Wegetarianizm bezpieczny dla zdrowia?

26 marca 2013, dodał: Monika_M
Artykuł zewnętrzny

Najmodniejszą dietą XXI wieku staje się wegetarianizm. Najczęściej do wyboru takiego stylu życia skłania chęć ochrony zwierząt, religia, troska o zdrowie, a nawet dbanie o swój wygląd. Jednak czy ten popularny sposób odżywiania jest zdrowy?

images

Wegetarianizm a choroby

Przeprowadzono wiele badań na wegetarianach, które pokazują jak korzystna okazuje się być dieta wykluczająca mięso.  Udowodniono, że wegetarianizm zapobiega wielu chorobom, dzięki profilaktycznym właściwościom. Z badań wynika, że wegetarianie rzadziej chorują na: raka, nadciśnienie, otyłość, miażdżycę, osteoporozę, zapalenie wyrostka robaczkowego, udar mózgu, cukrzycę i wiele innych.

Wegetarianizm a wyglądwoman_holding_tomato

Dużym plusem jest wolniej zachodzący proces starzenia się skóry i włosów u wegetarian. Wynika to między innymi z faktu, że spożywają oni bardzo dużo warzyw i owoców, produktów zbożowych i nabiałowych.

 

Oleje roślinne – bogate ą w tak zwaną witaminę młodości (witaminę E), dzięki niej dochodzi do odpowiedniej odnowy komórkowej oraz budowy włókien kolagenowych.

Warzywa i owoce – stanowią niezwykle potrzebną dawkę błonnika pokarmowego, który usuwa z organizmu toksyny pozostałe z procesu przemiany materii. Skutkiem zatrzymania szkodliwych substancji są zaburzenia skórne, a zatem również kłopoty z cerą, wypryski.

Produkty zbożowe – zawierają witaminę B, która pozytywnie wpływa na skórę. Takie same właściwości posiadają produkty mleczne.

Wegetarianizm a dieta mieszana

Odpowiedniej ilości substancji odżywczych dostarcza dieta mieszana, uwzględniająca warzywa, owoce, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Wegetarianizm natomiast jest często postrzegany jako niewłaściwe odżywianie. Nieprawidłowo sporządzony jadłospis sprawia, że organizmowi brakuje białka, witamin i  żelaza. Zatem czy możliwe jest usunięcie z diety mięsa i dostarczenie właściwej ilości białka i potrzebnych substancji? Tak, jednak wymaga to wysiłku i pracy nad wzorowym jadłospisem, który musi być bogaty w pełnowartościowe białko.

woman-vegetables

 

zobacz również

  1. Wegetarianizm i ciąża – mity i fakty
  2. Wegetarianizm – dieta dla dziecka?
  3. Jak sadzić i wyhodować kiełki?
  4. Dieta roślinna

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz