Ergonomiczny fotel biurowy. Jak wybrać ten najlepszy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Ergonomiczny fotel biurowy. Jak wybrać ten najlepszy?

21 marca 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nasz kręgosłup oraz cały układ ruchu źle znoszą długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Szczególnie pozycja siedząca destrukcyjnie wpływa na jego funkcjonowanie, co daje efekt w postaci przeciążeń mięśni oraz zwyrodnień kości i stawów. W XXI wieku znakomita większość ludzi pracuje i odpoczywa siedząc, a skoro nie można tego uniknąć, warto wybrać dla siebie najlepszy możliwy fotel biurowy – fotel ergonomiczny.

fotel ergonomiczny

Maksymalnie komfortowy fotel biurowy jest skonstruowany i wyprofilowany zgodnie ze standardami wytyczonymi przez ergonomię (gr. ergon – czyn, praca + nomos – zwyczaj, prawo, wiedza), czyli dziedzinę wiedzy podpowiadającą m.in. jak projektować meble, żeby były kompatybilne z fizjologicznymi potrzebami naszego ciała. Współczesne wzornictwo oraz konstrukcja mebli biurowych są tak istotne, że parametry mebli użytkowanych na stanowiskach pracy skodyfikowano w Dyrektywie Rady 90/270/EWG oraz Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 1 grudnia 1998r oraz 26 września 1997 r. wraz z kolejnymi nowelizacjami.

Czy każdy pracownik biurowy potrzebuje takiego samego fotela?

Wybierając konkretny fotel ergonomiczny warto mieć na uwadze fakt, że pewne jego elementy konstrukcyjne są równie ważne dla każdego użytkownika, inne natomiast można traktować jako wartość dodaną.

Co bezwzględnie powinno cechować fotel biurowy, który można określić mianem ergonomicznego?

Przede wszystkim konstrukcja bogata w mechanizmy umożliwiające ruch jej poszczególnych elementów (regulacja wysokości/głębokości siedziska, kąta nachylenia oparcia, zagłówka, podłokietników). Nie każdy fotel ergonomiczny będzie miał wszystkie te mechanizmy, ale im ich więcej, tym łatwiej dostosować go do indywidualnych potrzeb użytkownika.

fotel rehabilitacyjny

Równie ważna jest stabilna pięcioramienna podstawa o naprawdę starannie umocowanych kółkach, dzięki której możemy bez obaw o wywrócenie się wraz z fotelem, przemieszczać się np. od własnego biurka do biurka współpracownika.

Co zatem stanowi wartość dodaną? Wszystko, co związane z estetyką fotela oraz materiał, z którego jest on wykonany.

Skórzany fotel prezesa czy futurystyczny design gamingowy?

Zwróć uwagę: fotel biurowy to określenie bardzo ogólne. W zależności od tego przez kogo, w jakich celach oraz w jakich wnętrzach będzie użytkowany, decydujemy się na konkretny design oraz materiały, z których fotel jest wykonany.

Nie ma zasady, zgodnie z którą reprezentacyjny fotel gabinetowy jest wygodniejszy od futurystycznego fotela gamingowego. Jeden i drugi mogą spełniać (lub nie…) wymienione wyżej warunki ergonomii.

fotel biurowy czarna tapicerka

 

Współczesne fotele biurowe produkowane są z różnych materiałów. Rama stalowa albo aluminiowa zastępowana jest ramą z tworzywa sztucznego (polipropylen, poliamid wzmocniony włóknem szklanym). Siedzisko i oparcie pokrywa się rozmaitymi materiałami tapicerskimi, wśród których znajdziemy nie tylko skórę naturalną bądź ekologiczną czy tkaniny, ale także rozmaite rodzaje elastycznej siatki, np. MESH, RUNNER czy STRIPES. Siatki tapicerskie są elastyczne, bardzo wytrzymałe, zapewniają lepszą wentylację ciała oraz sprawiają, że fotel biurowy wygląda lekko i nowocześnie.

Gdy ergonomia idzie w parze z estetyką

Czy tradycyjne fotele biurowe z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi oraz siedziskiem i oparciem ze skóry naturalnej odchodzą do lamusa? Oczywiście nie! Ale nie stanowią one już dziś wyznacznika prestiżu – o ich zakupie przesądza raczej aranżacja wnętrza i potrzeba utrzymania jego spójności estetycznej.

Bez względu na to, czy wybieramy gabinetowy fotel biurowy do reprezentacyjnych pomieszczeń w firmie, fotele dla pracowników w open space czy fotel dla dziecka, które odrabia zadania przy domowym biurku, ergonomia mebla zawsze stać musi na pierwszym miejscu. Na szczęście w przypadku współczesnych mebli biurowych ergonomia idzie w parze z estetyką, dlatego poszukiwanie najlepszego dla nas fotela to czysta przyjemność.

Warto mieć świadomość, że biurowy fotel ergonomiczny powinien być elementem wyposażenia nie tylko stanowiska biurowego dla osoby dorosłej, ale także pokoju dziecięcego i młodzieżowego. Dobrze dobrany fotel zapobiegnie rozwojowi wad postawy, a kręgosłup przyzwyczajony do codziennego przyjmowania fizjologicznej postawy za biurkiem odwdzięczy się zdrowiem i sprawnością przez długie lata.

fotel biurowy z zaglówkiem

Nie poprzestawaj na pierwszym z brzegu fotelu biurowym – szukaj idealnego dla siebie

Pamiętaj: nowoczesne ergonomiczne fotele biurowe umożliwiają regulację tak wielu elementów konstrukcji, że znalezienie modelu, który odpowiada potrzebom osób o najrozmaitszym wzroście i wadze nie jest trudne. Tym, co przesądza o problemach z wyborem optymalnego modelu krzesła biurowego jest raczej nadmiar możliwości! Warto jednak zadać sobie trud poszukiwania i cieszyć się komfortem codziennej pracy i nauki za biurkiem.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz