Depresja — jakie rodzaje wyróżniamy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Depresja — jakie rodzaje wyróżniamy?

25 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Depresja jest stanem chorobowym, który bezpośrednio wpływa na samopoczucie, nastrój i zdolność funkcjonowania. Istnieją różne rodzaje zaburzeń depresyjnych. Objawy mogą wahać się od stosunkowo niewielkich do bardzo ciężkich, dlatego warto zdawać sobie sprawę z zakresu stanów i ich specyficznych objawów.

depresja

Czym jest depresja?

Depresja to stan chorobowy, który wpływa na nastrój i zdolność funkcjonowania. Objawy depresji obejmują uczucie smutku, niepokoju lub beznadziejności. Stan ten może również powodować trudności z myśleniem, pamięcią, jedzeniem i snem.

Rozpoznanie poważnego zaburzenia depresyjnego (depresji klinicznej) oznacza, że ​​przez co najmniej dwa tygodnie czułeś się smutny, słaby lub bezwartościowy, a jednocześnie pojawiły się inne objawy, takie jak problemy ze snem, utrata zainteresowania aktywnością lub zmiana apetytu.

Bez leczenia depresja może się pogłębiać i trwać dłużej. W ciężkich przypadkach może prowadzić do samookaleczenia lub śmierci.

Jakie są rodzaje depresji?

Pracownicy służby zdrowia określają typy depresji według objawów i przyczyn. Choć najczęściej taki stan nie ma oczywistej przyczyny. U niektórych osób mogą trwać znacznie dłużej niż u innych — bez wyraźnego powodu.

Wśród rodzajów depresji można wyróżnić:

Duże zaburzenie depresyjne

Duża depresja jest czasami nazywana dużą depresją, depresją kliniczną, depresją jednobiegunową lub po prostu „depresją”.

Wiąże się z obniżeniem nastroju i/lub utratą zainteresowania i przyjemności z codziennych czynności, a także z innymi objawami, które trwają dłużej niż dwa tygodnie i wpływają na wszystkie obszary życia człowieka, w tym pracę i relacje społeczne.

Depresja afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa była kiedyś znana jako „depresja maniakalna”, ponieważ osoba doświadcza okresów depresji i okresów manii, z okresami normalnego nastroju pomiędzy nimi.

Mania jest jak przeciwieństwo depresji i może mieć różną intensywność – objawy obejmują świetne samopoczucie, dużo energii, gonitwę myśli i małą potrzebę snu, szybką rozmowę, trudności z koncentracją na zadaniach oraz uczucie frustracji i irytacji.

W dzisiejszych czasach psychoterapia online to wygodny sposób jak osiągnąć profesjonalną pomoc bez wychodzenia z domu. 

Depresja poporodowa i okołoporodowa

Kobiety są bardziej narażone na depresję w czasie ciąży oraz po porodzie. Można spotkać się również z terminem „okołoporodowy”, który opisuje okres ciąży i pierwszy rok po urodzeniu dziecka.

Przyczyny depresji w tym czasie mogą być złożone i często wynikają z kombinacji czynników. W dniach bezpośrednio po porodzie wiele kobiet doświadcza „baby blues”,  co jest częstym stanem związanym ze zmianami hormonalnymi.

Depresja poporodowa trwa dłużej i może dotyczyć nie tylko matki, ale jej relacji z dzieckiem, rozwoju dziecka, relacji matki z partnerem i innymi członkami rodziny.

Uporczywe zaburzenie depresyjne

Znane jest również jako dystymia. Objawy są podobne do objawów dużej depresji, natomiast mniej nasilone. Warto jednak dodać, że w przypadku dystymii objawy utrzymują się dłużej.

Osoba musi mieć tę łagodniejszą depresję przez ponad dwa lata, aby móc zdiagnozować dystymię.

Depresja psychotyczna:

Osoby z depresją psychotyczną mają poważne objawy depresyjne i urojenia lub halucynacje.

Złudzenia to wiara w rzeczy, które nie są oparte na rzeczywistości, podczas gdy halucynacje obejmują widzenie, słyszenie lub odczuwanie dotyku przez rzeczy, których w rzeczywistości nie ma.

Sezonowe zaburzenie afektywne (SAD)

SAD  to zaburzenie nastroju, które ma charakter sezonowy. Przyczyna choroby jest niejasna, ale uważa się, że jest ona związana ze zmiennością ekspozycji na światło w różnych porach roku.

Depresja sezonowa lub sezonowe zaburzenie afektywne zwykle rozpoczyna się późną jesienią i wczesną zimą. Często zanika wiosną i latem.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Depresja — jakie rodzaje wyróżniamy?

  1. Jakoś sceptycznie jestem nastawiona do psychoterapii online. Chodziłam na tradycyjne spotkania z psychologiem i wydaje mi się, że są bardziej efektywne.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Pościel dla chłopca
Warto przy zakupie poscieli kierować się zainteresowaniem chłopca np.jeśli lubi piłkę nożną...
Inspiracje świąteczne
Internet jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Blogi tematyczne,Instagram czy Facebook obfitują w pomysły na świąteczne...
Mało znane miejsca do zwiedzenia w …
Poznaniacy jednak mogą pochwalić się tym, że do ich centrum przylega pokaźnych rozmiarów… jezioro....
Jak zadbać o skórę na szyi?
Myj szyję i dekolt przy pomocy chłodnej wody, aby pobudzić krążenie i poprawić napięcie...