Pietruszka jest szeroko stosowany jako świeże zioło kulinarne lub suszona przyprawa. Ma zielony kolor i łagodny, gorzki smak, który dobrze komponuje się z wieloma składnikami popularnych dań. Dodatkowo jest bardzo niskokaloryczna, ale pełna smaku, co czyni ją doskonałym niskokalorycznym składnikiem do wielu przepisów.
Często określana jako jedna z najsilniejszych roślin zwalczających choroby, pietruszka zapewnia dużą wartość odżywczą i oferuje wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych. Zioło jest bogate w wiele witamin, szczególnie witaminę K , która jest potrzebna do krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Pietruszka jest również doskonałym źródłem witamin A i C — ważnych składników odżywczych o właściwościach antyoksydacyjnych. Pachnące zioło jest szczególnie bogate w antyoksydanty znane jako flawonoidy. Co ciekawe, suszona pietruszka może zawierać więcej przeciwutleniaczy niż świeże gałązki.Chociaż łodygi są lekko włókniste, są chrupiące i pełne smaku i nie należy ich wyrzucać.
Pietruszka może poprawić smak zup, gulaszu i sosów pomidorowych. Dodatkowo często łączy się ją z innymi ziołami w przepisach inspirowanych kuchnią włoską. Świeża pietruszka jest również doskonałym dodatkiem do domowych dressingów do sałatek, marynat i przepisów na owoce morza. Wiele osób używa świeżych gałązek w przepisach, które nie wymagają gotowania lub dodają zioła pod koniec gotowania.
Przygotowanie:
Do robota kuchennego włożyć wszystkie składniki i ubijać, aż utworzy się pasta. Ewentualnie drobno posiekać pietruszkę i czosnek i wymieszać w misce z resztą składników. W razie potrzeby odpowiednio dobrać przyprawy. W celu przechowania przelać do sterylnego słoika i dopełnić niewielką ilością oliwy z oliwek, aby uszczelnić. Dzięki temu można przechowywać w lodówce do 3 tygodni.
Przygotowanie:
Dobrze opłukać pietruszkę i strząsnąć nadmiar wody. Usunąć liście z łodyg i włożyć je do robota kuchennego. Dodać czosnek (obrany), parmezan i sok z cytryny. Dobrze zblendować. Powoli dodawać oliwę z oliwek przez dziobek na pokrywce, kontynuując mieszanie mieszanki. Dodać sól według uznania. Ugotować makaron zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przed odcedzeniem makaronu zachować około pół szklanki wody. Makaron odcedzić, ostudzić (ok. 5 min.) i włożyć z powrotem do garnka. Dodać pesto i wymieszać. Jeśli makaron będzie suchy lub lepki, użyć dodać niewielką ilość wody z makaronu. Podawać na ciepło.
Marchewka pieczona z pietruszką
Składniki:
– 500 g marchewki Chantenay, wyszorowanej i przyciętej
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 75 ml syropu klonowego lub klarownego miodu
– 1 łyżka masła
– garść posiekanej natki pietruszki
Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 180 st. C. Ułożyć marchewki w jednej warstwie w naczyniu do pieczenia. Zalać olejem, syropem klonowym (lub miodem) i dodać 75 ml wody. Na wierzchu posmarować masłem. Doprawić, przykryć folią i piec przez 20 min. Usunąć folię i potrząsnąć naczyniem. Piec jeszcze 20 min. bez folii, aż większość płynu wyparuje. Posypać natką pietruszki i podawać.
Mule z zieloną pietruszką
Składniki
– 3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
– 1 średnia żółta cebula, drobno pokrojona w kostkę
– pół pęczka drobno posiekanej pietruszki
– 2 kg małży karkówkowych i małży Manila, dobrze wyszorowanych
– 1 szklanka wytrawnego białego wina
– sól morska
– 2 do 3 łyżeczek posiekanej papryczki chili lub płatki
– 2 ząbki czosnku, drobno posiekane
– 2 łyżki makaronu orecchiette (muszelki)
– sok z 1 cytryny
– 2 łyżki masła
– 2 łyżki drobno posiekanego parmezanu
Przygotowanie:
Zagotować wodę w dużym garnku. Gotować małże karkówkowe na parze, aż się otworzą, 2 do 3 min. i przenieść do miski. Rozgrzać dużą (nie przywierającą) patelnię na średnim ogniu i na 2 łyżkach oleju podsmażyć cebulę i gałązki pietruszki. Gdy małże ostygną, obrać z muszelek i posiekać. Dodać na patelnię i gotować do miękkości, mieszając od czasu do czasu, ok. 20 min. Dodać chili i czosnek. Wrzucić małże Manila do cebuli i podkręć ciepło, dodać też wino i przykryć patelnię. Jak małże się otworzą dodać sok z cytryny i/lub więcej wina do smaku. Ugotować makaron i wymieszać z małżami. Doprawić, dodać masło i ser i pozwolić się mu roztopić. Posypać posiekaną natką pietruszki i przełożyć do miseczek.
Pierś kurczaka w sosie pietruszkowym
Składniki:
– 1 duża pierś z kurczaka bez skóry (ok. 220 g)
– 2 łyżeczki oleju rzepakowego
– 4 ząbki czosnku, zmiażdżone
– 1 dymka, drobno posiekana
– pęczek świeżej pietruszki, drobno posiekanej
– szczypta pieprzu
– sok z połówki cytryny
– 1 łyżka jogurtu greckiego 0% tłuszczu
Przygotowanie:
Pierś z kurczaka ułożyć między kawałkami folii spożywczej i rozbić tłuczkiem/wałkiem do ciasta na płaski eskalopek grubości 4-5 mm. Następnie podzielić na 2 równe porcje. Posmarować kawałki piersi kurczaka 1 łyżeczką oleju. Ułożyć na rozgrzanej patelni lub patelni grillowej i smażyć z każdej strony przez 2-3 min. W międzyczasie w małym rondelku rozgrzać pozostałą łyżeczkę oleju, dodać czosnek i dymkę i smażyć przez 2 min., aż cebula zmięknie. Następnie dodać pietruszkę i mieszać przez 1 min. Dodać pieprz, sok z cytryny i 1 łyżkę wody. Dodać jogurt. Położyć kurczaka na talerzu i podawać z sosem.
Ryba pieczona z pietruszką
Składniki:
– 2 szklanki (300 g) niesolonych orzeszków makadamia
– 1 ząbek czosnku, posiekany
– 1 cytryna, skórka, sok, plus łódki do podania
– 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
– 1/2 pęczka świeżej natki pietruszki
– 1/2 pęczka szczypiorku
– 4 filety z białej ryby (barramundi) bez skóry
– 50 g mieszanej sałaty do podania
Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik do 200 st. C i wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Orzechy, czosnek, skórkę z cytryny, połowę soku i 1 łyżkę oleju włożyć do małego robota kuchennego i ubić na pastę. Przełożyć do miski i doprawić. Drobno posiekać po 2-3 łyżki natki pietruszki i szczypiorku i wymieszać. Umieścić rybę na blaszce i posmarować mieszanką orzechów po wierzchu. Piec przez 15-20 min., aż skórka będzie złocista, a ryba nieprzezroczysta. Pozostałą natkę pietruszki i szczypiorku wymieszać z liśćmi sałaty, pozostałym olejem i sokiem z cytryny. Doprawić, a następnie podawać z rybą i ćwiartkami cytryny.
Przygotowanie:
W małym rondlu zagotować bulion z kurczaka. Do gotującego się bulionu dodać ryż basmati, masło, sól, czosnek i oregano. Zmniejszyć ogień, przykryć rondel szczelnie dopasowaną pokrywką i gotować przez 18-20 min. Po zakończeniu gotowania zdjąć z ognia i lekko roztrzepać ryż widelcem. Ryż basmati z czosnkiem posypać posiekaną świeżą natką pietruszki.