Ekologiczne, zdrowe produkty menstruacyjne: Ekokobieta poleca! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Ekologiczne, zdrowe produkty menstruacyjne: Ekokobieta poleca!

31 października 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Niewiele jest produktów, którym my kobiety jesteśmy bardziej wierne, niż naszym podpaskom czy tamponom. Towarzyszą nam w każdej życiowej sytuacji, niezauważenie dla nas samych stają się prawie częścią nas.

 
Ponieważ są tak bardzo związane z naszymi codziennymi czynnościami, nigdy nie zastanawiamy się nad ich składem, ani ich wpływem na nasze zdrowie. Są białe i jednorazowe, a więc dobre i zdrowe, to nasze podświadome założenie. Tak myślimy do czasu, aż ktoś uświadomi nas, że podpaski i tampony nie są neutralne ani dla zdrowia, ani dla środowiska naturalnego. Naładowane szkodliwymi superabsorbującymi polimerami, zrobione z nieoddychającej miazgi drzewnej i nieekologicznej, a więc zawierającej toksyczne pestycydy i herbicydy, bawełny wysuszają delikatne środowisko pochwy, a także mają negatywny wpływ na środowisko naturalne (więcej czytaj: TUTAJ
Co ma zrobić kobieta, która już wie o szkodliwości konwencjonalnych podpasek i tamponów? Nie pomogą jej supermarkety, których półki uginają się pod ciężarem dokładnie tych produktów. Ale pomoże internet i sklep internetowy EkoKobieta,  którego misją jest promowanie ekologicznych i zdrowych alternatyw menstruacyjnych, rozwiewanie wątpliwości i wspomaganie kobiet w dokonywaniu właściwego dla nich wyboru ochrony miesiączkowej. Kubeczki menstruacyjne Mooncup, tampony-gąbki Jam Sponge, wielorazowe podpaski Naya, wielorazowe tampony Honour Your Flow czy wreszcie jednorazowe biodegradowalne podpaski i tampony z bawełny organicznej Organyc to produkty, które ma w swojej ofercie EkoKobieta. Każdy jest unikalny i może wiele zaoferować kobietom poszukującym alternatyw dla konwencjonalnych podpasek i tamponów.

Kubeczek Menstruacyjny Mooncup: menstruacyjna rewolucja

Kubeczkek menstruacyjny Mooncup to nie przedmiot z sience fiction, ani z feministycznego pamfletu, a coraz bardziej popularna wielorazowa alternatywa dla tamponów i podpasek. Choć wzbudza wiele kontrowersji, warto się z nim zapoznać – te kobiety, które dały mu szansę, wiedzą to najlepiej. Wbrew pozorom o jego nowatorskości, historia kubeczka jest całkiem długa: pierwszy został opatentowany już w latach 30-tych zeszłego stulecia. Aby go zaaplikować, należy go złożyć, co nie sprawia problemu, ponieważ zrobiony jest materiału, ktróry jest miękki i łatwy w modelowaniu. Otwierając się wewnątrz waginy kubeczek tworzy pieczęć ze ścianką pochwy, dzięki czemu nie przecieka. Kubeczek nie absorbuje, a zbiera krew miesiączkową, a więc po 4-8 godzinach, kiedy się napełni, należy go opróżnić i założyć znowu. Aby zminimalizować negatywny wpływ materiału na ciało kobiety Mooncup robiony jest z silikonu medycznego przetestowanego pod względem bezpieczeństwa dla ciała człowieka.
Mooncup jest występuje w dwóch rozmiarach, A i B. Pierwszy jest dla kobiet po 30-tym roku życia oraz dla tych, które rodziły naturalnie, drugi dla tych poniżej 30-tego roku życia oraz dla tych, które nie rodziły naturalnie. Ponieważ rozmiar Mooncupa zależy w przede wszystkim od stopnia elastyczności mięśni dna miednicy oraz położenia Mooncupa w pochwie, który każda kobieta musi wypracować sobie sama, dwa rozmiary wystarczą, aby zapewnić odpowiednią ochronę miesiączkową dla tysięcy kobiet na całym świecie. Mooncup utrzymuje się w czystości przemywając go nieperfumowanym mydłem i od czsau do czasu wygotowując. Jest niezwykle wygodny i praktyczny: kobiety, które spróbowały Mooncupa wiedzą, że do podpasek, ani tym bardziej tamponów nie wrócą. A ponadto, ponieważ starcza na 5-10 lat, już po roku pozwala zaoszczędzić na podpaskach i tamponach.
Kubeczek Menstruacyjny Mooncup

Tampony-gąbki: dla tych, które chcą żyć jak najbliżej natury

Inną, równie ciekawą alternatywą eko-menstruacyjną, są tampony-gąbki, szczególnie popularne wśród kobiet, które dążą do wyeliminowania ze swojego otoczenia produtków ‘nie-naturalnych’. Już kilkanaście tysięcy lat temu służyły kobietom jako ochrona menstruacyjna, środek antykoncepcyjny (nasączone środkiem plemnikobójczym) oraz w celach leczniczych (np. nasączano je środkami przeciwgrzybicznymi). Tampony-głąbki Jam Sponge to zestaw dwóch gąbek, jednej większej, do użytku podczas bardziej intensywnego krwawienia, a drugiej mniejszej, odpowiedniej pod koniec miesiączki. Kiedy są suche, tampony gąbki wydają się wielkie i szortkie. Zmieniają się po namoczeniu, stając się mięciutkie i delikatne. Namoczoną gąbkę należy zwinąć w niewielką kulkę i zaaplikować do wewnątrz waginy. Ponieważ waginy różnią się nieco swoim rozmiarem, gąbkę można nieco przyciąć dostosowując ją do siebie, ale trzeba robić to ostrożnie nie ingerując zbytnio w kształt tamponu, bo może to mieć negatywny wpływ na jego szczelność. Nasączona gąbka obsuwa się w dół waginy, dzięki czemu wiemy, że należy ją wycisnąć/zmienić. Wyduszoną gąbkę myje się pod bierzącą wodą i aplikuje znowu, lub, jeśli nie mamy dostępu do umywalki, zakłada się nową. Jeden zestaw Jam Sponge starcza na około 6-12 miesięcy. Gąbki są szczególne polecaną kobietom, które cenią sobie produkty naturalne. Jam Sponge, w odróżnieniu od innych gąbek, nie są bielone chlorem lub wodą utlenioną – sprzedawane są w swoim naturalnym kolorze – oraz są w pełni biodegradowalne, co czyni z nich najbardziej bliski naturze produkt menstruacyjny ze wszytstich dostępnych  obecnie na rynku.
Tampony Gąbki Jam Sponge

Podpaski wielorazowe, miękkość, którą Twoja wagina pokocha

Silikon medyczny i gąbka to oczywiście nie wszystkie alternatywy menstruacyjne. Istnieje inny materiał, który jeszcze w zeszłym stuleciu cieszył się wielką popularnością w artykułach menstruacyjnych, a teraz znów wraca do łask. To bawełna.
Nierzadko infekcje i powracające grzybice, z którymi borykają się kobiety, mają swoje źródło w produktach higieny intymnej, których używają. Dzisiejsze podpaski mają conajwyżej domieszkę bawełny, i to bawełny nie-ekologicznej, czyli z uprawianej z użyciem chemicznych nawozów i środków owadobójczych, które przenikają do organizmy kobiety poprzez kontakt ze sromem. Ponadto niebawełniane podpaski nie pozwalają skórze oddychać, przez co przyczyniają się do powstawania niekorzystnej flory bakteryjnej w pochwie.
Alternatywą są Naya, czyli podpaski wielorazowe zrobione z ekologicznej bawełny i barwione eko-barwnikami. Ich skuteczność zapewnia specjaly splot bawełnianych włókien zwiększający chłonność materiału i zapobiegający przeciekaniu. Naya na dzień składa się z właściwej podpaski oraz dwóch wymiennych wkładów, którymi można regulować grubość podpaski zależnie od intensywności krwawienia w danym dniu. Naya na noc są większe i grubsze, a ich wkład jest niewymienny. Ich w pełni eko-bawełniany skład daje kobietom pewność, że do ich organizmu nie przedostają się toksyczne substancje używane w konwencjonalnych podpaskach – kobiety podatne na infekcje i podrażnienia sfery intymnej  od razu zauważają zmianę w komforcie przeżywania miesiączki.
Po użyciu podpaski Naya należy namoczyć ją w zimnej wodzie, a następnie wyprać (najlepiej w proszku ekologicznym albo orzechach piorących – konwencjonalne proszki zawierają detergenty, które mogą podrażniać.
Choć nieco różnią się kształtem i grubością, wszystkie Naya są delikatne i mięciutkie. To wygoda połączona z dbaniem o siebie, środowisko naturalne i własny portfel – bo jeden zestaw podpasek starcza nawet na 4 lata.
Tampony HYF Wielorazowe podpaski Naya

Biodegradowalne podpaski i tampony Organyc, czyli zwykła niezwykłość

Chociaż zmiana nawyków menstruacyjnych to krok mniej radykalny, niż wydawałoby się z ‘opisów’ wiele kobiet nie jest na to gotowych, pomimo tego, że stan środowiska naturalnego, ale też i własne zdrowie są dla nich ważne. To właśnie dla nich EkoKobieta wprowadziła do swojej oferty jednorazowe biodegradowalne podpaski i tampony Organyc. Zrobione wyłącznie z bawełny z certyfikowanych upraw ekologicznych, pozwalają skórze oddychać i nie narażają jej na pośrednie wchłanianie chemicznych środków uprawy roślin. Ponieważ opierają się na naturalnej chłonności bawełny i nie zawierają popularnych w konwencjonalnych podpaskach rakotwórczych  Super-Absorbujących Polimerów), nie podrażniają, nie powodują odpażeń, ani nie wysuszają delikatnego środowiska pochwy. Biodegradowalna powłoczka zewnętrzna sprawia, że są one również przyjazne dla natury. W odróżnieniu od konwencjonalnych podpasek i tamponów, produkty Organyc nie są bielone chlorem, który to proces pozostawia śladowe ilości rakotwórczych dioksyn. Woda utleniona zapewnia im śnieżnobiały kolor, bez narażania kobiet na dioksyny. Podpaski Organyc są bardzo przyjemne w dotyku i przyjazne dla skóry. Minimalizują negatywny wpływ produktów menstruacyjnych na środowisko naturalne i kobiecy organizm, będąc wierne formie ‘podpaski jednorazowej’.
Biodegradowalne podpaski Organyc

Wielorazowe tampony Honour Your Flow: tampony z fantazją

Ostatnią alternatywą eko-mentstruacyjną są tampony wielorazowe Honour Your Flow. Tampon HYF to wąski pasek materiału (bambusa z certyfikatem oeko-tex), który zwija się za pomocą patyczka lub długopisu. Zależnie od preferencji można sprawić, że tampon będzie dłuższy i cieńszy, albo grubszy i krótszy. W odróżnieniu od zwykłych tamponów,  HYF nie zwiększają swojej objętości, ani długości, dlatego przy pierwszym kontakcie mogą wydawać się sporych rozmiarów. Ale jest to tylko pierwsze wrażenie – nasiąknięte osiągają podobne rozmiary do konwencjonalnych tamponów. Ich aplikacja i wyjmowania odbywa się dokładnie tak, jak przy zwykłych tamponach, podobne jest też uczucie, a raczej jego brak, kiedy założymy tampon HYF. Tampony HYF są wielorazowe, po użyciu namacza się je i pierze. Nie wymaga to wiele czasu, jedynie nieco organizacji. I trzeba pamiętać, żeby do ich prania używać proszku ekologicznego lub orzechów piorących – konwencjonalne środki piorące zawierają substancje, które mogą podrażniać delikatne środowisko pochwy.
W celu sterylizacji materiałowych podpasek i tamponów oraz tamponów gąbek dobrze jest od czasu do czasu zamoczyć je w letniej wodzie z dodatkiem olejku herbacianego. Jego naturalne właściwości anty-bakteryjne i przeciwgrzybiczne pomagają dbać o zdrowe środowisko pochwy, kiedy używamy wielorazowych produktów menstruacyjnych.

Warto eko-menstruować!

Choć trudno jest zmienić własne nawyki, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę tak intymną, jak menstruacja, warto się tego podjąć. Decydując się na jeden z EkoKobiecych produktów możemy skończyć z narażaniem naszych organizmów na długoletnie działanie szkodliwych substancji, z których robione są konwencjonalne podpaski i tampony, równocześnie zmniejszając negatywny wpływ produkcji i utylizacji produktów menstruacyjnych na środowisko naturalne. A co najważniejsze, możemy przy tym zaoszczędzić.
Natalia Kozdra
www.ekokobieta.com.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Ekologiczne, zdrowe produkty menstruacyjne: Ekokobieta poleca!

  1. tierraverde.pl ma takie produkty w ofercie. http://tierraverde.pl/

  2. avatar miu pisze:

    Bardzo przydatne informacje :-)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...