URODA I ZDROWIE

Dzień Babci i Dzień Dziadka – ciekawostki

21 stycznia 2016, dodał: Redakcja

Grandma and Grandpa

Z pewnością każdy wnuczek wie, iż Dzień Babci przypada 21 stycznia, natomiast Święto Dziadka następnego dnia. To wyjątkowy czas i warto pokazać, że dziadkowie nie są obojętni.

Od czego się zaczęło? W styczniu 1965 roku w Poznaniu występowała artystka Mieczysława Ćwiklińska, która obchodziła właśnie swoje 85 urodziny. W sztuce „Drzewa umierają stojąc” wcieliła się w rolę babci. Z tej okazji w Poznaniu ten dzień ustanowiono świętem babci. W późniejszym czasie warszawski  „Expres wieczorny” podchwycił pomysł i tak rozeszło się po całej Polsce. Tradycja obchodzenia dnia Dziadka powstała dopiero w 1981 roku.

Kiedy te święto jest obchodzone w innych krajach?
-W Ameryce Dzień Babci i Dziadka przypada na pierwszą niedzielę po „Święcie Pracy” czyli zwykle około 10 września. Tradycję tę zapoczątkowała pewna gospodyni domowa, przekonując do uczczenia dnia dla seniorów.
– W Bułgarii obchodzony jest jedynie dzień Babci i tak samo jak w Polsce przypada on na 21 stycznia. Mimo to duża część kraju świętuje 20 stycznia. Ciekawe jest także to, iż tego samego dnia święto obchodzą bułgarskie mamy ze swoimi dziećmi.
– Japonia nie obchodzi dnia dziadka, a „Dzień szacunku dla Wieku” i odbywa się on 15 września.
-We Francji dzień jest świętowany w pierwszą niedzielę marca.
– Włosi Dzień Babci i Dziadka obchodzą 2 października. W tym czasie przypada również kościelne Święto Aniołów Stróżów.
– W Wielkiej Brytanii dzień Dziadków wypada 11 lutego.
– Brytyjczycy pamiętają o babciach i dziadkach 26 lipca.
– W Holandii święto jest ruchome.

W tym szczególnym dniu pragniemy, aby dziadkowie poczuli się wyjątkowo. Najważniejsze jest okazanie pamięci o nich. Z pewnością drobny prezent sprawi wielką radość. Jednak najlepsze podarunki, to te które płyną  prosto z serca. Cennym darem jest zwykła obecność. Spacer, wyjście do restauracji czy nawet przygotowanie wytrawnego domowego obiadu może być na długo niezapomnianym czasem.

Rodzice mogą pomoc dziecku w przygotowaniu wspaniałej laurki, czy twórczych kwiatów z bibuły. Wystarczy trochę kreatywności, a powstanie wspaniały prezent. Dodatkowo dziecko może nauczyć się prostego wierszyka, a na pewno przyniesie radość babci czy dziadkowi.

Jeśli maluch nie potrafi nic jeszcze zrobić, razem z nim można wykonać kreatywną kartkę. Wystarczy pomalować mu rączki farbą i odbić na papierze. To nowatorski a zarazem ciekawy pomysł na prezent. Można także oprawić zdjęcie dziecka w ramkę lub kupić zwykłe czekoladki i dać, aby przekazało babci czy też dziadkowi.

Wiele rodziców uwzględnia prezenty dla dziadków od jeszcze nienarodzonego dziecka. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść książki typu: „Twój pierwszy wnuk” czy też  „Książka dla babci i dziadka”.

 

Zobacz również:

  1. Dzień Babci i Dzień Dziadka – ciekawostki

  2. Jak zbudować dobre relacje z teściową – babcią Twoich dzieci?

  3. Rola dziadków w wychowaniu wnuków

  4. Porada psychiatry – jestem emerytką, ale jestem też babcią, czy podjąć dodatkową pracę?


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

garnier color naturals 102
Fajny kolorek na lato, ja bym się tak przefarbowała:)
Peeling
Ja robię domowy peeling z cukru trzcinowego, olejku migdałowego i fusów kawy:)
Gdzie szukać oprogramowania dla fir…
Są też darmowe programy, np. do faktur, które wystarczają w przypadku mniejszych firm.
Piersi
Oczywiście że efekt będzie nietrwały, czyli po odstawieniu kremu czy tabletek spada poziom substancji...