Mówi się o nich, że są najzdrowszymi owocami świata. Zawierają trzy razy więcej żelaza niż szpinak, 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcza, więcej beta karotenu niż marchewka i dwa razy więcej antyoksydantów niż czarna jagoda. W tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się je jako lek poprawiający wzrok i funkcjonowanie wątroby. O czym mowa? O jagodach goji.
Tajemniczy kolcowój
Ich botaniczna nazwa to kolcowój chiński (Lycium chinense). Należy do tej samej rodziny roślin co ziemniak (psiankowate). Rośnie przede wszystkim w Chinach, Mongolii, Japonii, Korei i na Tajwanie, na terenach o umiarkowanym klimacie.
Kolcowój jest mocno rozgałęzionym krzewem osiągającym wysokość 1-2 metrów. Ma cierniste łodygi i podłużne liście. Kwitnie dość niepozornie, a tym, co ma najcenniejsze, są niewielkie, dwucentymetrowe, podłużne jagody w kolorze czerwieni. Owoce te mają słodki smak i najlepiej spożywać je prosto z drzewa. Są tak delikatne, że podczas zbiorów nie zrywa się ich, ale strząsa na specjalne maty, a następnie suszy.
Owoc wiecznej młodości
O zbawiennym wpływie jagód goji na zdrowie Chińczycy wiedzą od tysięcy lat. Do niedawna w kraju tym organizowano festiwal poświęcony tej roślinie. Jagody nazywa się „owocami wiecznej młodości” i „czerwonymi diamentami”. Dlaczego? Dzięki dużej zawartości antyoksydantów (m.in. karotenoidów) owoce goji wspomagają budowę nowych komórek organizmu i regenerację starych. Chronią DNA przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, a co za tym idzie spowalniają procesy starzenia. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia groźnych nowotworów i chorób układu krążenia.
Jagody kolcowoju jako jedyny składnik pożywienia mają zdolność stymulowania ludzkiego organizmu do produkcji hormonu wzrostu, co także hamuje proces starzenia się.
Owoce goji na odchudzanie
W goji znajdują się niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy, który jest pomocny w odchudzaniu, oraz kwas omega 6. Jagody mają korzystny wpływ na zawartość tłuszczu w organizmie, ponieważ przyspieszają jego spalanie, a tym samym pomagają tracić wagę podczas stosowania diety odchudzającej. Na właściwe działanie układu pokarmowego ma także wpływ błonnik zawarty w owocach kolcowoju. Jagody są zatem doskonałą przekąską dla osób lubiących podjadać. Naukowcy pokładają w nich nadzieję na zrewolucjonizowanie współczesnej dietetyki.
Średnia wartość odżywcza w 100 g owoców wynosi: energia 281 kcal/1192 kJ, białko 11,4 g; węglowodany 64 g, w tym cukry 55,8 g; tłuszcz 2,4g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,47 g.
Zdrowie na gałęzi
Owoce kolcowoju zawierają m.in.:
- liczne witaminy: A, C, E oraz z grupy B (B1, B2, B6),
- pierwiastki takie, jak: wapń, potas, żelazo, cynk, miedź, nikiel, chrom, kobald, selen.
Świeże jagody goji są najlepszym źródłem zeaksantyny i β-karotenu – oba związki odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i chronią przed chorobami oczu.
Według medycyny chińskiej jagody goji mają właściwości tonizujące. Usprawniają pracę serca, nerek, wątroby i płuc. Zmniejszają dolegliwości reumatyczne i korzystnie wpływają na mięśnie i kości. Ponadto wzmacniają odporność organizmu na infekcje.
Jak jeść jagody goji
W Polsce najczęściej można kupić owoce suszone. Warto wybierać tylko te, które pochodzą z upraw ekologicznych, ponieważ inne mogą być zanieczyszczone pestycydami. Zaleca się zjadanie ok. 70 jagód, czyli 10-20 g.
Owoce można traktować tak jak rodzynki: dodawać je do musli, ciast, jogurtów, owsianki. Przełamią smak duszonych potraw i zup. Będą wspaniałym dodatkiem do naleśników oraz herbaty.
Koktajl z jagodami goji
- 2 banany
- 2 łyżki jagód goji
- 1 szklanka mleka
Składniki mieszamy w blenderze. Pijemy na zimno. Jeśli do koktajlu dodamy musli lub płatki owsiane, otrzymamy pożywne śniadanie.
- 80 g owoców
- 1 litr wódki
- pół szklanki miodu
- pół szklanki wody
Owoce zalewamy wódką i zostawiamy na dwa miesiące. Miód rozpuszczamy w ciepłej (ale nie gorącej wodzie). Dodajemy do nalewki i odstawiamy na ok. dwa tygodnie.
Wywar z owocami goji
Jedną łyżkę jagód gotujemy w litrze wody przez 5-10 minut. Odstawiamy do ostygnięcia. Wypijamy wywar, a owoce zjadamy.
Materiały:
www.jagody-goji.blogspot.com
www.sante.pl/m149/zdrowe-zycie/jedzenie-dla-zdrowia/jagody-goji
www.agb.waw.pl/odchudzanie/index.php/zasady-zdrowego-ywienia/owoce/349-waciwoci-jagod-goji
zobacz również:
-
Owoce goji: sadzenie i pielęgnacja
-
Jagody goji dla zdrowia
-
Owoce acai – właściwości
-
Najdziwniejsze owoce na świecie