Jagnięcina – przepisy i różne sposoby na jagnięcinę
Jagnięcina czyli młoda baranina dość rzadko jest serwowana na polskich stołach, niestety niesłusznie, ponieważ jet uznawana za mięso niezwykle delikatne, wyborne w smaku a odpowiednio przygotowane jest soczyste i rozpływa się w ustach. Koneserzy tego mięsa doceniają fakt, że jagnięcina pochodzi od stosunkowo młodych zwierząt czyli nawet tych, które nie ukończyły 1 roku życia.
Mięso jagnięce zawiera mało tłuszczu, dzięki temu nie będzie ono posiadała charakterystycznego, dość nieprzyjemnego zapachu, za co odpowiada właśnie tłuszcz od dorosłego osobnika.Aby złagodzić zapach mięsa, należy je oczyścić z błon lub tłuszczu i wymoczyć w mleku lub włożyć do marynaty. Wspaniały smak uzyska się zaprawiając przyprawami i ziołami takimi jak pieprz, papryka, chilli, świeża mięta, kolendra, cząber, rozmaryn, tymianek, kmin, czosnek. Jagnięcina należy do mięs, które przy dłuższej obróbce stają się twarde i suche. Dlatego warto mięso najpierw zamarynować na około 12 godzin. Bazą do marynaty może być czerwone wino, ocet, zsiadłe mleko, jogurt lub olej.
Grillowana jagnięcina z sałatką ogórkową
Składniki:
Sałatka: 6 ogórków
1 łyżeczka soli
2 szklanki niskotłuszczowego jogurtu
1/2 szklanki świeżych liści mięty, posiekanych
1 i 1/2 łyżeczki cukru
Pozostałe: 1 łyżka stołowa nasion kopru włoskiego
1 łyżka nasion gorczycy
1 łyżka nasion kminku
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka czarnego pieprzu w ziarnach
1 łyżeczka suszonego tymianku
3 całe ząbki czosnku
2 łyżki świeżego soku z cytryny
2 kg mięsa jagnięcego bez kości
gałązki mięty do przybrania
Przygotowanie:
Pociąć ogórka w drobne paski, zostawić nieco obranej skórki. W średniej misce wymieszać ogórki z 1/4 łyżeczki soli, pozostawić na 10 min. Odsączyć płyn lekko dociskając ogórki. Dodać jogurt, miętę, cukier i pozostałe 3/4 łyżeczki soli. Przykryć i przechowywać w lodówce.
W młynku lub moździerzu rozdrobnić nasiona kopru, gorczycy, kminku, sól, pieprz, tymianek i goździki. W małej miseczce wymieszać czosnek i sok z cytryny z przyprawami. Marynatą dokładnie natrzeć mięso. Położyć na gorący ruszt grilla i piec 25 min. na 1 stronie. Upieczone mięso zdjąć na talerz i pokroić w plasterki. Udekorować gałązkami mięty. Podawać z sałatką z ogórka.
Grillowany udziec jagnięcy z miętą
Składniki:
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki wody
1/3 filiżanki oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
grubo zmielony czarny pieprz
udziec jagnięcy (1-1,5 kg) bez kości
3/4 szklanki migdałów
Przygotowanie:
Pieczona jagnięcina
Składniki:
1 udziec jagnięcy (ok. 1,25 kg)
150 ml marynaty Teriyaki Kikkoman
100 ml miodu
1 papryczka chili, drobno posiekana
4 młode cebulki / cebulki dymki, drobno posiekane
30 ml kolendry, drobno posiekanej
4 ząbki czosnku, drobno posiekanego
1 cebula, drobno posiekana
Sposób przygotowania:
Zacznij od marynaty – wszystkie składniki, z wyjątkiem udźca jagnięcego, wrzuć do blendera i miksuj, aż się wymieszają. Lekko natnij udziec i zalej marynatą. Umieść w dużej plastikowej torebce i zamknij. Wstaw do lodówki na 2 godziny albo na noc. Następnie wyjmij udziec i przełóż na dużą blasze i piecz w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C, przez 1-2 godziny. Zanim pokroisz na plasterki, pozostaw do ostygnięcia na około 15 minut.
Karczochy nadziewane jagnięciną
Składniki na 4 osoby:
- 8 karczochów
- 400g schabu jagnięcego
- 3 łyżki parmezanu w płatkach
- 150 g suszonych pomidorów w oleju
- oliwa
- 2 łyżki Ketchupu pikantnego
- 1 łyżeczka Czosnku granulowanego
- 1 łyżeczka Tymianku
- Sól morska w młynku
- Pieprz czarny mielony
Jagnięcinę pokroić na cienkie plastry, oprószyć czosnkiem, tymiankiem, solą, dodać ketchup pikantny, łyżkę oliwy, dokładnie wymieszać, odstawić w chłodnie miejsce na 24 godz. Karczochy oczyścić, aby pozostały serca, ugotować w delikatnie osolonej wodzie. Mięso smażyć na oliwie, pod koniec dodać pokrojone suszone pomidory, doprawić do smaku solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem nadziewać karczochy, przed podaniem posypać płatkami parmezanu.
Gulasz jagnięcy
Składniki na 4 porcje
- 125 g pokrojonego w paski boczku
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 1 łyżka oliwy
- 1 marchewka
- 1 mała pietruszka
- 1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
- 1 szklanka bulionu
- 1 puszka (400 g) krojonych pomidorów
- 500 g udźca jagnięcego bez kości
- 200 g pieczarek
- 2 łyżki masła
- ok. 1/2 łyżeczki soli
- 1/3 łyżeczki zmielonego pieprzu
- szczypta cynamonu
- 2 goździki
- szczypta ostrej papryki
- 1/2 łyżeczki posiekanego rozmarynu (lub suszonego)
- 1 łyżeczka suszonego tymianku
- 1/2 łyżki cukru
- tłuczone ziemniaki z dodatkiem musztardy francuskiej
- ugotowane brokuły
- posiekana mięta
przygotowanie:
- Do większego garnka z grubym dnem włożyć pokrojony w kosteczkę boczek, pokrojoną w kostkę cebulę oraz posiekany na małe kawałeczki czosnek. Dodać oliwę i smażyć przez ok. 5 minut co chwilę mieszając.
- Następnie dodać obraną i pokrojoną w plasterki marchewkę oraz pietruszkę i smażyć razem jeszcze przez ok. 5 minut od czasu do czasu mieszając.
- Wlać wino, bulion i dodać pomidory z puszki, zagotować. W międzyczasie dodać przyprawy i cukier.
- Mięso pokroić na kilka (7-8 sztuk) większych kawałków/plastrów i włożyć je do gotującego się wywaru. Przykryć garnek, zmniejszyć ogień i gotować gulasz przez ok. 2 godziny do miękkości mięsa.
- Po tym czasie rozdrobić nieco mięso widelcem i gotować gulasz przez następne 15 minut.
- Na patelni na 2 łyżkach masła podsmażyć pokrojone pieczarki, dodać do gulaszu i gotować jeszcze przez 10 minut.
- Podawać z tłuczonymi ziemniakami z dodatkiem musztardy francuskiej, z brokułami, posypując gulasz obficie posiekaną miętą.
Comber jagnięcy
- 750 g combra jagnięcego (kotlecików jagnięcych z kością)
- 1 łyżeczka oleju lub tłuszczu do smażenia
- sól
- 125 ml octu balsamicznego
- 2 łyżki miodu
- sok z 1/2 cytryny
- gałązka świeżego rozmarynu
- 4 łyżki obranych, grubo posiekanych pistacji
- 1 łyżka listków świeżego tymianku
- 1 kg batatów
- 60 ml śmietanki kremówki
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
przygotowanie
- Mięso wyjąć wcześniej z lodówki aby ogrzało się do temperatury pokojowej (comber zostawiamy w całości, na pojedyncze kotleciki kroimy go dopiero po przyrządzeniu).
- Nastawić piekarnik na 150°C. Dobrze rozgrzać dużą patelnię (najlepiej taką, którą można włożyć do piekarnika), dodać olej. Comber posolić i od razu smażyć – najpierw ustawiony kostkami pionowo do góry (ok. 4 minuty) a następnie przewrócić poziomo i dalej smażyć od strony mięsa (kolejne 4 minuty).
- Obsmażony comber wstawić (najlepiej razem z patelnią) do nagrzanego piekarnika i piec (bez przykrycia) 30 minut (aby uzyskać stopień wysmażenia medium well).
- Po wyjęciu z piekarnika mięso zdjąć z patelni i odstawić na ok. 7-8 minut, najlepiej pod luźnym przykryciem z folii aluminiowej. Pokroić na kotleciki (z jedną lub dwoma kostkami, w zależności od tego jak duży był comber).
- Podawać z sosem balsamicznym, purée z batatów i posypką z pistacji i tymianku.
- W rondelku ciągle mieszając zagotować składniki sosu (ocet balsamiczny, miód, sok z cytryny, rozmaryn). Chwilę pogotować aż sos nieco zgęstnieje.
- Bataty obrać, pokroić na mniejsze kawałki i ugotować w wodzie z 1 łyżeczką soli (20 minut). Zmiksować na gładkie purée ze śmietanką i ostrą papryką w proszku (w rozdrabniaczu lub melakserze uzyskamy idealnie gładkie purée).
Jagnięcina „francusko-przycięte”
- 2 stojaki z jagnięcia (każdy 8-kostnej, z grubsza 700g), francusko-przycięte, większość tłuszczu usunięte
- Oliwa z oliwek
- 2 łyżki musztardy Dijon
- 75 g bułki tartej
- 1 ząbek czosnku
- 50 g świeżych ziół, takich jak tymianek, płaskich liści pietruszki, rozmaryn
- 1 cytryny
Rozgrzej piekarnik na 220ºC.
Rozpuść masło na średnim garnku na małym ogniu, dodać cebulę i tymianek i gotować przez 15 minut, mieszając od czasu do czasu.
Jagnięcinę, obrać i drobno posiekać czosnek i zioła, a następnie drobno zetrzeć skórkę z cytryny.
Dopraw mięso solą i pieprzem, następnie skrop olejem. Rozgrzać patelnie na dużym ogniu i gdy będzie już gorąca, dodać jagnięcinę i smażyć na brązowy kolor ze wszystkich stron przez około 6 minut. Przenieść jagnię na płytkę i odstawić do lekkiego wystudzenia.
Wytopiony tłuszcz wymieszać dobrze z musztardą. W misce wymieszać bułkę tartą, czosnek, zioła i skórkę z cytryny z odrobiną oleju.
Przenieść mięso na blasze do pieczenia i piec przez 15 do 20 minut do średnio krwisty lub trochę dłużej, jeśli wolisz. Pozwól jagnięcinie siedzieć przez 5 do 10 minut w wyłączonym otwartym piekarniku aby mięso odpoczęło. Podawać z pure musztrowym i sałatką z sezonowych warzyw.
Jagnięcina z grilla
1/2 szklanki zwykłego jogurtu greckiego
2 łyżki oliwy extra virgin oil
4 ząbki czosnku, mielonego
1 łyżka startego świeżego imbiru
1 łyżka curry
sól i świeżo zmielony pieprz
8 jagnięcych żeber, pokroić w poszczególnych kotlety
Wymieszać jogurt, oliwę z oliwek, czosnek, imbir, curry, 2 łyżeczki soli i mielony pieprz w dużej misce. Ułożyć kotlety jagnięce w dużym naczyniu do pieczenia i doprawić solą i pieprzem. Natrzeć ze wszystkich stron marynatą, przykryć i przechowywać w lodówce przez co najmniej 3 godziny lub całą noc.
Rozpal grilla.
Nasmarować kratki grilla oliwą. Zetrzeć nadmiar marynaty, a następnie umieść kotlety jagnięce w najgorętsze części grilla, obracając raz, aż ciemne znaki grill tworzą kratkę z każdej strony dla średnio wysmażony, od 7 do 10 minut, po tym czasie przenieś jagnięcinę do chłodniejszego części grilla. Przenieść kotlety na półmisku, przykryć folią i pozostaw na co najmniej 5 minut przed podaniem.
Chipsy Jagnięce
700 g udźca jagnięcego bez kości
1/3 szklanki sosu sojowego
1 1/2 łyżeczki sproszkowanej cebuli
1 łyżeczka czosnku w proszku
1 łyżka oregano
1/2 łyżeczki świeżo zmielony czarny pieprz