Pewnie nie raz słyszałaś, że gotowanie zabija wszystkie witaminy, a najlepsze są warzywa surowe… A prawda jak zwykle leży po środku i tkwi w równowadze i prawidłowo zbilansowanej diecie.
Część witamin, tych nieodpornych na działanie wysokiej temperatury faktycznie ginie podczas przyrządzania i podgrzewania potraw, do grupy tych nietrwałych witamin należy przede wszystkim witamina C.
Jednak pamiętaj, że jest także sporo związków, które dopiero pod wpływem ogrzewania uaktywniają się! Tu zaliczamy przede wszystkim ważne dla nas składniki o działaniu przeciwutleniającym (antyoksydanty*) – karotenoidy oraz naturalne barwniki, takie jak luteina czy antocyjany wpływające m.in. korzystnie na pracę narządu wzroku. Dlatego nie obawiaj się, że podgrzewając posiłek Twoje danie straci na wartości. Jeśli będą to gotowane warzywa na pewno taki posiłek przyniesie ci sporo korzyści.
Gotując warzywa zadbaj jedynie o to, by były gotowane możliwie jak najkrócej, nie rozgotowuj ich. Najlepiej gotować al dente i najlepiej na parze. Jednak pomimo to, nie wyrzucaj surowych warzyc z menu, są one niezbędne by uzupełnić niedobory witaminy C, która pod wpływem temperatury ginie.
Optymalnym rozwiązaniem jest zjedzenie w ciągu dnia zarówno warzywa gotowane jak i surowe (bogate w wit. C).
*antyoksydanty, substancje chemiczne wykazujące zdolność do zobojętniania związków zawierających aktywny tlen. Są zwane również „wymiataczami” wolnych rodników. Wolne rodniki mają ważny udział w rozwoju chorób układu krążenia (w tym choroby niedokrwiennej serca) oraz nowotworów. Dlatego zaleca się stosowanie diety bogatej w antyoksydanty. Najwięcej tych substancji zawierają różnego rodzaju produkty roślinne (w tym warzywa i owoce).
Justyna Marszałkowska-Jakubik – dietetyk medyczny – www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
- Najbardziej kaloryczne owoce
- Szybkie diety owocowe
- Najbardziej kaloryczne warzywa: ranking
- Co nas tuczy?