Dieta chronometryczna jest bardzo wygodną dietą. Wymaga tylko trochę uwagi. Podstawową zasadą tej diety jest staropolskie przysłowie, że aby być zdrowym i szczupłym należy jeść śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak żebrak. Przestrzegając tej diety możemy być pewni, że stopniowa utrata wagi 2-3 kg miesięcznie, będzie powolna jednakże bardzo skuteczna. Dieta chronometryczna jest dobra dla każdego, gdyż jest zdrowa, zróżnicowana i zrównoważona.
Zawiera wszystkie składniki pokarmowe, jakich organizm potrzebuje do właściwego funkcjonowania, można ją więc stosować przez całe życie. Jednak Ci, którzy cierpią na choroby endokrynologiczne lub podejrzewa się u nich zaburzenia hormonalne czy metaboliczne, muszą przedtem poradzić się lekarza. Dietę wspomaga duża ilość ruchu wtedy, organizm trawi dostarczone mu pożywienie.
W diecie chronometrycznej bierze się pod uwagę zmianę aktywności organizmu w zależności od pory dnia i nocy. Podstawowa zasada to: można jeść wszystko (nie objadając się), ale nie o każdej porze dnia. Dla organizmu nie jest obojętne jeżeli chodzi o przemianę tłuszczów i węglowodanów, co się spożywa o jakiej godzinie. Nie wolno rezygnować z żadnego posiłku w ciągu dnia. Wewnętrzny zegar, który programuje nasze działanie, ma ogromny wpływ na tycie i chudnięcie. Rano organizm spala węglowodany, a wieczorem je magazynuje. Cały sekret polega więc na tym, aby unikać jedzenia kalorycznych rzeczy po południu i wieczorem.
Trzy główne zasady diety:
1) Trzeba jeść w ciągu dnia, ponieważ wieczorem, a zwłaszcza nocą, jedzenie łatwiej zamienia się w tkankę tłuszczową.
2) Należy rozłożyć dzienną porcję pożywienia między trzy zasadnicze posiłki oraz mały podwieczorek. Osoby aktywne fizycznie mogą jeść drugie śniadania.
3) Nie wolno zrezygnować z żadnego posiłku – przy tej diecie jest to szczególnie ważne. Jeśli np. opuścimy śniadanie, w czasie obiadu zmagazynujemy podwójną dawkę tłuszczu.
Dieta chronometryczna nie jest typową dietą odchudzającą, ale raczej uznaje się ją za sposób odżywiania na całe życie. Powinniśmy jadać dziennie trzy podstawowe posiłki plus skromny podwieczorek, ewentualnie drugie śniadanie, przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie. Istota diety tkwi w tym, że do godziny 14.00 musimy dostarczyć organizmowi 70% dziennej energii pochodzącej z pokarmów, natomiast później, aż do wieczora tylko 30%. Każda przekąska po godz. 21.00 jest w stanie utuczyć podwójnie. Czyli wynika stąd, że żadne kaloryczne dania nie mają prawa zostać zjedzone po południu i wieczorem. Utrudnieniem dodatkowym jest więc fakt, że również i obiad powinno się spożyć przed czternastą, natomiast później trzeba się już tylko ograniczać z przyjmowaniem wielu produktów, a w przypadku osób pracujących bądź uczących się pogodzenie tego i dogranie tak, by było dobrze i zgodnie z ustaleniami i głównymi założeniami diety – może być wręcz niewykonalne. Podczas stosowania diety można, a wręcz trzeba pić duże ilości niegazowanej wody mineralnej – najlepiej jest robić to na kilka minut przed bądź dwie godziny po jedzeniu (identycznie, jeśli chodzi o pozostałe napoje). Posiłki muszą być skomponowane tak, by zawierały odpowiednią ilość pełnowartościowego białka oraz soli mineralnych. Około 3-4 razy w tygodniu na talerzu powinny zawitać ryby, gdyż posiadają wiele białka, a także zdrowe, bo nienasycone kwasy tłuszczowe.
Jedzenie zgodnie z zegarem:
7.00-10.00 – wędliny, tłuste mięsa, pieczywo.
7.00-12.00 – owoce wysoko kaloryczne i suche: banany, winogrona, awokado, figi, orzechy, rodzynki, migdały, pestki słonecznika i dyni.
7.00-16.00 – zboża i ich przetwory: ryż, makaron, płatki, kasze oraz orzechy, migdały, pestki słonecznika.
7.00-17.00 – pomarańcze, grejpfruty, kiwi, jabłka, gruszki, ananasy, morele, melony, arbuzy, truskawki.
9.00-22.00 – ryby, produkty mleczne, jaja i chude mięsa.
12.30-15.00 – buraki, brokuły, brukselka, suche rośliny strączkowe.
12.30-22.00 – wszystkie pozostałe warzywa.
Przykładowy jadłospis:
Śniadanie 7:00-10:00
1) żółty ser, szynka z indyka, naturalny sok owocowy, kromka ciemnego chleba, kawa lub herbata (lekko słodka lub ze słodzikiem).
2) jajko na miękko, 2 kromki ciemnego chleba z białym serem, sok owocowy, kawa lub herbata.
Obiad 13:00 – 14:00
1) risotto z warzywami, biały ser.
2) spaghetti z sosem pomidorowo-warzywnym, jogurt naturalny bez cukru.
3) ryba smażona lub pieczona bez tłuszczu, zielona sałata z oliwą i sokiem z cytryny.
4) zupa z jarzyn i roślin strączkowych, żółty ser.
5) gotowana soczewica, żółty ser.
6) kotlet cielęcy, sałatka warzywna.
7) warzywa z rusztu, 2 jajka sadzone.
1) ryba z rusztu z gotowanymi warzywami, jogurt.
2) jajecznica z 2 jaj ze szczypiorkiem, biały ser.
3) ryba pieczona w folii, sałatka z zielonej sałaty, pomidora, cebuli i selera naciowego.
4) kabaczek faszerowany chudym mięsem.
5) królik duszony w jarzynach, zielona sałata.
6) zupa mleczna, jajko na miękko.
7) pierś kurczaka, kabaczki gotowane na parze.
Przykładowe przepisy:
Risotto con fungi
Składniki: 4 garści ryżu do risotto,oliwa z oliwek, 1,5 szklanki dobrego białego wytrawnego wina, 1,5 kostki bulionu, 2 łyżki stołowe masła, średnia biała cebula, podgrzybki/kurki/prawdziwki lub mieszanka grzybów (mrożone choć najlepiej świeże w całości), natka świeżej pietruszki, parmezan, szafran, pieprz.
Przygotowanie: Zagrzać litr wody i wrzucić 1,5 kostki bulionu (na każdy litr 1,5 kostki). Na rozgrzaną patelnię wrzucić 2 łyżki masła, a następnie pokrojone na duże kawałki grzyby. Dodać dużo pieprzu i odrobinę bulionu. Zostawić je na małym ogniu. Do głębszego garnka wlać odrobinę oliwy, na którą po rozgrzaniu wrzucić pokrojoną w nie za drobną kostkę cebulę. Smażyć aż się zarumieni i dodać ryż. Ciągle mieszając czekać do momentu kiedy ryż się przebarwi na biało i zalać go białym wytrawnym winem. Mieszać, aż ryż wchłonie wino. Dolać bulionu z sąsiedniego garnka tak by zatopić ryż (nawet kilkakrotnie). Dodać szczyptę szafranu i garstkę świeżo startego parmezanu. Mieszać przez ok. 5 min. Wylać ryż na plaski talerz i posypać drobno posiekaną pietruszką.
Risotto z dynią
Sładniki: 300 g ryżu do risotto lub kaszy, 1 bulwa kopru włoskiego, 700 g dyni, łyżka masła, ok. 300 ml bulionu warzywnego, sok z 2 dużych pomarańczy, zmielona kolendra lub gałka muszkatołowa, sól, tofu.
Przygotowanie: Koper pokroić w drobna kostkę, dynię w nieco większą. Na maśle podsmażyć delikatnie koper, dodać ryż/kaszę, dobrze wymieszać i wlać połowę bulionu. Po chwili dorzucić dynię i wlać resztę bulionu. Kiedy ryż już wchłonie płyn, dodawać po trochu sok z pomarańczy. Na końcu dodać przyprawy i pokrojone w kostkę tofu.
Przygotowanie: Drobno pokrojoną cebulę poddusić na złoty kolor na 2 łyżkach oliwy. Dodać ryż i zeszklić. Powoli dodawać sok pomidorowy tak, aby ryż przez cały czas się gotował. Posolić i dusić jeszcze jakiś czas pod przykryciem. Bakłażan pokroić w centymetrową kostkę i wymieszać z 1/2 łyżeczki soli. Paprykę pokroić na kawałki. Z pomidorów wyciąć twardą część przy szypułce, obrać, pokroić na ćwiartki, usunąć nasiona i pokroić na mniejsze kawałki. Obrany czosnek pokroić w drobną kostkę. Bakłażan lekko odcisnąć i osuszyć. Czosnek zeszklić na 4 łyżkach rozgrzanej oliwy. Dodać warzywa, poddusić często obracając, tak aby wszystkie jednakowo zmiękły. Posolić i przyprawić pieprzem.
Spaghetti z wegetariańskim sosem pomidorowo-warzywnym
Składniki: makaron spaghetti lub inny dowolny, słoiczek koncentratu pomidorowego, 1 biała cebula pokrojona w kostkę, 1 duża marchew utarta na wiórki na tarce, 1 ząbek czosnku utarty na tarce lub przeciśnięty, oregano, bazylia (suszone wystarczą ale świeże zawsze lepsze), trochę wody z gotowania makaronu, rozpuszczona kostka warzywna w kubku gorącej wody, łyżka ostrego keczupu, łyżeczka sosu chili słodko-kwaśnego Tao-Tao, 2 czubate łyżeczki cukru, pieprz kolorowy, sól i 2 kostki warzywne do gotowania makaronu.
Przygotowanie: Makaron ugotować w soli i kostkach rosołowych, odcedzić i odstawić. Do koncentratu dodać kubek z gorącym bulionem, zioła, trochę zostawionej wody z gotowania makaronu, keczup, pieprz, sos Tao-Tao i cukier. Gotować sos pod przykryciem na małym ogniu przez 10 minut. W tym czasie cebulę i marchew przesmażyć na ostrym ogniu kilka minut (na oliwie lub maśle) i dodać do sosu. Dusić sos kolejne 10 min. pod przykryciem. Jeśli sos jest zbyt rzadki – odparować często mieszając. Na koniec dodać przeciśnięty czosnek.
Grillowany łosoś w ziołach
Składniki: 500 g świeżego łososia (filety), sól. Marynata: po 1 garści listków kolendry i natki pietruszki, po 1 szczypcie: soli, granulowanego czosnku, suszonego oregano, świeżo mielonego pieprzu, 1 łyżeczka chilli, 3 łyżki oliwy, 3 ziarna pieprzu.
Przygotowanie: Łososia opłukać, oczyścić z większych ości. Jeżeli płaty są zbyt szeroki pokroić je na mniej więcej dwu-trzy cm i lekko posolić. Wszystkie składniki marynaty rozdrobnić w blenderze, rozsmarować na filetach łososia z obu stron. Przykryć folią spożywczą i włożyć do lodówki (najlepiej przygotować dzień wcześniej – chłodziłam trzy godziny). Łososia wyjąć z lodówki i układać na rozgrzanym ruszcie. Piec kilka minut z obu stron.
Przygotowanie: Z cytryny zetrzeć skórkę i wycisnąć sok. Czosnek rozetrzeć ze szczyptą soli. Oliwę wymieszać ze skórką i sokiem cytrynowym, pieprzem i czosnkiem. Filety opłukać, posmarować marynatą, przykryć i odstawić na 30 min. Owoce pokroić na cząstki. Duże kawałki folii aluminiowej posmarować masłem, ułożyć na niej filety z łososia. Na rybie położyć cząstki owoców, a na wierzchu po plasterku mozzarelli i posypać posiekanymi orzechami. Zawinąć w folię aluminiową, tak aby nad filetami była wolna przestrzeń (roztapiający się ser nie może przywrzeć do folii). Ułożyć na ruszcie grilla i piec ok. 20 min.
Zupa z zielonego groszku
Składniki: ¾ l bulionu, 1 opakowanie zielonego groszku, 30 ml śmietany, 1 łyżka masła, sól, cukier, pieprz, 1 łyżka mąki pszennej, 1 mała marchewka.
Przygotowanie: Do zagotowanego bulionu dodać zielony groszek i gotować przez ok. 5-10 min. Z mąki i masła przygotować zasmażkę. Wyjąć marchewkę. Zdjąć zupę i zmiksować. Potem dodać zasmażkę i zagotować. Do smaku doprawić cukrem, solą i pieprzem. Dolać śmietany i wymieszać. Marchewkę posiekać w kostkę i na środku posypać niewielką ilością. Pyszna z groszkiem ptysiowym.
Zupa z czarnej fasoli
Składniki: 450 g czarnej fasoli, 2 l wody, 1/2 szklanki rosołku warzywnego, 3-4 marchewki, 60 g pokrojonej w kostkę białej cebuli, 60 g pokrojonej w kostkę zielonej cebuli, 120 g selera, 60 g pokrojonego w kostkę pora, 5 g soli, 30 g kminku, 1 szklanka suszonej pietruszki, 30 g czosnku, 1 średni pęczek świeżego estragonu, 1 średni pęczek świeżej bazylii, 1 średni pęczek cebuli dymki.
Przygotowanie: Pozostaw fasolkę w wodzie na noc. Następnie odlej wodę i wypłucz fasolę. Dodaj 3 l wody i doprowadź do wrzenia. Odlej wywar z fasoli i dodaj rosołek warzywny. Pokrój marchewki. Podsmaż cebulę, seler, por, przyprawy i czosnek i dodaj wszystko do fasolki i kontynuuj gotowanie. Na koniec dodaj cebulę dymkę.
Grillowane warzywa śródziemnomorskie
Składniki: 1 bakłażan, 1 cukinia, 2 mięsiste pomidory, 200 g sera mozarella, sól, pieprz, oregano, oliwa z oliwek. Przygotowanie: Bakłażana pokroić na bardzo cienkie plastry (około 0,5 cm) po długości. Cukinię pokroić w plasterki. Pomidory przekroić na pół. Skropione oliwą warzywa położyć na blaszce (pomidory miąższem do góry) pod rozgrzanym grillem elektrycznym lub na tacce na grillu ogrodowym. Opiekać 5-8 minut. Doprawić solą, pieprzem oraz oregano. Na każdym kawałku ułożyć cienkie plasterki sera mozarella. Opiekać koło 10 minut. Bardzo dobrze do potrawy pasuje przyprawiony na ostro ziołowy sos z jogurtu naturalnego.
Roladki z bakłażanów
Składniki: 3 średniej wielkości bakłażany, 250 sera mozzarella, oliwa z oliwek, ząbek czosnku, sól, pieprz, mieszanka ziół do potraw z grilla, kilka listków bazylii.
Przygotowanie: Bakłażany pokroić wzdłuż na cienkie (ok. 0,5 cm) kawałki. Każdy posolić, posmarować oliwą wymieszaną z przeciśniętym przez praskę czosnkiem oraz ziołami. Grillować z obu stron. Mozzarellę pokroić w słupki – musi być ich tyle, co plastrów bakłażana. Każdy kawałek mozzarelli zawijać w plaster bakłażana i spinać wykałaczkami. Udekorować listakami bazylii. Podawać z ryżem na sypko bądź smażonymi ziemniakami.