Przygotowanie:
Bekon, lub szybkę szwarcwaldzką podsmażyć na suchej patelni. Ugotować jajka w koszulkach. Do garnka z wodą (ok. 1.5l) dodać łyżkę octu. Wodę zagotować.
Jajko wbić na płytki talerzyk. W zagotowanej wodzie, przy pomocy łyżki zrobić wir. W środek powstałego wiru, delikatnie, z niewielkim wysokości wbić jajko.
Gotować ok. 1.5 minuty (jeżeli chcemy mieć jajko z płynnym środkiem). Gotowe jajko wyjąć z wody cedzakiem. Bułeczki podgrzać w tosterze, przekroić.
Do każdej bułeczki włożyć 1-2 plasterki bekonu/szynki szwarcwaldzkiej.
Na szynce ułożyć jajko w koszulce. Polać wcześniej przygotowanym sosem holenderskim. Posypać posiekanym szczypiorkiem. Przykryć drugą połową bułki.
Przygotowanie:
Cebulę drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej odrobinę oliwy i podsmaż cebulę na złoty kolor. Czosnek posiekaj, wrzuć na patelnię. Dodaj pomidory z puszki i podsmażaj razem, mieszając od czasu do czasu, aż pomidory się rozpadną.
Z papryczek wykrój pestki i drobno posiekaj. Dodaj do sosu. Przypraw solą do smaku i zdejmij z ognia.
Rozgrzej drugą patelnię. Tortille posmaruj olejem i podsmaż z dwóch stron przez mniej więcej 30 sekund. Zdejmij z ognia, przykryj i odłóż w ciepłe miejsce.
Na tej samej patelni rozgrzej odrobinę oleju, smaż na małym ogniu po dwa jajka na raz, aż białko się zetnie.
Ułóż po dwa jajka na jednej tortilli, pomiędzy nałóż sos. Natkę pietruszki posiekaj, posyp wierzch jajek. Dodaj sól do smaku.
Jajka nadziewane grzybowe:
Składniki:
– 8 jaj ugotowanych na twardo
– 3-4 łyżki kwaśnej śmietany – 2 łyżeczki musztardy
– ½ łyżeczki soli
– 1/2 kg pieczarek
– ½ szklanki posiekanej cebuli
– 2 łyżki masła
– ½ filiżanki startego żółtego sera (Cheddar)
– ½ łyżeczki papryki
Przygotowanie:
Przeciąć jaja na pół (wzdłuż), usunąć żółtka. Udusić pieczarki z cebulą na maśle. W misce, rozgnieść żółtka widelcem. Dodać śmietanę, musztardę, sól i wystudzone pieczarki. Wymieszać. Nadzieniem wypełnić wydrążone jajka. W żaroodpornym naczyniu ułożyć nadziewane jajka. Posypać serem i papryką. Przykryć i przechowywać w lodówce przez noc. Wyjąć z lodówki na 30 min. przed pieczeniem. Piec, odkryte ok. 25-30 minut. Podawać ciepłe. Wydajność: 6-8 porcji.
Jajka po szkocku
Składniki:
– 0,5 kg mięsa mielonego z indyka
– 4 jajka (3 ugotowane na twardo i jedno surowe) – cebula
– czosnek
– dowolne przyprawy
SOS:
– jogurt naturalny
– dowolna zielenina (koperek, szczypiorek itp)
Przygotowanie:
Do mięsa wbijamy surowe jajko, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę, czosnek i przyprawy do smaku. Ugotowane jajka oblepiamy mięsem i wkładamy do naczynia żarodpornego lub blaszki. Potem wszystko ląduje w rozgrzanym do 190 stopni piekarniku na około 40 minut. Na wierzchu można posypać koperkiem.
W wersji niedukanowej oblepione mięskiem jajka obtacza się jeszcze w standardowej panierce.
Jajka po hiszpańsku
Składniki:
– 6 jajek
– sól do smaku
– 2-3 łyżki oliwy – 2 papryczki chilli
– 2 pomidory
– 2 cebule
– 1 żółta papryka
– 100 g zielonego mrożonego groszku
– 1,5 czerwonej papryki
– pieprz do smaku
Przygotowanie:
Umyj wszystkie warzywa, pomidory sparz wrzątkiem, obierz skórkę i pokrój w kostkę. Cebulę posiekaj i podsmaż na oliwie, dodaj pokrojoną w grubszą zapałkę żółtą i czerwoną paprykę. Dodaj groszek, drobno posiekane chilli, pomidory, duś aż warzywa będą miękkie.
Podduszone warzywa przyprawione, sola i pieprzem włóż do kokilek, na środku zrób wgłębienie, wbij w nie po jednym jajku i zapiekaj w piekarniku aż jajka się zetną.
Jajka zapiekane z szynką
Składniki:
– 8 jajek
– 200 g sera żółtego – 200 ml śmietany 36%
– 50 ml wody
– 150 gramów gotowanej szynki
– 1 Fix Spaghetti Carbonara Knorr
– 1 łyżeczka margaryny
– 1 łyżka natki pietruszki
– 4 łyżki bułki tartej
– pieprz
– gałka muszkatołowa
Przygotowanie:
Ugotuj jajka na twardo, obierz i skrój w plastry. Pokrój szynkę w plasterki, a ser zetrzyj. Kilka plasterków jajka i szynki odłóż do dekoracji. Do szklanki wsyp Fix i dodaj do niego wodę, śmietanę, gałkę muszkatołową oraz pieprz – wszystko wymieszaj do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przygotuj żaroodporne naczynie i natrzyj je tłuszczem. Naprzemiennie układaj w nim jajka, szynkę oraz ser. Wszystkie warstwy starannie polewaj sosem. Zapiekankę posyp bułką tartą i udekoruj paskami szynki i jajka. Nagrzej piekarnik do 175°C i wstaw zapiekankę na około 25 minut. Najlepiej podawać ją na ciepło z natką posiekanej pietruszki.
Przygotowanie:
Podsmażyć boczek na patelni, obracając tylko raz. Odsączyć na papierowych ręcznikach. Ułożyć 2 plasterki bekonu na każdej połowie muffiny. W niezbyt głębokim dużym rondlu zagotować wodę, wlać ocet. Delikatnie wbijać jaja. Gotować chwilę do ścięcia (w zależności od upodobań). Łyżką cedzakową delikatnie wyjmować jaja, układać je na przygotowanych grzankach, posolić i posypać pieprzem.
Przygotowanie:
Dokładnie umyj, a następnie osusz szpinak. Na rozgrzanej patelni rozpuść margarynę i podsmaż na niej czosnek przez około 1 minutę. Dodaj szpinak oraz Przyprawę Uniwersalną Delikat Knorr, wszystko razem wymieszaj. Po chwili odstaw patelnię na bok.
Do garnka wlej wodę i zagotuj ją. Następnie dodaj ocet i mieszaj, aż powstanie „wir”, wtedy wrzuć jajko do wody. Gotuj je przez 2-3 minuty. Szpinak ułóż na talerzu i połóż na nim jajko. Potrawę można podawać także z tostami albo ze świeżo podsmażonym, chrupiącym boczkiem.
Jajka Flamenco
Składniki:
– 4 jajka
– 2 ząbki czosnku – Esencja do duszonych warzyw Knorr
– 1 mała cebula
– 6 ugotowanych szparagów (mogą być mrożone)
– puszka fasolki czerwonej (mała)
– puszka kukurydzy (mała)
– pół szklanki przecieru pomidorowego
– 2 plastry szynki serrano
– 150 g pikantnej kiełbasy chorizo pokrojonej w kosteczkę
– 20 ml oliwy z oliwek
– ¼ łyżeczki ostrej papryki w proszku
Przygotowanie:
Posiekaj cebulę i czosnek, wrzuć wraz kiełbasą chorizo na rozgrzaną oliwę i zrumień. Wrzuć kukurydzę, fasolkę i pocięte w mniejsze kawałki szparagi. Duś chwilę na małym ogniu. Dodaj przecier, podlej kilkoma łyżkami wody i dodaj Esencję do duszonych warzyw Knorr. Duś na małym ogniu 15 minut. W tym czasie przygotowuj kokilki do zapiekania: smaruj je oliwą i napełniaj przygotowaną masą pomidorową. Do każdej kokilki wbij po 1 jajku, ale nie mieszaj zawartości. Białko przykryj szynką, aby żółtko było odsłonięte, posyp ostrą papryką. Kokilki wstaw do gorącego piekarnika i zapiekaj 5-8 minut, aby ścięły się białka pod wędliną.
Jajka po florencku
Składniki
– 10 grubszych plastrów szynki
– Fix Spaghetti 4 sery z brokułami Knorr
– 1,5 szklanki wody – 100 g mrożonego szpinaku w liściach
– 10 jajek
– 10 kromek chleba tostowego
– 1 łyżka margaryny
– ząbek czosnku
– sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Rozmieszaj Fix Spaghetti 4 sery z brokułami Knorr w 1,5 szklanki wody. Gotuj około 8 minut, ciągle mieszając. Podduś szpinak z łyżką margaryny i roztartym ząbkiem czosnku. Podsmaż szynkę z obu stron. Usmaż jajka na patelni. Podgrzej tosty w piekarniku lub tosterze. Wyjmij z piekarnika i układaj na nich kolejno: plaster szynki, łyżkę szpinaku, łyżkę Fixu Knorr oraz jajko. Przed podaniem dopraw pieprzem i solą (jeśli uznasz to za konieczne).
Jajka z warzywami w sosie pomidorowym
Autor: www.zyjezebyjesc.pl
Składniki:
– 2 pomidory (np. zielony i czerwony)
– 1/2 papryki czerwonej – 1/2 papryki żółtej
– 1 cebula
– 1 papryczka chili
– 70 g szynki
– 4 – 6 łyżek sosu pomidorowego
Przygotowanie:
Warzywa myjemy i kroimy na drobne kawałki/paski/prążki. Dusimy warzywa na patelni przez ok. 5 minut. W tym czasie, szynkę kroimy na cienkie plasterki, dodajemy do warzyw razem z sosem pomidorowym i dusimy jeszcze kilka minut. Na ciepłe warzywa wbijamy jajka (np. 3 szt.) i zapiekamy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C, tyle czasu by jajka się ścięły (bardziej lub mocniej, to już jak kto lubi). Podajemy np. ze świeżą rukolą.
Papryka zapiekana z jajkiem i makaronem
Autor: Anna
Przygotowanie:
Piec nastawiamy na 220 stopni, góra dół. Paprykę myjemy i kroimy na połowy – razem z ogonkami, oczyszczamy z pestek.
Cebulę, seler i pół ( 1/2 sztuki ) papryki kroimy w kostkę. Podsmażamy na maśle razem z posiekanym makaronem (u mnie spaghetti może być dowolny ) , doprawiamy solą , pieprzem i papryką. Smażymy aż warzywa będą szkliste około 5 minut.
Papryki faszerujemy nadzieniem, wbijamy jaja do każdej połówki i zapiekamy aż się zetną około 15 minut.
Podajemy gorące.
Udany duet – jajko na wafelku
Autor: Babciagramolka
Składniki:
– 1 wafel kukurydziany extra cienki Good Food
– 1 jajko – kilka listków sałaty strzępiastej
– 1/2 łyżki pokrojonego szczypiorku
– sól morska ( Młynek )
– masło do natłuszczenia patelni
Przygotowanie:
Natłuścić lekko patelnię do robienia jajek sadzonych (lub zwykłą). Wbić jajko i smażyć tak by się prawie ścięło. Delikatnie przewrócić łopatką na moment na drugą stronę i natychmiast zdjąć z patelni. Jajko ma być idealnie okrągłe (smażone na małej patelence takie będzie) – jeśli ma nie równe brzegi można je przyciąć dużym kubkiem.
Na wafel położyć liście sałaty. Na nich jajko sadzone. Delikatnie naruszyć żółtko by było płynne ale nie spływało z kanapki. Posypać pokrojonym szczypiorkiem. Posolić solą morską.
Podawać natychmiast.
Jeśli chcemy zrobić kilka porcji to usmażone jajka kładziemy na ogrzanym talerzu i zakrywamy folią aluminiową – przez chwilę utrzyma jajka ciepłe.
Na oliwie podsmażyć szpinak i dodać czosnek wedle uznania.
Dodać jajka, posolić i smażyć.
Podawać samodzielnie lub na chlebie.
Jajecznica królewska
Składniki:
– 10 dag margaryny
– 2 cebule
– 2 papryki czerwone
– 2 pomidory
– 20 dag szynki drobiowej
– 2 łyżeczki przecieru pomidorowego
– 20 dag sera żółtego
– 6 jajek
– pieprz,
– vegeta.
Przygotowanie:
Na patelnię dać margarynę, rozpuścić ją , wsypać pokrojoną w kostkę cebulę , podpiec na rumiano, paprykę , pomidory i szynkę pokroić w drobną kosteczkę, dać na cebulkę i dusić do miękkości,dodać przecier pomidorowy , pieprz i wegetę , dodać roztrzepane jajka i trzy łyżki startego żółtego sera , podsmażyć , doprawić do smaku, nałożyć na talerzyki posypać resztą żółtego sera, podawać z pieczywem.
Jajecznica z pomidorami
Składniki:
– 8 jajek
– 1 duża cebula
– kiełbasa lub szynka
– sól
– pieprz do smaku
– 5 pomidorów świeżych lub suszone w oleju
– ser feta.
Przygotowanie:
Umyć pomidory i pokroić. Rozbić do miseczki jajka. Cebulę obrać i pokroić w paseczki (nie za drobno, ale też nie a grubo). Rozgrzać patelnię. Pokroić kiełbasę/szynkę i wrzucić na rozgrzaną patelnię. Kiedy już się lekko podsmaży wsypać cebulkę. Jak cebula będzie już zeszklona – wlać jajka z miseczki na patelnię. Wrzucić pomidory. Gdy jajecznica jest gotowa, posolić i dodać pieprz oraz ser feta.
Jajecznica z kurkami
Składniki:
– 50 g kurek
– 3 jajka
– sól
– 1 łyżka masła.
Przygotowanie:
Kurki oczyścić z resztek runa leśnego. Większe kurki pokroić w drobną kostkę. Najlepiej jeśli mamy malutkie kurki wówczas dodajemy całe. Na patelni rozpuścić masło. Do rozpuszczonego masła dodać kurki. przysmażać na małym ogniu kilka minut aż odparuje sok który wycieknie z kurek. Gdy kurki będą gotowe wbić jajka i posolić do smaku.
Jajka w zielonych gniazdkach z sosem chrzanowym
Autor: doprawionefantazja
Składniki:
– 3 jajka
– 6 plastrów szynki drobiowej
– ok. 50 g kiełków brokuła lub innych – szczypiorek
Na sos chrzanowy:
– małe opakowanie jogurtu greckiego (180g)
– 2 łyżeczki chrzanu
– odrobina soku z cytryny
– sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Jajka ugotuj na twardo (lub pół twardo jeśli wolisz), obierz z łupinek i przekrój wzdłuż na pół.
Jogurt grecki dokładnie wymieszaj z chrzanem, sokiem z cytryny i przyprawami.
Na talerzu ułóż szczypiorek, na nim plasterek szynki, następnie porcję kiełków i jedną połowę jajka. Zwiąż całość szczypiorkiem i udekoruj odrobiną sosu chrzanowego.
Przygotowanie:
Jajka gotujemy na twardo w osolonej wodzie, a po przestudzeniu obieramy ze skórki i kroimy w niezbyt drobną kostkę. Dodajemy do nich odsączone kapary, pokrojone ziemniaki i jabłka. Mieszamy z dwiema czubatymi łyżkami majonezu i pokrojoną natką pietruszki. Doprawiamy do smaku. Posypujemy szczypiorkiem.
Jajka faszerowane sałatką cytrynowo-kurczakową
Składniki:
– 2 ¼ kg piersi z kurczaka bez kości
– 1 ½ łyżeczki soli – ½ łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
– 24 ugotowanych jaj
– 1 szklanka majonezu
– 2 zielone cebule, drobno posiekane
– 1 łyżka posiekanej świeżej pietruszki
– 1 łyżka posiekanego koperku
– 2 łyżki świeżego soku z cytryny.
Przygotowanie:
Posypać równomiernie kurczaka 1 łyżeczką soli i ½ łyżeczki pieprzu. Grillować mięso w wysokiej temperaturze od 6 do 8 min. z każdej strony. Pozostawić do ostygnięcia. Jajka przeciąć na pół wzdłuż, ostrożnie usunąć żółtka. Wymieszać razem majonez, cebulę, pietruszkę i koperek. Dosolić do smaku. Mięso kurczaka pokroić lub zmielić, dodać do majonezu i wymieszać dokładnie. Wypełnić białka i chłodzić, co najmniej przez ½ godziny.
Przygotowanie:
Przekroić jajka wzdłuż na pół, ostrożnie wyjąć żółtka. Żółtka, wymieszać z majonezem, sokiem z cytryny, ostrym sosem i ziołami. Wkładać mieszaninę w miejsce żółtek, tworząc ładną kompozycję. Chłodzić w lodówce przynajmniej 1 godzinę przed podaniem. Ozdobić ziołami.
Przygotowanie:
Jajka ugotować na twardo i przestudzić. Obrać i przekroić na połówki. Ostrożnie wyjąć żółtka. W małej misce wymieszać pierwsze 10 składników. W drugiej misce utrzeć żółtka na puree i dodać do mieszanki. Jajka wypełnić mieszanką. Posypać natką pietruszki i papryką. Przechowywać w lodówce.
Przygotowanie: Jajka ugotować na twardo i przestudzić. Obrać i przekroić na połówki. Ostrożnie wyjąć żółtka. 4 żółtka rozetrzeć w misce, dodać płatki ziemniaczane i kolejne 6 składników, wymieszać. Wymieszać krewetki i pietruszkę. Przełożyć masę do białek, na niej ułożyć krewetki. Posypać pokrojonym drobno boczkiem. Przechowywać w lodówce.
Jajka pikantne
Składniki:
– 6 dużych jaj
– 2 łyżki majonezu
– 2 łyżki jogurtu bez tłuszczu
– 2 łyżeczki musztardy Dijon – 1 ząbek czosnku, posiekany
– 1 łyżeczka soku z cytryny
– 1/4 łyżeczki cayenne
– 1/4 łyżeczki papryki słodkiej
– 2 dymki, drobno pokrojone w kostkę
– 1/4 małej czerwonej papryki
– 1 szczypta szafranu
– 2 łyżeczki wrzącej wody
– sól i świeżo zmielony pieprz
– dymka jako ozdoba
Przygotowanie: Jajka ugotować na twardo i przestudzić. Obrać i przekroić na połówki. Ostrożnie wyjąć żółtka. Połączyć majonez, jogurt, musztardę, czosnek, sok z cytryny, paprykę, dymki i czerwony pieprz. Dodać szafran. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać utarte żółtka. Wszystko dobrze wymieszać. Mieszanką napełniać białka jajek. Posypać zieloną cebulką.
Ugotowane na twardo jajka posiekać drobno. Lubczyk i szczypiorek drobno pokroić. Wymieszać wszystkie składniki w miseczce, dobrze rozgnieść widelcem, nie żałując pieprzu. Podawać na pieczywie z zieloną sałatą.
Przygotowanie: Do naczynia miksującego wrzucić ząbek czosnku i cebulę, zmiksować. Dodać pokrojony drobno boczek, jajka i paprykę. Wymieszać i dodać śmietanę. Dodać drobno pokrojoną cebulę czerwoną. Doprawić solą (ok.1/3 łyżeczki, wedle upodobania, ponieważ boczek wędzony jest dosyć słony) i pieprzem do smaku. Dobrze wymieszać. Wyśmienicie smakuje z bułeczkami lub na razowym chlebku.
Przygotowanie: Obrane jajka drobno pokroić, dodać śmietanę, musztardę i koperek. Wszystko bardzo dokładnie wymieszać – można też zmiksować. Doprawić do smaku solą i białym pieprzem. podawać z pieczywem i zieloną sałatą.