Domowe sposoby na chrypkę – 8 sprawdzonych porad

26 lutego 2024, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Chrypka to częsty problem w okresie jesienno-zimowym, kiedy obserwuje się szczyt infekcji gardła i krtani. Zmagają się z nią również osoby na co dzień pracujące głosem: aktorzy, nauczyciele, sprzedawcy i wielu innych. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy tego uciążliwego problemu. Jak radzić sobie z chrypką domowymi sposobami? Wyjaśniamy.

Domowe sposoby na chrypkę

Chrypka – przyczyny

Przyczyn chrypki może być bardzo wiele. Najczęściej jest ona związana z przeciążeniem głosu lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Wśród innych przyczyn wymienia się m.in.:

  • palenie papierosów i bierne palenie;
  • nadużywanie alkoholu;
  • suche powietrze, smog;
  • nadmierny stres;
  • alergie;
  • niektóre choroby, np. refluks żołądkowo-przełykowy, choroby układu nerwowego.

Jak radzić sobie z chrypką?

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w walce z chrypką, np. inhalacje, tabletki do ssania, płukanki czy picie ziół. Mają one właściwości nawilżające i wspierające regenerację błony śluzowej gardła. Warto jednak pamiętać, że jeśli po kilku dniach chrypka nie przechodzi, należy udać się do lekarza.

Nawadniaj organizm

Odpowiednie nawodnienie organizmu w ciągu dnia to podstawa w walce z chrypką. Picie wystarczającej ilości płynów pomaga utrzymać nawilżenie błony śluzowej strun głosowych oraz gardła, co może zmniejszyć uciążliwe objawy chrypki. Ile wody pić każdego dnia? Dorosły człowiek powinien wypijać minimum 1,5-2 litry wody dziennie. Przy wysokiej aktywności fizycznej lub w okresach letnich ilość ta powinna być odpowiednio wyższa.

Daj odpocząć swojemu głosowi

W czasie chrypki warto jak najbardziej oszczędzać swój głos[1]. Dzięki temu struny głosowe będą miały najlepsze warunki do regeneracji. Nadmierne używanie głosu może wydłużyć okres odbudowy błony śluzowej, przez co chrypka będzie trwała dłużej.

Stosuj inhalacje

Inhalacje są nie tylko dobrym domowym sposobem na katar i zapchane zatoki, ale również mogą poradzić sobie z chrypką. Wesprą nawilżenie i pomogą złagodzić podrażnienia błony śluzowej gardła.

Jak zrobić takie inhalacje? Wystarczy zagotować wodę i wlać ją do garnka. Następnie zakryć głowę ręcznikiem tak, aby obejmował on również garnek i wdychać unoszące się pary przez ok. 10-15 minut. Do wody można dodać np. sól fizjologiczną lub sól emską.

Inhalacje należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie poparzyć dróg oddechowych, tworząc zamknięta przestrzeń przez szczelne okrycie ręcznikiem głowy i garnka.

Płukaj gardło

Płukanki gardła również są dobrym domowym sposobem na chrypkę. Można je wykonywać przy pomocy soli fizjologicznej lub nawilżających ziół, np. szałwii, tymianku, rumianku bądź mięty. Niektóre z nich mają również właściwości odkażające, dzięki czemu mogą wesprzeć w walce z infekcją.

Stosuj produkty do ssania

Na rynku dostępnych jest wiele produktów bez recepty o właściwościach nawilżających gardło: tabletki do ssania, syropy bądź spray’e. Jednym z nich jest Cevitt Gardło, który dzięki zawartości hialuronianu sodu i dwóch innych składników tworzy ochronną warstwę pokrywającą gardło. Wspiera on nawilżenie błony śluzowej i wspomaga łagodzenie podrażnień.

Pij herbatę z miodem

Miód jest kolejnym domowym sposobem na chrypkę, który może skutecznie pomóc nawilżyć gardło i struny głosowe. Można go dodawać do herbaty, mleka lub jeść łyżeczkę dziennie bezpośrednio ze słoika. Trzeba jednak pamiętać, że miód jest niewskazany u osób z cukrzycą i stanami przedcukrzycowymi ze względu na dużą zawartość cukrów prostych.

Sporządź kleik z siemienia lnianego

Siemię lniane jest świetnym sposobem na złagodzenie uciążliwych objawów chrypki. Pomoże nawilżyć gardło i złagodzić podrażnienia. Jak przygotować kleik z siemienia? Wystarczy dwie łyżki mielonych ziaren zalać wrzątkiem i mieszać do momentu pozbycia się grudek. Dla poprawy smaku można do kleiku dodać np. soku malinowego bądź miodu.

Sięgnij po nawilżające zioła

Picie ziół może być pomocne w walce z chrypką. Warto sięgać po takie, które mają właściwości nawilżające, łagodzące i antyseptyczne. Należy do nich między innymi rumianek, tymianek, szałwia lekarska, mięta, porost islandzki, czarny bez czy babka lancetowata.

Chrypka – kiedy do lekarza?

Wizyta u lekarza wskazana jest zawsze wtedy, gdy mimo stosowania domowych sposobów na chrypkę, nadal się ona utrzymuje po kilku dniach. Tyczy się to w szczególności osób palących papierosy lub biernie palących. Czasem jest ona pierwszym i jedynym objawem rozwijającego się raka gardła lub krtani. Chrypka utrzymująca się 2 tygodnie lub dłużej jest szczególnie niepokojąca i wymaga szybkiej oraz dogłębnej diagnostyki.

Bibliografia:

  1. Clinic C., Hoarseness (Dysphonia): Causes & Treatment [na:] „Cleveland Clinic”, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17105-hoarseness, 2023 r., dostęp 5 lutego 2024 r.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz