Czy tatuaż dla 18-latka to dobry pomysł na prezent urodzinowy? Rozważamy „za” i „przeciw”

29 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

18-te urodziny to jeden z najważniejszych dni w życiu młodego człowieka. Wchodzenie w pełnoletniość ma w sumie wymiar symboliczny, bo wiadomo, że metryka nie świadczy o tym, czy ktoś zachowuje się jak osoba dorosła czy też nie. Jednak nadal 18-te urodziny uznaje się za te szczególne. Większość rodziców chcąc zabronić czegoś dzieciom mówi znane wszystkim zdanie „jak skończysz 18 lat, to będziesz o sobie decydował”, a gdy zbliża się dzień urodzin dziecka opiekunowie niekoniecznie są gotowi oddać władze, ale przynajmniej formalnie ją tracą. W końcu często 18-latkowie mówią, iż są pełnoletni, więc zwyczajnie wolno im więcej. Choć można się z tym zgadzać i też nie zgadzać, pewne jest to, iż w tym wieku rzeczywiście mogą decydować o sobie. I jeżeli rodzice od dłuższego czasu słyszą prośby o pozwolenie na dziarę, to warto teraz zastanowić się, czy tatuaż dla 18-latka to dobry pomysł na prezent urodzinowy? Rozważamy „za” i „przeciw”.

tatuaż

Czy 18 lat to dobry wiek na dziarę?

Młodość ma swoje prawa i niestety często wiąże się z brakiem odpowiedzialności. Cóż, można powiedzieć, że „sorry taki mamy klimat”, choć raczej „to taki wiek”. Ale z drugiej strony każdy rodzic chce, aby jego dziecko zachowywało się na tyle odpowiedzialnie, żeby nie trzeba się było martwić o decyzje jakie podejmuje. Wiadomo, że każdy 18-latek jest inny, ale jednak mało który jest na tyle odpowiedzialny, by podejmować odpowiedzialne decyzje. Z drugiej strony czy rodzice mają prawo zabraniać czegokolwiek dorosłemu już dziecku? Często jest tak, że nastolatkowie marzą o tatuażach zdecydowanie wcześniej niż w wieku 18 lat i są tacy rodzice, którzy pozwalają im na dziarę. Z jednej strony wydaje się to dosyć odważne, ale z drugiej strony jest to przecież tylko tatuaż. A gdy dziecko kończy 18 lat i ciągle wspomina o chęci posiadania tatuażu, to warto zastanowić się, czy przypadkiem voucher na tatuaż nie będzie trafnym prezentem. Choć pewnie niektórym rodzicom będzie ciężko podjąć taką decyzję, to muszą pamiętać, że ich pociecha jest dorosła i jednak zakupienie vouchera na dziarę może być wyrazem akceptacji, że dorosłe już dziecko może o sobie decydować, ale jednak oczekuje się od niego odpowiedzialnych decyzji.

Tatuaże na 18-te urodziny – dlaczego warto?

Cóż na pewno tatuaż na 18-te urodziny będzie świetnym prezentem dla nastolatków, które marzą o dziarze. Jeżeli będziecie się nie zgadzać, zabraniać czy nawet używać słów: „dopóki mieszkasz pod naszym dachem to my decydujemy” tylko i wyłącznie sprawicie, że młody dorosły zacznie tracić do Was zaufanie, ale też wiarę w swoje umiejętności i podejmowanie decyzji. A tak przecież nie może być. Dziecko, zwłaszcza dorosłe, ma prawo do swoich decyzji, nawet jeżeli te rodzicom się nie podobają. Pomyślcie też, że jeżeli sami nie podarujecie dziecku pieniędzy czy vouchera na tatuaż w dobrym studio tatuażu, to Wasza pociecha może otrzymać taki prezent od znajomych. Tutaj mamy na myśli, że znajomy, znajomego wykona dziarę i wtedy cóż, efekt wizualny nie będzie najlepszy, a wręcz przeciwnie – będzie okropny. Zatem warto się zgodzić, choćby z takiego powodu.

Wady zgody na dziarę

Ok, nastolatkowie są zmienni i swoje decyzje zmieniają często. Jednego dnia coś im się podoba, a drugiego już nie. Z tego też powodu młody dorosły może potem żałować decyzji o dziarze. I pewnie wielu rodziców posługuje się raczej tym tokiem myślenia. Ale trzeba pamiętać, że dorosłe dziecko ma prawo do swoich błędów czy pomyłek i czy się Wam to podoba, czy też nie, musicie ten fakt zaakceptować. Tutaj tak naprawdę nie ma znaczenia czy Wam się podobają tatuaże, czy też nie, bo liczy się to, co chce młody, dorosły człowiek, który może już samodzielnie podejmować decyzje.

Czy tatuaż to dobry prezent na urodziny?

Oczywiście, że tak. I jeżeli nastolatek marzy o tatuażu, to warto jego marzenie spełnić i to nawet jeżeli Wam się nie podobają dziary. Warto jednak poprosić go o przemyślenie decyzji, ale przy tym nie możecie wyrażać swojego zdania. Raczej musicie porozmawiać na temat tego, czy rzeczywiście jest pewny decyzji o dziarze i jeżeli usłyszycie odpowiedź twierdzącą, to zakup vouchera na tatuaż na prezent jest świetnym wyborem, ale pamiętajcie, by nie narzucać miejsca czy wielkości tatuażu ani też stylu.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz