Wiosna wraz z Wielkanocnymi przygotowaniami skłania nas do zakupu nasion rzeżuchy, co poniekąd traktujemy jako tradycję. Warto jednak docenić zdrowotne zalety tej niepozornej ,,zielonej trawki”.
Nie każdemu rzeżucha może smakować, co w porównaniu z jej cennymi wartościami mającymi wpływ na nasze zdrowie nie ma aż takiego znaczenia. Jeść ją można na wiele sposobów np. jako dodatek do kanapek, sałatek itp. Każdy sposób jest dobry, bo zdrowie jest najważniejsze.
Co takiego zawiera rzeżucha? Przede wszystkim jest rośliną, która charakteryzuje się szeregiem witamin z grupy A, B1, B2, E, oraz PP. Nie mniej ważne są także potrzebne dla zdrowia pierwiastki np. magnez, wapń, potas, mangan, chrom i siarka, które gwarantują nam naturalne ich uzupełnianie bez konieczności zjadania wielu różnych produktów. Od lat rzeżucha znana jest z tego, iż spożywana regularnie potrafi obniżyć poziom cukru we krwi chorym na cukrzycę, zadbać o poprawność funkcjonowania serca, eliminować dolegliwości tarczycy, osteoporozy, reumatyzmu, a także wspomagać w anemii, chorobach skórnych. Badania potwierdzają również, że za pomocą rzeżuchy można idealnie oczyścić swój organizm, oraz pobudzić apetyt u niejadków. Nie jest tajemnicą, iż posiada moc wspomagania trawienia, a także odkaża nasz układ pokarmowy wraz z jamą ustną, co ma również związek z świeżością naszego oddechu.
W dalekich krajach już w starożytności docenili jej lecznicze i kosmetyczne działanie. Wszak jak jesteśmy zdrowi i nie brakuje nam żadnych składników w organizmie, nasze ciało nie alarmuje krostami czy łamliwością paznokci. Dlaczego więc o rzeżusze pamiętamy tylko w okresie Wielkanocy? Może już czas by zagościła w naszych domach o każdej porze roku?
zobacz również:
- Jak sadzić i wyhodować kiełki?
- Szczypiorek – jak sadzić?
- Jak w domu sadzić zioła w doniczkach? Kuchenny miniogródek
- Wegetarianizm bezpieczny dla zdrowia?
- Sałatki ziemniaczane – różne przepisy