URODA I ZDROWIE

Dieta wodna – na czym polega i efekty stosowania

21 lutego 2020, dodał: Dagmara

Słyszeliście kiedyś o diecie wodnej? Pierwsze skojarzenie to picie tylko i wyłącznie wody, jednak dieta wygląda zupełnie inaczej. Możesz jeść zwykłe posiłki, ale musisz po prostu pamiętać o odpowiedniej ilości wody. Zobacz co warto wiedzieć o diecie wodnej, na czym polega i jakie są jej zasady.

woda1

Po co nam woda?

Czy wiesz, że składamy się w 60% z wody? Procent ten zmienia się w zależności od wieku, bowiem u niemowlaka wzrośnie do 75%, a u osób starszych zmaleje do 50%. Bez wody nie jesteśmy w stanie normalnie i prawidłowo funkcjonować.  Nasz organizm potrzebuje jej do przemiany materii oraz procesów trawienia. Ponad to woda chroni organizm przed przegrzaniem usuwając nadmiar ciepła z potem. Dzięki prawidłowemu nawodnieniu jesteśmy w stanie się skupić i skoncentrować na nauce lub osiąganiu zamierzonego celu.

Źródłem wody jest nie tylko napój, ale i warzywa, czy owoce, a także mięso i nabiał. Jeżeli mocno zaniedbamy kwestię nawodnienia organizmu, to z pewnością się on zbuntuje i zacznie to pokazywać. Możemy stać się osłabieni, mieć zaburzenia świadomości, a nawet uszkodzenia narządów. Niedobór w wysokości 20% masy ciała jest już dla nas zagrożeniem życia.

Jeśli w organizmie brakuje wody, to pojawi się:
• zmęczenie
• nerwowość
• niecierpliwość
• depresja
• otyłość
• niepokój
• niespokojny sen
• bóle w różnych częściach ciała
• artretyzm
• zgaga
• problemy z trawieniem
• zapalenie jelita grubego
• bóle głowy
• dna moczanowa
• angina

woda2

Jaki rodzaj wody jest najlepszy?

Na rynku istnieje mnóstwo typów wody i łatwo jest się w tym pogubić. Zobacz co warto wiedzieć o konkretnych rodzajach jak wybrać najlepsza wodę dla swojego organizmu. Każdy rodzaj wody można „ożywić” poprzez stosowanie specjalnej podstawki aktywnej do wody żywej.

Woda mineralna – wydobywa się ją z otworów ziemnych poprzez przechodzenie przez skały podziemne. Skały zostają rozpuszczone i dzięki temu woda zostaje wzbogacona o cenne minerały. Na takiej butelce znajdziecie napis „ naturalna woda mineralna„. W przypadku wody średniomineralizowanej, to składniki mineralne wynoszą 500 – 150 mg na 1 litr wody.

Woda źródlana – ten rodzaj również wydobywamy z otworów ziemnych i niewiele różni się od wody wodociągowej. Źródlanka jest czysta mikrobiologiczne i nie wymaga chlorowania.

Woda stołowa – została stworzona przez człowieka poprzez wymieszanie wody mineralnej, źródlanej i/lub soli mineralnych. Woda stołowa posiada taką samą ilość minerałów co woda mineralna. Różnica jest taka, że mineralna powstaje w naturalnym procesie rozpuszczania skał, a stołowa jest mechanicznie wyrabiana przez człowieka.

zywnosc

Dieta wodna – co to takiego?

Cały myk polega na tym, aby pić wodę często i małymi łykami. Najlepiej sprawdza się tutaj woda chłodna, mineralna i niegazowana, ponieważ zawiera sporą dawkę magnezu, wapnia, sodu i potasu. Dzięki temu, że woda będzie chłodna, organizm zacznie zużywać więcej kalorii na jej ogrzanie. Ponad to zaleca się picie herbat ziołowych, zielonych oraz czerwonych a także kawę zbożową. 

Dieta wodna przewiduje picie 8 szklanek płynów dziennie co się równa dwóm litrom. Najlepiej pomnożyć swoją wagę ciała przez 40 co da nam dokładną liczbę litrów. Pamiętaj, że ilość i czas zrzucanych kilogramów zależy w dużej mierze od dziennego bilansu energetycznego. Bardzo ważne jest to, aby nie popijać posiłków, ponieważ powoduje to rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburzanie procesów trawiennych.

picie wody

Jak pić?

Zacznij od wypicia wybranego napoju na 20 – 30 minut przed śniadaniem. Zalecamy wodę z plasterkiem cytryny i miętą. Doskonale nawodni organizm i wspomoże funkcjonowanie układu pokarmowego, a dodatkowo usunie toksyny. Następnie pamiętaj, aby pić na pół godziny przed każdym posiłkiem co pozwoli wypełnić żołądek częściowo i wzmocni apetyt. Kolejnym krokiem jest picie półtorej godziny po posiłku, aby uniknąć podjadania. Tuż przed snem tak mniej więcej na pół godziny przed położeniem się do łóżka wypij kolejną dawkę płynów. Pamiętaj, aby sięgać po napoje zawsze kiedy tylko odczujesz głód.

Jeżeli chodzi o posiłki to stosuj się do ogólnych zasad zdrowego odżywiania. Sięgaj po chude mięsa, wędliny, drób, ryby, nabiał, warzywa i owoce. Unikaj natomiast słodyczy, fast foodów, nadmiernej soli i słodzonych napoi.

Do odchudzania należy podejść z głową. Warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże zbilansować posiłki i dobierze je w taki sposób, aby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Rozpisz posiłki na cały tydzień, zrób listę składników i udaj się na zakupy (koniecznie po jedzeniu; robienie zakupów z pustym żołądkiem sprawi, że kupisz więcej, niż planowałaś). Na początku diety zważ się i zmierz dokładnie obwody: ramienia, biustu i pod biustem, talii, brzucha i ud. Czynność powtarzaj regularnie, co tydzień. Będziesz mogła na bieżąco śledzić efekty swojej diety, co stanie się dodatkowym motywatorem do dalszych działań.

woda4

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz