Euterpa warzywna, warzywnia warzywna (łac. Euterpe oleracea) to jedno i to samo drzewo rosnące w Amazonii, a jego ciemnofioletowe malutkie owoce (z portugalskiego acai) wchodzą w skład codziennej tradycyjnej kuchni brazylijskiej. Drzewo wyrasta nawet do 15 m wysokości, długie na 3,5 m liście skupione są na szczycie palmy.
Dlaczego znane w Amazonii od setek lat owoce dopiero teraz robią furorę? Malutkie jagody są skarbnicą wielu cennych składników odżywczych, szczególnie antyoksydantów! Są do tego stopnia rewolucyjnym pokarmem, że zostały okrzyknięte jednym z najzdrowszych pokarmów! Ponad to owoce acai kryją w sobie: aminokwasy (cząsteczki, z których zbudowane jest białko), kwasy tłuszczowe, pierwiastki śladowe, szereg witamin (B1, B2 oraz B3, witaminę C i E, niacynę), beta karoten, wapń, potas, miedź, cynk oraz fosfor i wiele wiele innych. Stąd też cały wachlarz właściwości acai, które dotyczą zarówno naszej urody jak i stanu zdrowia. Dzięki bogatemu wnętrzu jagody maja właściwości odmładzające i detoksykacyjne, poprawiają koncentrację, jakość snu, jak również przyspieszają regenerację organizmu, wspomagają odchudzanie dzięki przyspieszeniu metabolizmu tłuszczu, poprawiają metabolizm, wzmacniają odporność, poprawiają apetyt.
Dzięki bogactwu antyoksydantów jagody acai znajdują zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych i układu krążenia (obniżają poziom cholesterolu oraz regulują ciśnienie krwi), zwiększają libido oraz wpływają dobroczynnie na stan skóry i wzroku.
Lista pozytywnych właściwości jagód jest naprawdę imponująca, a to wszystko przede wszystkim za sprawą antyoksydantów!
czym są antyoksydanty i gdzie je można znaleźć?
Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze lub antyutleniacze), to substancje, których zadaniem jest zwalczanie wolnych rodników. Nasz organizm został wyposażony w naturalne funkcje obronne, należą do nich tzw. fizjologiczne antyoksydanty (glutation, dysmutaza nadtlenkowa, katalaza, witamina C, E, koenzym Q10), niestety, obecny styl życia (zła dieta, spaliny, stres, palenie tytoniu, praca przed komputerem itp.) sprawia, że coraz częściej ten mechanizm nie nadąża. Dlatego też
Podobno, owoce acai dostarczają najwięcej przeciwutleniaczy spośród wszystkich naturalnych źródeł (badania mówią, że zawierają ich 33x więcej niż w czerwonych winogronach). Co jednak, jeśli akurat nie mamy dostępu do owoców acai? Antyoksydanty w sposób naturalny występują w wielu powszechnie dostępnych pokarmach: w niektórych olejach roślinnych (np. lniany), w owocach jagodowych (owoce dzikiej róży, porzeczki, czarne jagody, borówki, aronia, wiśnie, żurawiny), warzywach (natka pietruszki, papryka, kapusta kiszona, dynia, szpinak), w herbacie (szczególnie białej, ale również zielonej) oraz w świeżych ziołach (oregano, tymianek, rozmaryn, bazylia, mięta oraz świeży korzeń imbiru). Niezależnie od tego czy skusimy się na zakup produktów z jagód acai na pewno warto już dziś urozmaicić swoją dietę w popularne krajowe produkty, zwiększyć spożycie przypraw ziołowych, a zamiast słodkich napoi i soków zacząć pić np. zieloną herbatę.
Justyna Marszałkowska-Jakubik – www.e-prolinea.pl