Fasola – różne dania i potrawy z fasoli na ciepło | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Fasola – różne dania i potrawy z fasoli na ciepło

18 kwietnia 2023, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

_f0

Fasola to bardzo wartościowe warzywo. Zawiera mnóstwo wartości odżywczych, w tym cenne białko roślinne. Na bazarach i w sklepach spotkamy wiele odmian fasoli. Fasola biała, czarna i czerwona – każda z nich znajduje swoje miejsce w kulinarnym świecie.

Istnieje wiele rodzajów fasoli i wiele sposobów na jej przygotowanie.

Biała kiełbasa zapiekana z fasolą

Autor: czekoladka

Składniki:
_f1– 30 dag białej fasoli Jaś
– 6 białych kiełbasek
– listek laurowy
– 5 kulek ziela angielskiego
– 1/2 łyżeczki suszonej szałwii
– 1/2 łyżeczki tymianku
– 1/3 szkl. koncentratu pomidorowego
– sól, pieprz,
– łyżeczka przyprawy np. Kucharek

Przygotowanie:
Fasolę zalać wodą i moczyć przez całą noc. Następnie dodać listek laurowy oraz ziele angielskie i ugotować na małym ogniu do miękkości (ok.1,5godz). Posolić i pozostawić ją w wodzie. Kiełbaski ponakłuwać, przełożyć do garnka, zalać 2 szklanki wody i dodać przyprawę Kucharek. Gotować ok. 15 min na małym ogniu. Następnie kiełbaski wyjąć, a do połowy powstałego wywaru dodać koncentrat pomidorowy. Fasolę odcedzić, ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego, na wierzchu ułożyć kiełbaski, lekko wciskając je w fasolę. Zalać pomidorowym wywarem, oprószyć tymiankiem i szałwią. Piec ok. 25 min w temp. 160st.

Fasola piękny Jaś inaczej

Autor: Anullka

Składniki:
_f2– 40 dkg suchej fasoli piękny Jaś
– 1/2 litra soku z marchewki(dałam z kartonu)
– 20 dkg wędzonego boczku parzonego
– 1 mała cebula
– 5 małych pieczarek
– 7 śliwek suszonych kalifornijskich
– 1 łyżka oleju
– posiekana natka z pietruszki
– sól
– pieprz

Przygotowanie:
Fasolę umyć, zalać wodą i odstawić na całą noc żeby napęczniała. Na drugi dzień wodę wylać i zalać świeżą, dodając 1/2 łyżeczki soli. Gotować 25 min na małym ogniu. Po tym czasie dodać sok z marchewki i gotować jeszcze około 15 min. Cebulę, boczek wędzony, pieczarki i śliwki drobniutko pokroić. Boczek podsmażyć z cebulą, dodać śliwki i pieczarki. Wszystko smażyć na bardzo małym ogniu 10 min na dużej patelni. Na koniec dodać odcedzoną fasolę i podsmażać na małym ogniu delikatnie mieszając około 2 min. Doprawić pieprzem i ewentualnie solą oraz dosypać posiekaną natkę pietruszki.

Barszcz ukraiński

Autor: ekolokalnie

Składniki:
_f3– 1 pełna szklanka suchej fasoli Duży Jaś
– 2 marchewki
– 4 nieduże buraczki
– 1 pietruszka (korzeń)
– kawałek pora
– kawałek selera
– 2 ziemniaki
– 1 cebula
– 1 malutka kapustka biała (albo kawałek od dużej)
– 1 ząbek czosnku
– 1/3 szklanki śmietany 10% (może być też 18%)
– 1 łyżka mąki pszennej
– 3 łyżki natki pietruszki
– 2 liście laurowe
– 4 łyżki octu (można mniej albo cytrynę)
– 1/2 łyżeczki kozieradki
– 1/2 łyżeczki kurkumy
– 1/2 łyżeczki lubczyku
– 1/3 łyżeczki papryki wędzonej ostrej
– sól, pieprz, papryka ostra

Przygotowanie:
Fasolę namoczyć dzień wcześniej. Na drugi dzień fasolę przelać przez sito i wsypać do garnka, zalać świeżą wodą, dodać liście laurowe, ząbek czosnku oraz sól i gotować. Buraczki umyć, następnie każdy zawinąć w folię aluminiową i piec w piekarniku w temperaturze 200 stopni, przez 45-60 minut (bądź do miękkości). Obrać i zetrzeć na dużych okach tarki. W czasie gotowania się fasoli i pieczenia buraków obrać pozostałe warzywa i pokroić w drobną kostkę, a kapustę w paski. Gdy fasola będzie pomału dochodzić dorzucić do garnka marchewki, pietruszkę, seler, porę oraz kapustę. Doprawić do smaku kozieradką, lubczykiem, kurkumą, solą, pieprzem i papryką ostrą. Gotować przez parę minut. Gdy warzywa lekko zmiękną dodać drobno pokrojona cebulę oraz ziemniaki skrojone w kostkę. Gdy ziemniaki będą dochodzić dołożyć utarte buraczki, gotować około 5 minut, pilnując aby w momencie gdy zupa osiągnie intensywnie czerwony kolor, dodać stopniowo ocet. Dodanie octu (bądź też cytryny) spowoduje, że zupa nie straci koloru. Na sam już koniec wlać śmietanę połączoną z mąką i dokładnie wymieszać. Doprawić do smaku papryką wędzoną i jeśli jest potrzeba to solą oraz pieprzem, obsypać natką pietruszki i podawać.

Kociołek meksykański

Autor: czekoladka

Składniki:
– 80 dag kiełbasy np. zwyczajnej
_f4– 1/2 kg mieszanego mięsa mielonego
– 2 cebule
– 3 ząbki czosnku
– 4 pomidory
– 4 marchewki
– 2 czerwone papryki
– szczypta chilli
– olej rzepakowy
– puszka czerwonej fasoli
– 1/2 kg fasoli Jaś
– sól, pieprz

Przygotowanie:
Fasolę Jaś zalać wodą i moczyć całą noc. Następnie gotować ją ok. 45 min na małym ogniu. Kiełbasę pokroić w kostkę, cebule w plasterki, podsmażyć. Wraz z powstałym tłuszczem dodać do fasoli. Dodać oczyszczoną i pokrojoną w plasterki marchewkę. Paprykę oczyścić i pokroić w kostkę, czosnek posiekać, dodać do garnka. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dusić na małym ogniu pod przykryciem ok. 20 min. Na oleju podsmażyć na sypko mięso mielone, doprawić solą i pieprzem, dodać do reszty. Pomidory pokroić w kosteczkę, wrzucić do kociołka wraz z odsączoną i opłukaną czerwoną fasolą. Dusić ok. 5 min. Na koniec doprawić szczyptą chilli.

Fasolka po bretońsku

Autor: czekoladka

Składniki:
– 1 kg fasoli „Piękny Jaś”
_f5– 200 g boczku wędzonego
– 1 kg kiełbasy np. zwyczajnej
– 2 duże marchewki
– po kawałku pora i selera
– 3 cebule
– koncentrat pomidorowy (mała puszka)
– 4 łyżki pikantnego keczupu
– sól, pieprz
– łyżeczka przyprawa do fasolki po bretońsku
– łyżeczka majeranku
– olej do smażenia
– 1,5 łyżki mąki

Przygotowanie:
Fasolę moczyć przez 12 godz. W tej samej wodzie ją ugotować wraz z oczyszczonymi pokrojonymi w kostkę warzywami oraz pokrojonym w kostkę boczkiem. Gotować do miękkości czyli około 80minut. Kiełbasę pokroić również w kostkę i podsmażyć. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na odrobinie oleju. Gdy fasolę będzie miękka dodać kiełbasę oraz cebulę. Dodać koncentrat i keczup, dodać przyprawy. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zaciągnąć mąką rozrobioną z odrobiną wodą (można to jednak pominąć).

Wegetariańska fasolka po bretońsku

Składniki:
– 250 g suchej fasoli piękny Jaś
_f6– 2 liście laurowe
– 5 ziarenek ziela angielskiego
– 4 łyżeczki suszonego majeranku
– 2 łyżeczki suszonego tymianku
– 1 marchewka
Sos pomidorowy:
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– 1 duża cebula
– 4 ząbki czosnku
– 500 ml passaty pomidorowej
– 1 liść laurowy
– 2 łyżeczki suszonego majeranku
– 1 łyżeczka suszonego tymianku
– 2 łyżeczki słodkiej papryki
– szczypta ostrej papryki (opcjonalnie)
– szczypta cukru
– ½ łyżeczki cząbru (opcjonalnie)
– sól
– pieprz

Przygotowanie:
Fasolę zalej dużą ilością wody i odstaw na noc do namoczenia (min. 12 godzin). Jeśli fasola wchłonie całą wodę, należy ją uzupełnić. Na następny dzień odlej wodę i ponownie zalej ok. 4–5 cm powyżej poziomu fasoli. Zagotuj i dodaj zioła, przyprawy oraz przekrojoną na pół marchewkę. Gotuj ok. 1 godzinę, do miękkości. Przez pierwsze 10 minut gotuj fasolę na bardzo dużym ogniu bez pokrywki. Po tym czasie zmniejsz ogień i gotuj pod częściowo uchyloną pokrywką. Po godzinie sprawdź fasolę. Często gotuję 15–20 minut dłużej w zależności od miękkości. Fasolę odcedź, zachowując wywar. Na patelni rozgrzej olej, wrzuć pokrojoną cebulę i smaż, aż się lekko przyrumieni. Dodaj drobno pokrojony czosnek i smaż dodatkowe 2 minuty. Na patelnię wlej passatę, dorzuć resztę składników. Zamieszaj, zmniejsz ogień do minimum i duś 20 minut. Wrzuć ugotowaną fasolę i wlej ok. 0,5 l wywaru. Wymieszaj i duś 30 minut, mieszając od czasu do czasu. Jeśli w trakcie duszenia, wywar zrobi się za gęsty, dolej kilka dodatkowych łyżek wywaru. Uważaj jednak, żeby po ugotowaniu sos nie był za rzadki. Po ugotowaniu dopraw do smaku solą i pieprzem. Ja dodatkowo lubię dodać cząber pod koniec gotowania i posypać świeżym majerankiem (jeśli akurat mam na parapecie).

Fasola po styryjsku

Składniki:
_f7– 40 dag fasoli (fasola turecka lub arabska o liliowym kolorze, z fioletowymi plamkami)
– 1 liść laurowy
– 1 cebula
– 20 dag specku (może być chudy wędzony boczek)
– sól
– pieprz
– papryka
– cukier
– posiekany szczypiorek

Przygotowanie:
Fasolę płuczemy, zalewamy zimną przegotowaną wodą (objętościowo 3 razy więcej wody niż fasoli), odstawiamy na 12 godzin. Gotujemy do miękkości (2 godziny; w szybkowarze około godziny) na małym ogniu, w wodzie, w której się moczyła. Możemy dodać szczyptę cukru i listek laurowy; solimy pod koniec. Świeża fasola z jesiennych zbiorów nie wymaga moczenia i jest gotowa już po 30 minutach. Cebulę i speck siekamy i podsmażamy razem. Dodajemy fasolę, doprawiamy i podgrzewamy chwilę, mieszając. Posypujemy szczypiorkiem, podajemy z wiejskim chlebem.

Zupa z czerwonej fasoli

Składniki:
_f8– 500 g czerwonej fasoli
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego
– 2 duże ziemniaki
– marchewka
– korzeń pietruszki
– mięso, np. schab
– łyżka masła
– 2 łyżki mąki
– sól, pieprz, majeranek.

Przygotowanie:
Fasolę wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i pozostawiamy na noc do namoczenia. Nazajutrz obieramy warzywa i kroimy ziemniaki w kostki, a marchewkę i pietruszkę w ok. centymetrowe krążki. Do dużego garnka dodajemy fasolę i pokrojone w kostkę mięso z liściem laurowym, zalewamy wodą około 1,5 litra i gotujemy. Kiedy fasola i mięso zmiękną (ok. 45 -50 minut gotowania), dodajemy warzywa, gotujemy ponownie około 15 minut. W międzyczasie na patelni roztapiamy masło, dodajemy mąkę i dobrze mieszamy. Dodajemy do zupy razem z koncentratem pomidorowym. Kiedy warzywa będą już miękkie, przyprawiamy dla smaku solą, pieprzem i majerankiem.

Gulasz z fasoli

Składniki:
– 400 g suszonej fasoli jaś namoczonej na noc w wodzie
_f9– 125 ml oliwy
– 2 cebule
– 2 ząbki czosnku
– 115 g marchwi
– 115 g selera naciowego
– 4 łyżki przecieru pomidorowego
– 1/2 łyżeczki cukru
– szczypta pieprzu cayenne
– sok z 1/2 cytryny
– sól
– posiekana natka pietruszki

Przygotowanie:
Jeśli używamy suszonej fasoli to teraz gotujemy ją na wolnym ogniu przez 30 minut pod przykryciem. Cebulę i czosnek siekamy drobno. Marchew i seler kroimy w kostkę. W rondelku rozgrzewamy oliwę. Podsmażamy cebulę aż się zeszkli ale nie zrumieni. Kolejno dokładamy czosnek, marchew i seler, cukier, przecier pomidorowy i pieprz cayenne. Dokładamy fasolę ( jeśli używacie suszonej a wcześniej już podgotowanej. Jeśli gotowej tak jak ja to jeszcze teraz jej nie dorzucajcie ). Zalewamy wodą tyle żeby pokryła wszystkie składniki. Zmniejszamy ogień i gotujemy ok 1 godziny. Dlatego wybrałam opcję już ugotowanej. Zalałam wodą warzywa bez fasoli i gotowałam jakieś 15 minut aż się soki zredukowały. Dołożyłam fasolę, jeszcze podgotowałam (ok. 15 kolejnych minut) aż zrobił się fajny sosik. Na koniec dodajemy sok z cytryny, ewentualnie doprawiamy. Posypujemy natką.

Pomidorowy gulasz z fasolą

Składniki:
– czerwona fasola konserwowa – puszka lub szklanka ugotowanej
_f10– cebula – 2 sztuki
– marchew – sztuka
– korzeń pietruszki – sztuka
– papryka czerwona – sztuka
– pieczarki – kilka sztuk
– pomidory w puszce – 2 puszki
– olej rzepakowy – łyżka
– sól, pieprz, płatki ostrej papryki, chilli

Przygotowanie:
Cebulę posiekaj w kostkę i podsmaż na oleju. Do cebuli dodaj posiekane pieczarki – smaż przez chwilę. Następnie dodaj starte na grubych oczkach marchew i pietruszkę oraz posiekaną w kostkę paprykę. Smaż przez kilka minut. Po tym czasie dodaj odsączoną i opłukaną pod wodą fasolę oraz pomidory. Całość duś aż warzywa będą miękkie. Na koniec dopraw do smaku.

Gulasz z kalmarów z fasolą

Składniki:
– 5 łyżek stołowych świeżej natki pietruszki, posiekanej
– 150 g suchej białej fasoli, namoczonej przez noc i ugotowanej z aromatyczną włoszczyzną i przyprawami (tymianek, czosnek, suszone chilli, cebula, marchew, pietruszka), lub 2 x 400 g fasoli z puszki, odsączonej i opłukanej
_f11– 1,5 kg małych kalmarów, oczyszczonych
– 2 łyżki stołowe oliwy
– 3 ząbki czosnku, posiekane
– 600 g obranych ze skórki pomidorów, rozdrobnionych i odsączonych
– sól i świeżo zmielony pieprz
– 2 ostre suszone papryczki, pokruszone
– 1 łyżeczka nasion fenkułu, prażonych i zmielonych
– 80 ml białego wina
– 2 cytryny

Przygotowanie:
W zależności od rozmiarów użytych kalmarów, pokrój je na mniejsze kawałki lub pozostaw w całości. Podgrzej ok. 2 łyżek stołowych oliwy i dodaj połowę czosnku. Kiedy jego kolor zacznie się zmieniać, dodaj pomidory i sól. Duś na małym ogniu przez ok. 20 minut, aż sos zacznie gęstnieć. W patelni podgrzej fasolę w wodzie, w której się gotowała. Podgrzej 2 łyżki stołowe oliwy, a następnie dodaj resztę czosnku, papryczki i nasiona fenkułu. Kiedy czosnek zacznie zmieniać kolor, dodaj kalmary, sól i pieprz. Smaż kalmary do momentu, kiedy pociemnieją, a następnie dodaj połowę natki pietruszki, wino i sos pomidorowy. Na koniec dodaj gorącą fasolę i resztę pietruszki. Dopraw do smaku i podawaj z plasterkami cytryny i oliwą z pierwszego tłoczenia.

Pomidorowe żeberka z fasolą

Składniki:
– 90 dag żeberek wieprzowych
_f12– 1 szklanka drobnej fasolki
– ¾ litra przecieru pomidorowego
– 4 ząbki czosnku
– ok 1,5 łyżeczki majeranki
– sól do smaku
– papryka do smaku
– zioła prowansalskie do smaku
– świeżo mielony czarny pieprz
– 1 duża cebula biała lub dwie mniejsze
– olej do smażenia
– natka pietruszki

Przygotowanie:
Fasolkę namaczamy na noc wodą. Pozostawiamy do napęcznienia. Na drugi dzień gotujemy do miękkości. Żeberka dzielimy na „zgrabne” porcje. Nacieramy je przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą, pieprzem i majerankiem. Tak przygotowane odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. Po tym czasie cebule obieramy i kroimy w piórka. Tak przygotowaną rumienimy na oleju. Do zrumienionej dodajemy żeberka i dokładnie obsmażamy do zrumienienia. Zrumienione żeberka stopniowo podlewamy przecieram pomidorowym. Naczynie przykrywamy i dusimy mięso na małym ogniu. W miarę jak przecier będzie gęstniał dodajemy jego kolejne porcje. Gdy mięso jest miękkie, a pomidorowy sos gęsty dodajemy ugotowaną fasolkę. Całość delikatnie mieszamy, doprawiamy do smaku i zagotowujemy.

Czarna fasolka z warzywami

Składniki:
– czarna fasolka (1 szklanka)
– cukinia (1 szt.)
_f13– marchew (2 szt.)
– sól do smaku
– pieprz do smaku
– kiełbasa (25 dag)
– przecier pomidorowy (0,5 szklanki)
– papryka czerwona (1 szt.)
– cukier do smaku
– oregano do smaku
– cebula (1 szt.)
– olej 3 łyżki

Przygotowanie:
Fasolkę zalać wodą i pozostawić na 8-12 godzin a następnie ugotować w lekko osolonej wodzie. Pokrojoną w kostkę kiełbasę podsmażyć. Kiełbasę dodać do fasolki. Cukinie opłukać i pokroić w kostkę, podobnie paprykę. Cebulkę obrać i posiekać, marchew obrać i pokroić w plastry. Warzywa podsmażyć na pół miękko na oleju i dodać do fasolki i wymieszać. Zalać 0,75 szkl. wody i gotować razem około 8 minut. Dodać przecier i doprawić do smaku przyprawami. Chwilę razem gotować.

Pierogi z fasolą i boczkiem

Składniki:
Ciasto:
_f14– 20 dag mąki pszennej
– żółtko
– 1 łyżeczka masła
– sól
– 1/2 szklanki wrzącego mleka

Farsz:
– 1 szklanka fasoli Jaś
– 25 dag wędzonego boczku
– 1 cebula
– sól, pieprz

Przygotowanie: Mąkę przesiać, dodać szczyptę soli, żółtko oraz masło, wymieszać. Powoli zaparzać mąkę gorącym mlekiem. Zagnieść ciasto, odstawić, by przestygło. Następnie ponownie zagnieść i cienko rozwałkować. Szklanką wycinać krążki. Fasolę zalać wodą, przykryć i odstawić na 12 godzin. Następnie w tej samej wodzie ugotować ją do miękkości i odcedzić. Boczek pokroić w kosteczkę, cebulę obrać i posiekać, podsmażyć razem bez dodatku oleju. Dodać do fasoli, zmiksować za pomocą blendera na gładkie puree. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Na wycięte krążki nakładać po łyżeczce farszu, dokładnie zlepiać pierogi. Gotować w osolonej wodzie z dodatkiem łyżki oleju około 5 minut od momentu wypłynięcia. Odsączyć na durszlaku. Pierogi podawać z podsmażonym boczkiem z cebulką.

Wieprzowina z fasolką

Składniki:
– 1 szklanka (250 ml) drobnej białej fasoli
_f15– 3 szklanki zimnej przegotowanej wody (lub zimnego wywaru)
– 1 liść laurowy
– 1 łyżeczka majeranku
– sól do smaku (ok. 1/2 łyżeczki)
– 400 g wieprzowiny bez kości (np. łopatka lub dowolna część, którą wzięlibyśmy na gulasz)
– 1/3 łyżeczki soli
– 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki
– 1 łyżeczka majeranku
– 1 duża cebula
– 200 ml wywaru z wieprzowiny i warzyw
– 1 łyżka smalcu
-150 g dobrej gatunkowo kiełbasy (np. wiejska podwędzana, śląska)
– 4 łyżeczki koncentratu pomidorowego
Zasmażka:
– 1 niepełna łyżka smalcu
– 1 łyżka mąki pszennej lub krupczatki
1 mały ząbek czosnku
1/3 łyżeczki cukru
1 łyżeczka majeranku
1/3 łyżeczki czarnego pieprzu

Przygotowanie:
Fasolę namaczam w zimnej, przegotowanej wodzie na 6-12 godzin, by nasiąkła wodą i spęczniała – najlepiej na noc.  Namoczoną fasolę gotuję w wodzie, w której się moczyła (dzięki czemu nie wylewam tego, co wypłukało się z fasoli, a danie zachowa jej wartości odżywcze). Wody jeszcze nie solę i nie doprawiam. Gotuję na małym ogniu, pod uchylonym przykryciem, aż fasola będzie miękka. Powinno to trwać ok. godziny, ale trzeba sprawdzać. W trakcie gotowania, po mniej więcej 30 minutach, do garnka dodaję liść laurowy oraz 1 łyżeczkę majeranku. I kontynuuję gotowanie na małym ogniu. Solę dopiero pod koniec. W międzyczasie zabieram się za mięso. Myję je i osuszam, odkrawam nieładne kawałki, po czym mięso kroję w kostkę. Przyprószam solą, słodką papryką oraz majerankiem, przyprawy dociskam do mięsa i odstawiam na bok. Kiełbasę obieram z osłonek i kroję w półtalarki lub w kostkę. Obieram cebulę i kroję w kostkę. Rozgrzewam łyżkę smalcu i na średnim ogniu podsmażam mięso. Mieszam i po kilku minutach, kiedy się zetnie z wierzchu, dodaję cebulę i co jakiś czas mieszając, smażę nadal na średnim ogniu przez 10-15 minut. Po tym czasie podlewam wywarem (ew. wodą), zmniejszam grzanie i duszę pod przykryciem przez 30 minut lub do czasu, aż wieprzowina będzie odpowiednio miękka. Pod koniec duszenia smażę kiełbasę –ja na patelni umożliwiającej smażenie beztłuszczowe, bo z kiełbasy i tak wytopi się tłuszcz:) Podsmażam, aż będzie mocno zrumieniona. Wtedy dodaję ją do miękkiej już wieprzowiny. Dodaję także całą zawartość garnka z fasolką (razem z wodą, w której się gotowała) oraz koncentrat pomidorowy. Całość mieszam i niech się chwilę gotuje. W tym czasie na patelni rozgrzewam smalec, dodaję mąkę i szybko mieszając, zasmażam krótko, tylko do czasu, aż mąka straci surowość. Zasmażka ma być jasna i absolutnie nie musi się zezłocić/zrumienić. Zasmażkę dodaję do garnka, całość dokładnie mieszam i zagotowuję –sos stanie się przyjemnie zawiesisty i nabierze dodatkowego smaku. Gotuję na małym ogniu przez jakieś 5 minut i na koniec doprawiam –właściwie wg własnych upodobań. Ja zazwyczaj dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, odrobinę cukru oraz majeranek i pieprz. Gotuję z przyprawami jeszcze kilka minut na małym ogniu, po czym wyłączam grzanie i zostawiam na minimum 30 minut pod przykryciem. I dopiero wtedy podaję. Fasolka ta świetnie smakuje także następnego dnia po podgrzaniu, więc można ją przygotować np. wieczorem dnia poprzedzającego podanie. Serwuję koniecznie na gorąco, z pieczywem lub z ziemniakami.

_f16Fasola na kwaśno

Składniki:
– 50 dag drobnej białej fasolki
– 5 dag masła
– 3 dag maki pszennej
– sok z połówki cytryny
– łyżeczka skórki starta z połowy cytryny
– sól

Przygotowanie:
Fasolę namoczyć na co najmniej 12 godzin, a potem gotować przez godzinę. Zrobić zasmażkę z masła i mąki pszennej. Dodać do niej sól, skórkę i sok z cytryny. Wszystkie składniki połączyć z fasolą, mieszając przez kilka minut.

Kapusta z fasolą i grzybami:

Składniki:
– 1,2 kg kiszonej kapusty
_f17– 2 cebule
– 30 dag fasoli perłowej
– 10 dag suszonych grzybów
– 5–6 łyżek oleju
– 3–4 liście laurowe
– po kilka ziaren ziela angielskiego i jagód jałowca
– majeranek
– cząber
– sól
– pieprz

Przygotowanie:
Fasolę opłucz, zalej przegotowaną wodą, odstaw na noc. Suszone grzyby opłucz, zalej 4 szklankami wody, przykryj i odstaw na kilka godzin. Następnego dnia fasolę zalej świeżą wodą. Dodaj po łyżeczce majeranku i cząbru. Fasolę gotuj ok. godziny na wolnym ogniu. Odcedź. Namoczone grzyby ugotuj (20 minut) w tej samej wodzie, w której się moczyły. Kapustę pokrój, włóż do garnka. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec oraz czarny pieprz do smaku. Wlej wywar z gotowania grzybów. Dołóż posiekane grzybki. Wszystko na małym ogniu gotuj ok. godziny. Cebule posiekaj, przesmaż na oleju i dodaj do gotującej się kapusty. Dołóż miękką fasolę, wymieszaj. Wszystko razem gotuj jeszcze 15 min.

Zapiekanka z fasolą

Składniki:
_f18– filet z kurczaka (300 g)
– kukurydza (200 g)
– fasola adzuki (150 g)
– ryż (100 g)
– pomidory w puszcze (300 g)
– ser żółty (6 plastrów)
– olej (50 ml)
– sól
– pieprz
– papryka
– świeża bazylia

Przygotowanie:
Namoczoną wcześniej fasolę gotujemy do miękkości. Ryż gotujemy al dente. Filety z kurczaka oczyszczamy, kroimy na 4 kawałki, lekki rozbijamy tłuczkiem, a następnie oprószamy z każdej strony solą, pieprzem i ostrą papryką. Kukurydzę odsączamy z zalewy. Pomidory wraz z zalewą wlewamy do miski (większe kroimy na kawałki), dodajemy kukurydzę , ugotowaną fasolę i ryż. Doprawiamy delikatnie do smaku i wszystko razem dokładnie mieszamy. Całość wlewamy do naczynia do zapiekania posmarowanego delikatnie olejem. Na wierzch, delikatnie zanurzając układamy nasze kawałki kurczaka. Całość skrapiamy resztą oleju i wkładamy do nagrzanego na 180C piekarnika. Po ok. 20 min (15 minut przed końcem zapiekania) układamy na górze nasze plastry żółtego sera. Zapiekamy do momentu aż mięso będzie miękkie a ser roztopiony. Podajemy gorące obficie oprószone świeżą bazylią.

Kurczak z białą fasolą

Składniki:
– 1 łyżka oliwy
_f19– 2 cebule, posiekane
– 4 zmiażdżone ząbki czosnku
– 750 g filetu z kurczaka, pokrojonego
– 100 g zielonych papryczek chili
– 1 puszka białej fasoli cannellini (400 g)
– 1 łyżeczka kminku
– 1 łyżeczka suszonego oregano
– 1 łyżeczki pieprzu cayenne
– 750 ml bulionu drobiowego
– sól, czarny pieprz
– według uznania możesz dodać na talerzu posiekaną kolendrę, starty twardy ser i łyżkę kwaśnej śmietany.

Przygotowanie:
Wydobądź aromaty. Na średnim ogniu rozgrzej dużą patelnię z oliwą. Wrzuć drobno posiekaną cebulę i zmiażdżony czosnek – podsmażaj ok. 3 minut. Wrzuć kawałki kurczaka, przyprawy i smaż ze wszystkich stron ok. 5 minut. Zalej bulionem. Wlej bulion i dodaj odsączoną fasolę. Zdrap szpatułką z dna patelni brązowe ślady po smażeniu i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień, by potrawa lekko bulgotała. Gotuj do miękkości. Nie przykrywaj patelni i gotuj na małym ogniu przynajmniej 20 minut. Mieszaj od czasu do czasu. Spróbuj i dopraw solą oraz pieprzem.

Fasola z pieczarkami

Składniki:
_f20– fasola Jaś (30 dag)
– kiełbasa podwawelska (50 dag)
– pieczarki (20 dag)
– cebula (1 sztuka)
– smalec (1 łyżka)
– koncentrat pomidorowy (5 łyżek)
– mąka pszenna (1 łyżka)
– sól (do smaku)
– pieprz (do smaku)

Przygotowanie:
Fasolę najlepiej zamoczyć poprzedniego dnia. Nazajutrz gotować w świeżej wodzie. Cebulę drobno posiekać, podsmażyć na smalcu razem z pokrojonymi pieczarkami. Kiełbasę obrać z osłonek, pokroić w pół plasterki. Do pół miękkiej fasoli dodać pokrojoną kiełbasę i gotować do miękkości. Pod koniec gotowania dodać podsmażone pieczarki razem z cebulą, koncentrat pomidorowy i mąkę wymieszaną z odrobiną wody, zagotować. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i cukrem.

Zupa fasolowa włoska

Składniki:
– 50 g fasoli
_f21– cebula
– 2 ząbki czosnku
– papryczka chili
– 300 g jarmużu lub garść liści szpinaku
– 2 łyżki oliwy
– 750 ml bulionu warzywnego
– mała puszka pomidorów
– 200 g makaronu (krótkie rurki)
– 5 łyżek startego parmezanu
– sól
– pieprz
– cukier do smaku

Przygotowanie:
Fasolę namoczyć na noc. Odcedzić. Zalać wodą; gotować na wolnym ogniu ok. godziny. Odcedzić. Połowę ziaren zmiksować z kilkoma łyżkami wody zostawionej z gotowania. Cebulę i czosnek obrać i posiekać. Chili umyć, oczyścić z pestek i posiekać. Jarmuż lub szpinak opłukać, wysuszyć i pokroić w paski. W garnku rozgrzać oliwę, zeszklić na niej cebulę z czosnkiem i papryczką chili. Dodać jarmuż i smażyć 2 minuty. Zalać bulionem, dodać pokrojone w kawałki pomidory (razem z zalewą), purée z fasoli, fasolę w całości oraz sól i pieprz do smaku. Gotować ok. 20 minut. Następnie do zupy wrzucić makaron i gotować, aż zmięknie (ok. 10 minut). Zupę połączyć z 3 łyżkami parmezanu. Następnie rozlać do miseczek i posypać pozostałym parmezanem. Podawać z białym pieczywem.

Zupa bułgarska

Składniki na 4 porcje:
– 25 dag białej, suchej fasoli
_f22– 2 marchewki
– kawałek selera
– 1 pietruszka
– 4 łyżki oleju
– 2 cebule
– pół strąka czerwonej papryki
– 1 łyżka mąki
– 1 łyżka koncentratu pomidorowego
– mielona papryka
– listki świeżej mięty
– sól
– pieprz

Przygotowanie:
Fasolę opłucz, zalej zimną wodą, mocz przez całą noc. Następnego dnia wodę odlej i zalej fasolę porcją (ok. 2 l) świeżej wody, zagotuj. Marchewkę, seler i pietruszkę umyj, obierz, pokrój w kostkę, dodaj do fasoli. Gotuj na małym ogniu, aż fasola będzie miękka. Cebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na oleju, dodaj do zupy. Na pozostałym tłuszczu zrumień mąkę. Zasmażkę rozprowadź częścią wywaru. Dodaj do zupy razem z koncentratem pomidorowym, pokrojoną w kostkę papryką i pieprzem. Wymieszaj, gotuj jeszcze ok. 5 minut. Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem i mieloną papryką. Przed podaniem posyp posiekaną miętą.

Zupa fasolowa z ziemniakami

Składniki:
_f23– 500 g fasoli 'Jaś’
– włoszczyzna: korzeń pietruszki, ćwiartka selera, marchewka
– duży ziemniak
– kostka rosołowa
– łyżeczka suszonego majeranku
– sól i pieprz

Przygotowanie:
Wieczorem myjemy fasolę i zalewamy ją wodą w dosyć dużym garnku. Pozostawiamy na noc, aby napęczniała. Rano dolewamy wody, dodajemy startą włoszczyznę (można pozostawić ją w całości, ale jeśli zetrzemy, zupa będzie bardziej gęsta) oraz kostkę rosołową. Gotujemy do momentu, aż fasola zmięknie, przy końcu gotowania dodajemy sól i pieprz dla smaku oraz przyprawiamy łyżeczką majeranku.

Fasola z wołowiną

Składniki:
– 1 szklanka fasoli
_f24– 6 szklanek wywaru
– 40 dag wołowiny
– 3 pomidory
– 2 papryki
– sól
– pieprz
– łyżeczka słodkiej papryki w proszku
– 2 ząbki czosnku
– 1 cebula
– suszony tymianek

Przygotowanie:
Fasolę zalać bulionem, zagotować i odstawić na 3 godziny. Po tym czasie ugotować do miękkości. W między czasie mięso pokroić w kostkę, paprykę w paski a cebulę posiekać. Poddusić razem z czosnkiem na patelni a potem wrzucić do fasoli. Doprawić do smaku i trzymać jeszcze kilka minut na małym ogniu.

Fasola po węgiersku

Składniki:
– 200 gr białej fasoli Jaś
_f25– 200 gr kiełbasy wiejskiej
– 1 puszka pomidorów z zalewie
– 1 łyżeczka przyprawy do potraw węgierskich
– pół łyżeczki papryki słodkiej mielonej
– sól
– pieprz
– 1 łyżeczka cukru
– natka pietruszki
– pół cebuli

Przygotowanie:
Fasolę namoczyć najlepiej na całą noc. Ugotować do miękkości i odcedzić. Kiełbasę pokroić w drobną kostkę i przysmażyć na 1 łyżce oleju wraz z posiekaną cebulą. Fasolę w garnku zalać pomidorami razem z zalewą i dodać przyrumienioną kiełbasę.Dodać przyprawy. Gotować do odparowania nadmiaru płynu.. Dodać natkę pietruszki podawać z pieczywem.

Fasola z miodem

_f26Składniki:
– 2 szklanki fasoli piękny Jaś
– 1 łyżka cukru
– sól
– 1/2 szklanki miodu
– 1-2 cytryny

Przygotowanie:
Fasolę moczymy przez noc, aby spęczniała. Płuczemy, zalewamy zimną wodą i gotujemy z łyżką cukru, po godzinie można spróbować, czy jest miękka. Pod koniec gotowania, gdy ziarna są prawie ugotowane, obficie solimy. Nie solimy w trakcie, bo skórka stwardnieje. Dogotowujemy fasolę, studzimy i odcedzamy. Miód podgrzewamy w rondelku i doprawiamy sokiem z cytryny. Sos ma mieć intensywnie słodko-kwaśny, zrównoważony smak. Sosem polewamy jeszcze ciepłą fasolę.

zobacz również:

  1. Smaczne inspiracje

  2. Dania z ziemniaków – różne przepisy

  3. Dania z grochu – różne przepisy

  4. Pomysł na szybki i smaczny obiad – przepisy czytelniczek

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Fasola – różne dania i potrawy z fasoli na ciepło

  1. avatar Margaretkaw pisze:

    Lubię dania z dodatkiem fasoli, chyba najbardziej te o smaku pomidorów :)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...